b_Newsامیدوارم در لیگ قهرمانان استقلال و پرسپولیس به هم بخورند / دست کی روش در جام جهانی خالی است

علی پاکدامن: شفر آنقدر خوب است که می شود او را جایگزین کی روش کرد

b_News از مدال مجتبی خیلی خوشحال شدم، او خیلی تحت فشار بود/ اگر تمرکزم از دست نمی رفت، 4 مدال بیشتر داشتم
تاریخ: 1397/02/26
زمان: 13: 42
نوع: گفتگو
جایزه بزرگ مسکو میدانی بود که انتظار می رفت به جز مجتبی عابدینی، علی پاکدامن را هم روی سکو ببینیم. اتفاقی که با از دست رفتن تمرکز پاکدامن نیفتاد.

نگار رشیدی/ جایزه بزرگ مسکو میدانی بود که یک اتفاق شیرین برای شمشیربازی ایران داشت و آن چیزی نبود جز بازگشت مجتبی عابدینی با کسب مدال برنز این مسابقات. اما جدا از عابدینی انتظار می رفت یک نماینده دیگر هم روی سکوی این رقابت ها ببینیم.

علی پاکدامن که به تازگی نخستین مدال جهانی اش را گرفته بود، در این میدان پس از پیروزی در مرحله یک شانزدهم نهایی برابر محمد رهبری، در مرحله یک هشتم نهایی در حالی که از رقیب ایتالیایی اش جلو بود، 15 بر 13 شکست خورد. او در حالی که شب گذشته راهی جایزه بزرگ مادرید بود، با «گل» هم صحبت شد. صحبت هایی که با موضوع فوتبال داغ شد. پاکدامن استقلالی آنقدر در فوتبال تخصص دارد که می توان به عنوان کارشناس فوتبال با او صحبت کرد.

 

جایزه بزرگ مسکو چطور بود؟ انتظار داشتیم شما را روی سکو ببینیم.

خدا را شکر مسابقه خوبی بود و مجتبی توانست مدال بگیرد. راستش من به اشتباه خودم باختم. من 12 بر 8 جلو بودم و این شکست را چیزی به جز اشتباه نیست. چون نه به تکنیک رقیبم باختم نه به تاکتیکش. من به تمرکز او و بی تمرکزی خودم باختم که یهو 7 امتیاز خوردم. نمی دانم، شاید هم قسمت نبود مدال بگیرم. وقتی می گویم قسمت یاد فیلم مارمولک می افتم که می گفت «خریت خودت را گردن خدا ننداز.» در هر حال خیلی دوست داشتم مدال بگیرم و کلی هم برایش تمرین کرده بودم اما نشد.

 

در عوض در جایزه بزرگ مادرید جبران می کنید.

ان شاءا... همین می شود. من تمام سعیم را می کنم اما قول نمی دهم.

شما در بیشتر مسابقاتی که بازی را واگذار کردید به خاطر نداشتن تمرکز بود نه مسایل تکنیکی.

ببینید الان چهار مسابقه است (مجارستان، ایتالیا، کره و مسکو) که من در جدول 16 تا با نتیجه 15 – 13 بازی را واگذار می کنم. آن هم در شرایطی است که یا جلو بودم یا برابر رفتیم بالا به خصوص مسابقه آخر. اما با آقا پیمان هم که صحبت می کردم می گفتم نمی دانم چرا ناگهان تمرکزم را از دست می دهم. شاید به خاطر فریاد مربی یا بازیکن است یا حتی هیجان تماشاگران. متاسفانه این موضوع به نقطه ضعف من تبدیل شده که البته دارم برای برطرف شدن تلاش می کنم. اگر در این چهار مسابقه تمرکزم از دست نمی رفت، الان چهار مدال داشتم. جالب است که تمام مسابقات من در 16 تاست. مثلا در مسکو رقیب ایتالیایی من دوم شد. من حتی در قرعه های سخت هم جلو هستم اما آخرش خوب تمام نمی شود.

 

وقتی عابدینی روی سکو رفت، دل تان نخواست جای او باشید؟

اتفاقا خیلی خوشحال شدم که مجتبی مدال گرفت. او واقعا بازیکن خوبی است و لیاقتش را داشت. مجتبی در این یک سال خیلی تحت فشار بود. خودم هم خیلی دوست داشتم مدال بگیرم. اگر 15 – 4 ببازی دلت نمی سوزد اما وقتی 12 – 8 جلو باشی و یکهو 7 تا بخوری و رقیبت هم روی سکو برود سخت است.

