b_Newsکسب فقط یک ورودی جاکارتا توسط دونده بی نام و نشان

لیگ طلایی، طلایی تمام نشد!

تاریخ: 1397/02/30
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
مرحله دوم لیگ طلایی دوومیدانی در حالی برگزار شد که از دل مسابقات تنها یک نفر توانست خود را به لیست اعزامی های بازی های آسیایی وارد کند.

نگار رشیدی/ تیم ملی دوومیدانی در حالی راهی بازی های آسیایی می شود که 10 سهمیه از کاروان ایران را به خود اختصاص داده است. از همین رو دونده های ایران تا پایان خرداد فرصت دارند تا با کسب ورودی های تعیین شده از سوی فدراسیون خود را به این آوردگاه آسیایی برسانند.

اما مثل همیشه مشکلاتی سر راه اغلب دونده ها وجود دارد که کار را برای شان سخت می کند. با این حال حضور در بازی های آسیایی آنقدر وسوسه انگیز است که از هیچ تلاشی برای آن دریغ نکرد. 

یکی از راه هایی که فدراسیون پیش پای دونده ها گذاشته بود تا بخت خود را برای سفر به اندونزی بیازمایند، مسابقات لیگ طلایی است که مرحله دوم آن همین شنبه در بخش مردان برگزار شد. حضور در لیگ طلایی که جایزه مالی اش چندان چراغ سبزی به حضور در آن نشان نمی دهد (دو میلیون نفر اول، 5/1 میلیون نفر دوم و یک میلیون تومان نفر سوم) دونده ها را به میدان آورد تا برای رسیدن به ورودی ها تلاش کنند.

پایان مرحله دوم لیگ طلایی اما چندان نتایج طلایی نداشت. این مسابقات در حالی برگزار شد که تنها یک نفر توانست سهمیه جاکارتا را به نام خود بزند. شاهین مهردلان در پرتاب وزنه با پرتابی 63/19 متری بالاتر از علی ثمری که عنوان قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد ایستاد و زودتر از او مسافر جاکارتا شد. ورودی پرتاب وزنه 60/19 تعیین شده است. به جز مهردلان این احسان حدادی است که توانست در آمریکا ورودی جاکارتا را به دست بیاورد.

در سایر مواد اما با توجه به اینکه دوومیدانی ورزش ثانیه ها و میلی مترهاست، رکوردهای ثبت شده فرسنگ ها با حد نصاب های تعیین شده فاصله دارد. با این حال تیمور غیاثی سخنگوی فدراسیون در مجموع از رضایت فدراسیون از رکوردها خبر داد.

او در گفت و گو با «گل» ابراز امیدواری کرد که تا پایان خرداد ورودی ها کسب می شود و نگرانی از این بابت وجود ندارد، به خصوص که مرحله سوم لیگ طلایی به میزبانی استادیوم مدرن امام رضا (ع) برگزار می شود.

 

در مجموع راضی بودیم!

تیمور غیاثی در پاسخ به سوال «گل» که ارزیابی تان از رکوردهای ثبت شده در لیگ طلایی که اختلاف زیادی با حد نصاب ها داشت، چیست، توضیح داد:«شما باید حساب کنید همه که نباید خوب باشند. ما باید مسابقات را در مجموع در نظر بگیریم. مسابقات خوب بود اما ایده آل نبود. ان شاءا... رکوردها در مرحله سوم لیگ بهتر خواهد شد. در این مرحله یک پدیده در 100 متر پیدا کردیم. در 400 متر مانع جوان مان (حسین کیهانی) خیلی خوب دوید. در 800 متر رکورد رضایتبخشی ثبت شد. محمد صمیمی هم در پرتاب دیسک خوب بود. ما جدا از نفراتی که در لیگ برای رسیدن به بازی ها تلاش می کنند جوان ها را هم زیر نظر داریم تا در مسابقاتی که پیش رو دارند عملکرد خوبی داشته باشند. از طرفی این نکته را هم در نظر بگیرید که اصل کاری های مان خارج از کشور هستند و در لیگ نبودند.»

 

خارجی ها از الان انتخاب شده اند

او درخصوص اینکه حسن تفتیان هم با رکورد تعیین شده فاصله دارد، عنوان داشت:«تفتیان حتما در مسابقه بعدی ورودی را می گیرد.دوومیدانی خارج از ورزش های دیگر است. ما باید پیک را برای بازی ها بگذاریم. البته کسانی که الان خارج هستند، انتخاب شده اند. سایر بچه ها هم فرصت دارند تا بتوانند به ورودی برسند.تا آخر خرداد مطمئن باشید اتفاقات زیادی می افتد. هم مسابقات برون مرزی هست و هم رقابت های داخلی. ورزشکار الان بخواهد ورودی را بیاورد در باد رکوردش می خوابد، آن وقت به چه درد ما می خورد؟ ما تمام این کارها را حساب شده انجام دادیم.»

 

درباره آفتاب انقلاب حق با ورزشکاران است

شاید بتوان گفت تمام دوومیدانی کاران از میزبانی آفتاب انقلاب از مسابقات گلایه دارند که غیاثی این بار تمام حق را به آنها داد:«متاسفانه در این باره حق کاملا با ورزشکاران است. استادیوم آفتاب انقلاب از نظر فنی بد ساخته شده اما تقریبا تنها پیست استانداردی است که داریم. ما خیلی دوست داشتیم تبریز یا شیراز میزبان باشند اما نشد. ولی مرحله سوم لیگ به میزبانی ورزشگاه مدرن امام رضا (ع) در مشهد برگزار می شود که شرایط خوبی دارد.»

 

رکوردها برای توریست نبودن تعیین شده

دخترهای دوومیدانی ایران به اتفاق به رکوردهای تعیین شده انتقاد دارند اما غیاثی همچنان روی حرفش هست و از این رکوردها دفاع کرد:«می خواهید رکوردهایی بگذاریم که همه آن را بگیرند و توریست شوند؟! ما خانم ها را به صورت حمایتی در نظر گرفتیم و رکوردهایی گذاشتیم که راحت تر بتوانند به آن برسند. رکوردهای خانم ها جزو 20 تا و رکوردهای مردان جزو چهار نفر اول است. اگر مثل دوره های گذشته 20 نفر را می بردیم و در نهایت با سه مدال برمی گشتیم اولین کسی که خرده می گرفت خود رسانه ها بودند که چرا با دو تا مدال و این تعداد ملی پوش دست از پا درازتر برگشتید. این رکوردها با خردجمعی پیشکسوتان و قهرمانان این ورزش تعیین شده است.»