b_Newsمی دانستم سعید عبدولی در 87 کیلوگرم به مشکل می خورد، او باید به 77 کیلو برگردد

جمشید خیرآبادی: امتحان آزادکاران در فرنگی ضرری ندارد

تاریخ: 1397/02/29
زمان: 12: 53
نوع: گفتگو
جمشید خیرآبادی سرمربی تیم امید کشتی فرنگی در حمایت از علی اشکانی اعلام کرد اشکالی ندارد برخی آزادکاران در کشتی فرنگی آزموده شوند.

حامد جیرودی/ هفته گذشته علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که می خواهد  تعدادی از کشتی گیران آزادکار را جهت حضور در کشتی فرنگی دعوت کند تا آنها را برای فعالیت در این رشته مورد آزمایش قرار دهد. این موضوع جالب باعث شد تا به سراغ جمشید خیرآبادی سرمربی تیم امید کشتی فرنگی برویم که خودش در زمان کشتی گرفتن آزادکار بوده اما در این سال های مربیگری در فرنگی کار کرده و بهتر می تواند در این خصوص به اظهار نظر بپردازد.

خیرآبادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، معتقد است که دعوت از آزادکاران به فرنگی می تواند باعث شود تا فرنگی کاران به خودشان بیایند.

 

درباره مسابقات انتخابی تیم ملی چه نظری دارید؟

مسابقات خوبی بود. البته در سطح کیفی نه در سطح کمی. من از کشتی هایی که برگزار شد لذت بردم و همان طور که قبلا به شما گفته بودم، کشتی گیران جوان موی دماغ مدعیان خواهند شد که همین طور هم شد و امیدوارم از دل این کشتی گیران شاهد تشکیل یک تیم ملی خوب باشیم.

 

البته این رقابت ها حاشیه های زیادی هم داشت و درگیری هایی به وجود آمد که باعث محرومیت تعدادی از کشتی گیران شد.

من این اتفاق را از دو جنبه تعریف می کنم. یکی تعصب کشتی گیران و این که می خواستند در مبارزات شان برنده شوند و دیگر این که ما باید در این زمینه فرهنگ سازی انجام دهیم و بیشتر کار کنیم اما در هر صورت صحنه های خوبی را شاهد نبودیم.

 

حول محور این درگیری ها برادران عبدولی بودند که هر سه محروم شدند.

بله متاسفانه همین طور است و من از این اتفاق متاسفم. سعید مهره انکار ناپذیری در کشتی فرنگی ایران است و می توانست در بازی های آسیایی و مسابقات جهانی به تیم ملی کمک کند. او اگر در شرایط روحی و روانی مناسبی قرار داشته باشد، می تواند جزو نفرات برتر وزن خودش باشد اما من می دانستم که سعید در وزن 87 کیلوگرم موفق نمی شود. او کشتی گیر وزن 77 کیلوگرم است که باید برای المپیک دوباره به همان وزن سابق خودش برگردد.

 

پس شما مخالف تغییر وزن او بودید؟

بله من همان جا هم اعلام کردم که او در این وزن مشکل خواهد داشت.

 

البته حسین نوری هم نفر اول وزن 87 کیلوگرم بود که کاملا آماده است.

بله به غیر از نوری، مهدی فلاح و ایمان انصاری هم از نفرات خوب این وزن هستند اما سعید در اصل 77 کیلوگرم است که با ارفاق به 82 کیلوگرم می توانست برود اما این وزن با توجه به کوتاه تر بودن قد او، برایش دشوار بود.

 

محمدعلی گرایی هم در این انتخابی موفق نبود.

بله گرایی به پژمان پشتام باخت که در تورنمنت اوکراین خیلی از نفرات برتر جهان را شکست داد و طلا گرفت. او مهره قابل اعتمادی است که موی دماغ خیلی ها خواهد شد و 9 بر 2 هم مقابل گرایی به پیروزی رسید. البته گرایی هم با برطرف کردن نقاط ضعفش می تواند از نفرات خوب ما باشد.

 

نفر بعدی هم که باخت، بهنام مهدی زاده بود.

بهنام مهدی زاده دور از انتظار ظاهر شد. او می توانست بهتر کشتی بگیرد ولی این اتفاق نیفتاد.

 

با علی اشکانی که صحبت می کردیم از شرایط سنگین وزن ابراز نگرانی می کرد.

بله دقیقا این مشکل به پاشنه آشیل ما تبدیل شده است. نفراتی که فکر می کردیم در بازی های آسیایی برای ما طلا بگیرند، به مشکل خورده اند. در 130 کیلوگرم مهدی زاده، در 97 کیلوگرم سیدمصطفی صالحی زاده، در 77 کیلوگرم سعید عبدولی و همچنین محمدعلی گرایی. امیدوارم تیم ملی با نفرات موجود بتواند در برنامه هایش موفق باشد اما واقعا کار سختی در پیش داریم.

 

اشکانی می خواهد تعدادی از کشتی گیران آزادکار را به فرنگی بیاورد. با این کار موافق هستید؟

ببینید مشکل ما در حال حاضر، قانون خاک است اما من در آزادکاران هم ندیده ام که در خاک کاری کنند اما امتحان این موضوع ضرر نخواهد داشت و می تواند باعث تحریک فرنگی کاران شود تا به خودشان بیایند.

 

با توجه به این که شما خودتان آزادکار بوده اید، فکر می کنید آزادکاران می توانند در فرنگی موفق شوند؟

بله خیلی از شاگردان من آزادکار بوده اند و بعد به فرنگی آمده اند. همین صباح شریعتی و سامان عزیزی قبلا آزادکار بودند اما باید دید نفراتی که می آیند، آموزش پذیر هستند یا نه.

 

رسول جزینی هم که از مربیگری تیم ملی کشتی فرنگی کناره گرفت.

بله این خبر را شنیدم و ناراحت شدم. آقای جزینی از دوستان خوب من است اما گویا گرفتاری های شخصی داشته و نمی توانسته تیم ملی را همراهی کند اما به جرات می توانم بگویم ایشان بهترین مربی سنگین وزن ایران است.

 

بحث شروع به کار تیم امید به کجا کشیده شد؟

من با آقای خادم در همین چند روز جلسه داشتم و باید ببینیم می توانیم در ماه رمضان یکی، دو اردو برگزار کنیم یا خیر. به هر حال شرایط خوبی نیست و من خیلی نگران هستم. باید هرچه سریع تر کارمان را آغاز کنیم وگرنه شرایط خوبی را شاهد نخواهیم بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.