 

خبر خوش دیگر برای شمشیربازی تمدید ریاست باقرزاده بود.

بله، واقعا صادقانه می گویم من یکی از خوشحال ترین افراد از ماندن دکتر باقرزاده بودم. ایشان به گردن من خیلی حق دارد و خودم را مدیون او می دانم. پیمان فخری و دکتر باقرزاده هوای من را خیلی داشتند. درست است برخی بچه ها یکسری نارضایتی ها دارند اما وقتی خودم شرایط را می بینم و با ورزش های دیگر می سنجم، می بینم دور از مرام و معرفت است که بخواهی گلایه کنی. البته جا دارد از «کیا گالری» هم تشکر کنم که همیشه چه در پیروزی و چه در شکست از من حمایت کرده است.

 

به تازگی هم که بار دیگر دایی شدید...

بله (خنده) من باز هم دایی شدم. نمی دانید این دختر چقدر دوست داشتنی است. من خودم خیلی طرفدار فرزند دختر نیستم اما وقتی برای اولین بار دیدمش جوری به دلم نشست که نمی توانم توصیفش کنم.کلا خواهرزاده یک چیز دیگر است.

 

کمی هم به فوتبال برسیم. تیم تان (استقلال) توانست خود را به مرحله یک چهارم آسیا برساند.

بله... ما الان دیگر باید فقط در لیگ قهرمانان بازی کنیم... کلا دو،سه سطح بالاتریم. آنقدر دلم می خواهد بخوریم به پرسپولیس تا حسابی حال شان را بگیریم (خنده).

 

اما صعود سختی داشتید...

بله در بازی رفت با ذوب آهن خدا شاهد است که با اعصاب خوردی خوابیدم و صبح هم اعصابم خورد بود.نمی دانم چرا رشید مظاهری این همه حرکت خوب داشت. اما خدا را شکر در بازی برگشت تیام بازگشت و توانستیم صعود کنیم. شاید جالب باشد که برای بازی پرسپولیس و الجزیره دوستانم من را به زور به استادیوم بردند (خنده) اما بازی استقلال را با همسرم دیدم.

 

همسرتان هم فوتبالی است؟

همسرم فوتبالی نیست اما به خاطر من که استقلالی ام طرفدار استقلال است.

 

حالا اگر استقلال و پرسپولیس به هم بخورند، نتیجه را چه پیش بینی می کنید؟

شک نکنید استقلال می برد. تخصص استقلال هم در سه تا زدن است و هر جا که می رویم سه تا سه تا گل می زنیم. برعکس پرسپولیس که سه تا سه تا گل می خورد (خنده). شفر واقعا مربی خوبی است و امیدوارم او را جای کی روش بگذارند.

 

جام جهانی هم در پیش است و باید حسابی این مسابقات را زیر نظر داشته باشید.

در جام جهانی که تیم اصلی من برزیل است. بعد از برزیل هم ایتالیا را دوست دارم که نتوانست صعود کند و واقعا جایش خالی است. بعد از این دو تیم هم کمی طرفدار اسپانیا هستم اما این تیم زمان جضور گونزالس خوب بود.

 

برزیل که در دوره قبل با وجود میزبانی کار را خراب کرد.

بله دوره پیش خیلی خراب کرد اما امسال نیمار برگشته و خیال مان راحت است.

 

فکر می کنید ایران بتواند در این دوره طلسم صعود را بشکند؟

بعید می دانم این اتفاق بیفتد. کی روش دستش خیلی خالی است. اگر او زمان حضور فریدون زندی، مهدوی کیا، و علی کریمی بود می شد یک کاری کرد. اما الان خیلی نفرات خوبی نداریم. فقط یک علیرضا جهانبخش است، با کریم انصاری فرد و سامان قدوس. جدا از دروازه، ما هافبک دفاعی نداریم. یک زمانی نکونام و کریم باقری بودند البته وریا غفوری در دفاع راست واقعا خوب است. در مجموع فکر نمی کنم این دوره هم ایران بتواند صعود کند.

 

با این همه علاقه به فوتبال دوست ندارید برای جام جهانی به روسیه بروید؟

چرا خیلی دوست دارم اما آن زمان ما در مسابقات قهرمانی آسیا. فقط می توانم بازی ها را اگر در شب مسابقه خودمان نبود ببینم وگرنه باید تکرار بازی ها و گل ها را ببینم.