b_Newsیک مدال از جاکارتا طلب دارم/ استقلال و پرسپولیس را برای کری هایش دوست دارم

سپیده توکلی: ورودی ها شانس اعزام دخترها را پایین آورده

تاریخ: 1397/02/29
زمان: 12: 55
نوع: گفتگو
بازی های آسیایی میدانی است که یک مدال به سپیده توکلی بدهکار است. به همین دلیل دختر دوومیدانی ایران تمام تمرکزش را گذاشته تا امسال دیگر مدالش را از این آوردگاه آسیایی بگیرد.

نگار رشیدی/ بازی های آسیایی میدانی است که یک مدال به سپیده توکلی بدهکار است. به همین دلیل دختر دوومیدانی ایران تمام تمرکزش را گذاشته تا امسال دیگر مدالش را از این آوردگاه آسیایی بگیرد.

توکلی که یکی از پرمشغله ترین ورزشکاران است، برای هر کارش برنامه ریزی دارد تا به خوبی همه را انجام دهد. او که به تازگی هم مراسم ازدواجش را برگزار کرده، دانشجوی دکترای مدیریت ورزشی، ملی پوش دوومیدانی و نایب رییس کمیته مسابقات فدراسیون نجات غریق است. دختر دونده ایران در گفت و گویی که با «گل» داشت مثل بیشتر ملی پوشان انتقاداتی نسبت به رکوردهای تعیین شده و البته زمان ثبت آنها داشت.

 

این روزها باید تمام فکرتان را تمرین گرفته باشد.

بله همینطور است. این روزها مدام تمرین می کنم. هرچه باشد بازی های آسیایی در پیش است و این مسابقات هدف بزرگی برای من است. البته جدا از تمرین برنامه مسابقه هم داریم. یکی از آنها لیگ طلایی است که 31 فروردین مرحله اول آن بود و 31 اردیبهشت هم مرحله دومش برگزار می شود.

 

اینکه مسابقات مرحله دوم در شب برگزار می شود، برای تان سخت نیست؟

صددرصد شب برگزار شدن مسابقه خیلی سخت است. چون ما شب ها زود می خوابیم تا صبح زود بتوانیم برای تمرین سرحال باشیم. اما الان کاملا همه چیز عوض شده!

 

از تمرینات تان بگویید. همه چیز خوب است؟

بله خدا را شکر شرایط خوبی دارم. همچنان زیر نظر آقای ربانی تمرین می کنم. گاهی دو بار در روز و گاهی یک بار. خوشبختانه مشکل خاصی هم ندارم و خبری از مصدومیت نیست. چند مسابقه هم در نظر گرفته ایم که منتظر رسیدن دعوتنامه هستیم. تا الان مسابقات همه تک ماده بود اما یکی از رقابت هایی که منتظر دعوتنامه هستم، قهرمانی کشور ازبکستان است که قرار است در هفتگانه مسابق بدهم. خوبی حضور در مسابقات ازبکستان که رقابت انتخابی خودشان برای بازی های آسیایی است، این است که دو رقیب اصلی من که ازبک هستند، در این مسابقه حضور دارند و می توانم با آنها رقابت کنم.

 

فدراسیون شما را اعزام می کند یا با هزینه شخصی می روید؟

نه فدراسیون من را اعزام می کند. زمانی که این مسابقه را با آقای کیهانی در میان گذاشتم، او موافقت کرد و از طرف فدراسیون می روم.

 

بسیاری از بچه ها از رکوردهای ورودی جاکارتا انتقاد داشتند. نظر شما در این خصوص چیست؟

من هم خیلی موافق این رکوردها نیستم. سطح رکوردها خیلی بالاست و یک جاهایی هم رکوردها با یکدیگر همخوانی ندارد. مثل در پرش ارتفاع چهار سال است که 83/1 و 84/1 مدال گرفته و برای من رکورد 86/1 را گذاشته اند که خیلی عدد بالایی است. یا در هفتگانه به جز سال 2017 که سطح بالایی داشت، 5 هزار و 400 و 5 هزار و 500 مدال گرفتند و رکورد ورودی را 5 هزار و 550 گذاشته اند. رسیدن به این رکوردها در ایران و به تنهایی خیلی سخت است. از طرفی ما باید تا آخر خرداد باید این رکوردها را ثبت کنیم و از آن طرف کمتر از سه ماه برای رسیدن به آمادگی برای بازی های آسیایی زمان داریم.

