b_Newsتماشاگران نمک کشتی هستند

علیرضا رضایی: کریمی کار خوبی کرد که به یک وزن بالاتر رفت

تاریخ: 1397/02/24
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
مرحله نهایی رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی، همچنان یکی از سوژه های داغ این روزهای این رشته است که باعث شد گفت و گویی با علیرضا رضایی ترتیب بدهیم.

حامد جیرودی/ مرحله نهایی رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی، همچنان یکی از سوژه های داغ این روزهای این رشته است. برای همین این بار به سراغ علیرضا رضایی مربی تیم ملی کشتی آزاد رفتیم تا با او در این رابطه صحبت کنیم. این نایب قهرمان المپیک 2004 آتن در گفت و گویی که با «گل» داشت، به حضور پرشور تماشاگران علاقه مند به کشتی در سالن هفتم تیر تهران اشاره کرد و این توصیف را داشت که تماشاگران نمک کشتی هستند.

 

مرحله نهایی رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی را چطور دیدید؟

رقابت های خیلی خوبی بود. به نظر من کشتی گیران حاضر در این رقابت ها، خیلی خوب با هم جنگیدند و اصلا قابل پیش بینی نبود که چه کسی اول می شود و در واقع یک انتخابی واقعی بود.

 

شما گفتید خیلی خوب با هم جنگیدند ولی واقعا بعضی ها با هم جنگیدند و درگیری هایی هم به خصوص در کشتی فرنگی رخ داد!

این موضوع به خاطر حساسیت بیش از حد این رقابت ها بود. کشتی گیران باید به این موضوع توجه داشته باشند که به غیر از آمادگی جسمانی و فنی، باید از لحاظ روحی هم آماده باشند و در شرایط سخت از کوره در نروند.

 

البته رسول خادم در نامه ای که به کمیته انضباطی فدراسیون نوشته به این موضوع اشاره کرده که هم به رفتارهای جوانمردانه و بهنجار توجه شود و هم رفتارهای نابهنجار و با افراد خاطی برخورد شود.

بله ما در این رقابت ها شاهد رفتارهای خوب هم بودیم. مثل یدا... محبی که با وجود این که حاشیه هایی در کشتی اش به وجود آمد و در نهایت هم باخت، آنها را مدیریت کرد و این جای تقدیر دارد. او انصافا از لحاظ روحی و روانی خوب خودش را کنترل کرد.

 

پرویز هادی هم کشتی های خوبی گرفت.

بله هم محبی و هم هادی هر دو کشتی های خوبی گرفتند. بالاخره فلسفه رقابت های انتخابی همین است. کشتی گیران با امید و انگیزه وارد میدان می شوند تا با پیروزی در مسابقات انتخابی، شانس ملی پوش شدن داشته باشند.

 

حضور تماشاگران در رقابت های انتخابی هم خیلی جالب توجه بود.

بله همین طور است. من به عنوان یکی از اعضای خانواده کشتی، از تماشاگرانی که این مسابقات را از نزدیک تماشا کردند، تشکر می کنم و واقعا کشتی بدون حضور تماشاگران نمک ندارد و حضورشان به زیبایی مسابقات افزوده بود.

 

هیجان تماشاگران طوری بود که انگار یک مسابقه فوتبال مهم را تماشا می کنند!

به هر حال، سالن هفتم تیر یک سالن نوستالژیک برای علاقه مندان به کشتی محسوب می شود و دسترسی به آن چون در مرکز شهر قرار دارد هم راحت تر است و به همین خاطر تماشاگران زیادی در آن حضور پیدا کردند.

 

حسن یزدانی را چطور دیدید؟

به هر صورت، حسن قهرمان جهان و المپیک است و همیشه هم از او انتظار می رود که کشتی های خوبی را بگیرد. نکته ای که در خصوص یزدانی وجود دارد این است که او همیشه در انتخابی ها شرکت می کند و این منش پهلوانی او را می رساند و با این که خود حسن هم جوان است اما جوانان جویای نام و علاقه مند به کشتی می توانند او را الگوی خودشان قرار دهند.

 

مثل این که یزدانی آسیب هم دیده بود ولی باز هم مقابل کامران قاسم پور به میدان رفت.

بله البته کشتی در کل رشته پر برخورد و سنگینی است و آسیب دیدگی در آن به وجود می آید و کشتی گیران هم باید آمادگی این را داشته باشند تا خودشان را به شرایط مطلوب برسانند.

 

علیرضا کریمی هم که به یک وزن بالاتر رفت و در 92 کیلوگرم کشتی گرفت.

علیرضا خیلی کار خوبی کرد که تصمیم گرفت به یک وزن بالاتر برود. حالا ما دو کشتی گیر خوب داریم که می توانیم از وجود آنها به صورت همزمان استفاده کنیم.

 

اتفاقی که در این دوره از انتخابی افتاد این بود که کشتی گیران قدیمی مانند علیرضا گودرزی خودشان را مطرح کردند و مجتبی گلیج هم باخت.

بله همین طور است. هم گودرزی و هم کریمی بسیار پر تلاش ظاهر شدند. باقر یخ کشی هم کشتی گیر پر توانی نشان داد و با انگیزه بود.

 

با توجه به ناکامی کشتی در سال گذشته و اتفاقاتی که در سطح مدیریتی رخ داد، فکر می کنید امسال در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و مسابقات جهانی مجارستان بتوانیم به موفقیت برسیم؟

انتخابی سال گذشته هم برگزار شد اما نکته ای که وجود دارد این است که باید کار و تلاش کرد تا بتوانیم در بازی های آسیایی از حقانیت کشتی ایران دفاع کنیم و در جایگاه واقعی مان قرار بگیریم. ما همیشه می توانیم در بین سه تیم برتر دنیا باشیم.

 

تیم ملی نوجوانان کشتی آزاد هم که با مربیگری غلامرضا محمدی قهرمان آسیا شد.

بله. جای تبریک دارد. این ها کشتی گیران آینده دار ایران هستند که هرکدام مانند زنجیر می توانند به تیم ملی بزرگسالان وصل شوند و آینده کشتی را بسازند و من به کادر فنی و خود بچه ها باز هم تبریک و خسته نباشید می گویم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.