b_Newsتوجیه بعد لیگ طلایی دخترها که رکوردشکنی داشت، ورودی نه:

غیاثی:سن و سالی از بعضی از بانوان گذشته و کشش سابق را ندارند!

b_News بازگشت رجبی، مثل این است که به من بگویند در پرش ارتفاع بپر
تاریخ: 1397/03/01
زمان: 14: 13
نوع: گفتگو
پرونده مرحله دوم لیگ طلایی دوومیدانی با برگزاری مسابقات بانوان رسما بسته شد. مسابقاتی که هیچ کس نتوانست ورودی بازی های آسیا را به جیب بزند اما ارتقای پنج رکورد ملی کمی به این مسابقات زرق و برق داد.

نگار رشیدی/ پرونده مرحله دوم لیگ طلایی دوومیدانی با برگزاری مسابقات بانوان رسما بسته شد. مسابقاتی که هیچ کس نتوانست ورودی بازی های آسیا را به جیب بزند اما ارتقای پنج رکورد ملی کمی به این مسابقات زرق و برق داد.

دخترهای دوومیدانی هم مانند مردان رکوردهایی را ثبت کردند که تا حد نصاب های جاکارتا فرسنگ ها فاصله دارد. با این حال تیمور غیاثی معتقد است که دخترها رضایت فدراسیون را حاصل کردند و می توان امیدوار بود تا پایان خرداد حداقل دو سهمیه شان را بگیرند.

در لیگ طلایی سحر ضیایی در پرتاب نیزه، شهلا محمودی در 400 متر با مانع، سمیرا زمانی در 3000 متر با مانع، ریحانه آزادی در پرتاب چکش و فائزه آشورپور در 100 متر با مانع جوانان رکورد ملی را شکستند. در بین شرکت کننده ها الناز کمپانی با ثبت رکورد 14:30 در 100 متر با مانع (ورودی 13:60)، الهام کاکلی با رکورد 55:46 در 400 متر (ورودی 53:00)، فرزانه فصیحی با رکورد 11:93 (ورودی 11:50) و مریم طوسی با رکورد 24:78 (ورودی 23:50) از نزدیک ترین ها به ورودی جاکارتا هستند. 

یکی از کسانی هم که اختلاف زیادی با ورودی داشت بهناز شریفیان در پرتاب وزنه بود. او 9 متر و 18 سانت وزنه اش را پرتاب کرد تا اختلافش با ورودی 17 متر و 30 سانتی چشمگیر باشد و از طرفی جای لیلا رجبی هم خالی تر از همیشه به نظر برسد. در این شرایط دو نکته مد نظر قرار می گیرد؛ یا اینکه دختران دوومیدانی واقعا در سطح مناسبی نیستند یا فدراسیون رکوردها را طوری قرار داده که شانس حضور دخترها پایین بیاید.

با این حال سخنگوی فدراسیون دوومیدانی در گفت و گویی که با «گل» داشت ابراز امیدواری کرد تا پایان دخترها دو سهمیه دخترها کسب شود.

 

بعدا روی دختران می شود، حساب کرد

غیاثی درباره رضایتش از مسابقات بانوان به «گل» گفت:«بچه ها در مسابقه خوب بودند. چند رکورد ملی هم جابه جا شد و در کل نسبتا عملکرد خوبی داشتند. می توانم بگویم رضایت ما حاصل شده و بچه ها هر روز دارند پیشرفت می کنند.»

او در پاسخ به این سوال که فکر می کند دخترها بتوانند به حدنصاب تعیین شده برسند یا نه، عنوان داشت:«برای جاکارتا که خیلی زود است. بازی های آسیایی میدانی بسیار بزرگ و مثل المپیک است. دخترها رو به جلو حرکت می کنند و می توان برای یکی،دو سال دیگر روی آنها حساب کرد.ولی ما امیدوار هستیم تا پایان خرداد که آخرین فرصت کسب ورودی است، بتوانند به حدنصاب ها برسند.»(البته غیاثی همین حرف خود را در ادامه نقض کرد.)

 

چه کسی شانس بیشتر دارد؟

غیاثی برای دخترها به پرش ارتفاع و هفتگانه امید بیشتری دارد. او همچنین توضیحی هم درباره مسابقه سپیده توکلی داد:«به نظر من هفتگانه و پرش ارتفاع شانس بیشتری دارند. سایر ماده ها اختلاف رکوردی زیادی دارند. سپیده توکلی در لیگ 81/1 پرید اما بعد از پرش او بین هیات ژوری و سرداور اختلاف افتاد. سرداور عجول رفتار کرد و زود پرچم زد. زمانی که توکلی روی تشک آمد مانع افتاد. به همین خاطر قرار به بازخوانی مقررات شد تا نتیجه بعدا اعلام شود. رکورد ایران 83/1 است و ورودی هم 86/1 و توکلی احتمالا این شانس را دارد که به حد نصاب برسد.»

 

سهمیه بانوان را به آقایان نمی دهیم

اختلاف زیاد رکوردهای بانوان با حد نصاب های تعیین شده، هنوز نظر غیاثی را برای سخت بودن ورودها تغییر نداده است:«ببینید رکوردهای خانم ها بین قهرمان های آسیا بسیار ضعیف است. با این حال ما داریم تلاش می کنیم که آنها را برسانیم. مثلا در پرتاب دیسک یا نیزه قهرمان آسیا بالای 70 متر پرتاب می کند و رکوردهای ما بین 49 تا 52 است. این همه اختلاف را چطور وصل کنیم؟ دوومیدانی ورزشی است که رکورد حرف اول را در آن می زند. با این حال ما در نوجوانان دونده ها و پرنده های خوبی داریم که دارند کار می کنند تا در یکی،دو سال آینده از آنها استفاده کنیم.»