 

طبیعتا با این محدودیت زمان خطر آسیب دیدگی هم زیاد می شود.

صددرصد همینطور است. الان هیچ کس نمی تواند به پیک اصلی خود برسد. همه می خواهند برای جاکارتا به پیک اصلی برسند. هدف اصلی خودم این است که 86/1 بپرم اما نه اینقدر زود.

 

اما تیمور غیاثی گفته بود رکوردهای بانوان، رکوردها مدال نیست!

بله اما اینطور نیست. برخی رکوردهای تعیین شده جزو 10 تاست و برخی شان هم هفتم و هشتم. یکسری هم دوم و سوم هستند. مثلا در هفتگانه اصلا در آسیا هیچ کس را نداشتیم که رکورد بالای 6 هزار داشته باشد. من تمام رکوردها را زیر نظر دارم. از اینچئون تا همین الان همه با 5400 و 5500 حداقل برنز گرفته اند. یک بار فقط با 5900 طلا کسب شد که باز هم به 6 هزار نرسید. متاسفانه صحبت های ایشان باعث دلسرد شدن ورزشکار می شود و ورزشکار را به حاشیه می برد. هرچقدر فدراسیون از ما حمایت می کند، صحبت های اینچنینی روحیه را می گیرد. به خصوص برای کسی مثل من که جاذب انرژی مثبت هستم. ما دخترها باور داریم که می توانیم مدال بگیریم و سطح مان پایین نیست. ما فقط امکانات کمی داریم.

 

از سوی دیگر سخنگوی فدراسیون گفته دخترها در صورت کسب ورودی بیشتر از دو سهمیه در تیم می گیرند.

بله چون می دانند رکوردهای ورودی خیلی سخت است و احتمال کمی هست که این اتفاق بیفتد. من می توانم به عددهای تعیین شده برسم اما خرداد نه!

 

با تمام این اوصاف بازی های آسیایی یک مدال به شما بدهکار است.

من طلبکارم... من با یک اشتباه خیلی کوچک پای سکو مدال را از دست دادم. من دو دوره تجربه حضور در بازی های آسیایی را دارم و امسال دیگر تمام تمرکز من روی مدال این مسابقات است نه رسیدن به آن.

 

شما یکی از افرادی هستید که حسابی سرتان شلوغ است. هم زندگی متاهلی، هم ورزش و هم مسوولیت جدید در فدراسیون نجات غریق. کارهای تان با هم قاطی نمی شود؟

من از بچگی عادت داشتم که کلی کار را همزمان با هم انجام بدهم. من سال های 2010 و 2011 با فدراسیون نجات غریق در مسابقات آسیایی و جهانی شرکت کردم. از آنجایی که دانشجوی دکترا هم هستم و در رشته مدیریت ورزشی تحصیل می کنم، فدراسیون نجات غریق از من درخواست کرد که مسابقات بانوان را برگزار کنم. من هم کمی فکر و مشورت کردم و پذیرفتم. این کار برای انرژی خودم هم مفید بود و از طرفی دوست داشتم هرطور که می توانم به بالا رفتن پرچم ایران در دنیا در هر ورزشی کمک کنم.

 

می دانم خانواده فوتبالی دارید و جام جهانی هم در پیش است.

بله پدر من فوتبالیست بودند و به من واسطه ایشان فوتبال را پیگیری می کنم. جام جهانی را هم حتما دنبال می کنم. استقلال و پرسپولیس را هم برای کری خواندن هایش دوست دارم و دنبال می کنم.

 

دوست دارید استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان به هم بخورند؟

نمی دانم، اما دوست دارم هر اتفاقی که هیجانش بیشتر است، بیفتد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.