b_Newsاین که جوان ها بازنده شدند، برای آینده کشتی خطرناک است

محسن کاوه: حسن یزدانی باید با صلابت تر از این کشتی بگیرد

تاریخ: 1397/02/30
زمان: 13: 14
نوع: گفتگو
محسن کاوه مربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد، یکی از مربیانی است که از لحاظ فنی به جنبه های مختلف رقابت های کشتی می پردازد و از زوایای تازه تری به مسابقات نگاه می کند.

حامد جیرودی/ محسن کاوه مربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد، یکی از مربیانی است که از لحاظ فنی به جنبه های مختلف رقابت های کشتی می پردازد و از زوایای تازه تری به مسابقات نگاه می کند. برگزاری رقابت های انتخابی تیم ملی بهانه ای بود تا باز هم به سراغ کاوه برویم و با او درباره شرایط و اتفاقات کشتی به بحث و گفت و گو بپردازیم. کاوه در مصاحبه ای که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که حسن یزدانی با وجود موفقیت در رقابت های انتخابی، باید با صلابت بیشتری کشتی بگیرد.

 

رقابت های انتخابی تیم ملی کشتی آزاد را چطور دیدید؟

با این که مسابقات در مرکز شهر برگزار می شد، من فکر می کردم که تماشاگران بیشتری به سالن هفتم تیر بیایند اما به نظرم تماشاچی آنچنانی نیامد. مورد دیگری هم که حسابی به چشم آمد، این بود که کشتی گیران با سن بالا آمدند و جوان ها را شکست دادند. من به آنها خدا قوت و خسته نباشید می گویم اما این که جوان ها بازنده شدند، به نظر من مقداری برای آینده کشتی خطرناک است.

 

درباره تماشاگران که گفتید، خیلی ها نظرشان این بود که استقبال خوبی شد و تماشاگران شور و هیجان خاصی به مسابقات داده بودند!

بله اما خودم پیش بینی می کردم که سالن پر شود. قبلا که مسابقات در سالن هفتم تیر برگزار می شد دو، سه هزار تماشاگر می آمدند و یک زمانی استقبال به حدی بود که خیلی ها پشت در می ماندند. البته به نظرم فدراسیون باید مسابقات دیگر را هم از خانه کشتی به سالن هفتم تیر منتقل کند تا باز هم تماشاگران بیشتری بیایند.

 

درباره پیروز شدن کشتی گیران با سابقه مقابل جوان ها هم این یک اتفاق غیر منتظره بود.

بله غیرمنتظره بود. آنها خیلی تلاش کردند و زحمت کشیدند. آنها خودشان را حفظ کردند و با سن و سال بالاتر هم خودشان را نشان دادند اما در کشتی اغلب این طور بوده که جوان ها رو به جلو حرکت می کرده اند و کشتی گیران 20، 21 ساله می آمدند و نتیجه می گرفتند و به نظرم این خوب نیست که حالا جوان ها نتیجه نگرفته اند.

 

البته حسن یزدانی و علیرضا کریمی جزو جوان هایی بودند که آمدند و نتیجه خوبی هم گرفتند.

بله. علیرضا تصمیم خوبی گرفت که به یک وزن بالاتر رفت و در 92 کیلوگرم رقابت خوبی با محمدجواد ابراهیمی خواهد داشت اما درباره حسن یزدانی باید بگویم که او با این که برنده شد و به مقام اول رسید اما باید با صلابت بیشتری کشتی بگیرد و چالاک تر باشد. البته دو ماه تا بازی های آسیایی و چهار ماه تا مسابقات جهانی مجارستان باقی مانده و حسن باکیفیت تر از این خواهد شد اما از او به عنوان قهرمان جهان و ستاره کشتی ایران، انتظار می رود که آماده تر باشد.

 

یعنی معتقدید که کامران قاسم پور برای او دردسرساز شد؟

به نظرم قاسم پور می تواند آینده خوبی داشته باشد اگر رو به جلو حرکت کند. ما باید به پشتوانه های مان بیشتر اهمیت بدهیم. تا یک کشتی گیر در یک تورنمنت باخت، او را کنار نگذاریم.

 

مجبی گلیج یکی از جوان هایی بود که کشتی خود را واگذار کرد.

گلیج قبلا که در 84 کیلوگرم بود، بهتر کشتی می گرفت. به نظرم او در این مدت بیشتر فقط روی بحث آمادگی جسمانی کار کرده در حالی که کشتی گیران ما باید در زیرگیری و حمله بیشتر کار کنند. نه این که فقط سر و گردن حریف را بگیرند و او را هل بدهند. ما باید از لحاظ فنی خیلی بیشتر کار کنیم.

 

درباره این که به کمیل قاسمی، حسن رحیمی، مسعود اسماعیل پور و رضا یزدانی شانس مجدد داده نشد، چه نظری دارید؟

به اعتقاد من، باید از موجودیت کشتی به درستی استفاده شود. یک زمانی هست که یک کشتی گیر تمرد می کند یا اصلا نمی خواهد کشتی بگیرد، یک بحث دیگری است اما این کشتی گیران به خاطر آسیب دیدگی نتوانسته اند بیایند. البته در مورد کمیل با توجه به نوع تمریناتش در یک سال گذشته، به نظرم چندان راغب به حضور در این انتخابی نبود. رضا یزدانی هم دیر به فکر بازگشت افتاد و فوت مادربزرگش هم مزید بر علت شد. حسن رحیمی هم باید دید که آسیب دیدگی اش در چه حدی است. هر چند که فکر می کنم برای مسابقات جهانی، حسن را دوباره وارد ترکیب تیم ملی کنند.

 

در سنگین وزن رقابت پرویز هادی و یدا... محبی را چطور دیدید؟

رقابت خوبی را شاهد بودیم اما نکته اینجاست که کشتی جهان در سنگین وزن پوست انداخته و کشتی گیران خوبی در این دسته پیداه شده اند. نفرات ترکیه، گرجستان و آمریکا کیفیت شان بالا رفته و کار برای ما سخت است.

 

روسیه هم با قهرمانی اروپا حسابی خط و نشان کشیده. درست است؟

بله کمیت رقابت های کشتی و 10 وزن شدن مسابقات به نفع روس ها و همین طور آمریکا شده است.

 

در کل با این شرایط، امیدوار هستید که در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا نتیجه بگیریم؟

باید نتیجه بگیریم. کاروان ایران در بازی های آسیایی روی کشتی حساب می کند و ما در شش وزن، باید چهار طلا بگیریم. هر چند که کار سخت است.

 

با قهرمانی تیم ملی نوجوانان در آسیا، می توان به حضور استعدادها در آینده امیدوار بود؟

نوجوانان و جوانان ما همیشه خوب بوده اند اما ما همیشه در بحث انتقال آنها به بزرگسالان مشکل داشته ایم و نتوانسته ایم این حلقه اتصال را برقرار کنیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.