غیاثی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد دو سهمیه بانوان را قطع و آن را به آقایان بدهند، گفت:«الان آقایان هم زیر سوال هستند. ما رکورد خانم ها را جزو 20 تا و آقایان را جزو 4 نفر گذاشتیم. حالا شما خودتان قضاوت کنید. البته آقایان خوب هستند و در میادین بزرگ بین المللی مدال گرفته اند. اما در خانم ها چه کسی را داریم؟ یک لیلا رجبی بود که مدال می گرفت که او هم روس بود. الان هم که خداحافظی کرده.»

 

دختران پا به سن گذاشتند !

صحبت که به لیلا رجبی رسید، موضوع بازگشتش را در میان گذاشتیم که این واکنش غیاثی را به دنبال داشت:«رجبی دیگر سنش برای مسابقه گذشته است. بحث برگرداندن او مثل این است که الان در این سن و سالی که دارم به من بگویند در پرش ارتفاع بپر. دیگر 40،50 سال گذشته. آن زمان می گفتند عقاب آسیا الان دیگر خزنده هم نیستیم. دوره قهرمانی یک زمان مشخص دارد که بین پنج سال و نهایتش هشت سال است. بعد از آن دیگر بدن جواب نمی دهد، آدم چاق می شود و تمرین سنگین را تحمل نمی کند. رجبی هم الان 34،35 سالش است و دیگر از او گذشته.» 

سخنگوی فدراسیون باز هم تاکید کرد که دخترها می توانند با رسیدن به حد نصاب ها تعدادشان را در تیم بیشتر کنند:«ما دو سهمیه برای بانوان در نظر گرفتیم اما اگر بتوانند چهار نفر را هم اعزام می کنیم. ما این تقسیم بندی را با توجه به رکوردهای شان انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که خیلی شانس بیاورند همان دو سهمیه را می گیرند. مثلا ببینید مریم طوسی که رکورد 23 ثانیه 200 متر را داشت الان 24:78 دویده. به هر حال سن او هم بالا رفته و بدنش کشش سابق را ندارد.ما داریم زحمت می کشیم و از خدای مان است که بچه ها خوب باشند و به موفقیت برسند.»

 

طوسی: کمر درد داشتم

مریم طوسی یکی از شرکت کننده های لیگ طلایی که توانست به رتبه اول 200 متر برسد، به «گل» گفت:«مسابقه از نظر برگزاری خیلی خوب بود اما من صبح روز مسابقه استرس شدیدی گرفتم و باعث اسپاسم کمرم شد. دلیلش هم این بود که مشخص نبود که ماده 200 متر برگزار می شود یا نه. به همین خاطر نتوانستم به رکوردی که مد نظرم بود دست پیدا کنم.»

طوسی برای رسیدن به ورودی جاکارتا خواسته هایی دارد:«ما برای این هدف نیاز به چند تا مسابقه داریم. من تمام تلاشم را می کنم اما بدون شرکت در مسابقه نمی شود. همین الان خودم عازم فرانسه هستم تا در مسابقات جهانی کارگری شرکت کنم. بعد از آن هم باید تدبیری اندیشیده شود چون واقعا رسیدن به ورودی ها در ایران و به تنهایی کار بسیار سختی است.»

 

هیچ وقت توریست نبودیم!

او در واکنش به اینکه غیاثی گفته رکوردها طوری است که ملی پوشان در اندونزی توریست نباشند، عنوان داشت:«ما هیچ زمان توریست نبودیم. در این چند سال هم که به مسابقات اعزام شدیم یا با مدال برگشتیم یا با یک نتیجه مطلوب. متاسفانه با این صحبت ها ورزشکار را وارد حاشیه می کنند. ما دخترها همیشه خودمان را ثابت کردیم اما همانطور که گفتم گرفتن این ورودی ها در ایران سخت است. از طرفی پیک بدنی ما باید در جاکارتا باشد. ما همیشه در هر شرایطی بارها خودمان را ثابت کردیم و نیازی به توضیح نیست. من آن رکوردها را تجربه کردم و کسب دوباره شان برایم غیرممکن نیست. ما فقط امکانات مان در آن حد نیست که بخواهیم با خیال راحت تمرین کنیم.»

 

جای خالی لیلا...

او در واکنش به سن و سالش که غیاثی به آن اشاره کرد نیز گفت:«این صحبت ها خیلی زیاد است و ما هم آن را نادیده می گیریم. به غیر از خود ما هیچ کس نمی تواند این رکوردها را بیاورد. دوومیدانی رکوردی است و هرکس توانایی بیشتری داشته باشد اعزام می شود. خودم به شخصه از نبود خیلی از توانمندهای دوومیدانی مثل لیلا رجبی بسیار ناراحتم. او می توانست باز هم مدال آور باشد و جایش حسابی خالی است. من دو سال است که هیچ هزینه ای از فدراسیون نگرفتم و حداقل انتظارم این است که این صحبت ها نباشد تا آرامش داشته باشیم.»