b_Newsشطرنج ایران برای 35 سال آینده تضمین است

احسان قائم مقامی: دوست ندارم استقلال و پرسپولیس به هم بخورند

تاریخ: 1397/03/01
زمان: 14: 15
نوع: گفتگو
رقابت های بین المللی شطرنج نخجوان در حالی برگزار شد که احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج ایران، موفق شد در بخش شطرنج برق آسا با کسب ۷ امتیاز از ۹ بازی به مقام قهرمانی دست یابد.

حامد جیرودی

رقابت های بین المللی شطرنج نخجوان در حالی برگزار شد که احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج ایران، موفق شد در بخش شطرنج برق آسا با کسب ۷ امتیاز از ۹ بازی به مقام قهرمانی دست یابد. این موضوع باعث شد تا به سراغ قائم مقامی برویم و با او صحبت کنیم. البته فوتبالی بودن این شطرنج باز بزرگ ایران باعث شد تا گفت و گوی او با «گل» به بحث شرایط تیم ملی در جام جهانی و پرسپولیس و استقلال هم کشیده شود تا حرف های متفاوتی را از او بشنویم.

 

درباره موفقیت اخیری که به دست آورده ای صحبت می کنی؟

بله مسابقات آزاد نخجوان، رقابت هایی بود که اخیرا در آن شرکت داشتم که استقبال خوبی هم از آن شده بود و شطرنج بازان بسیار خوبی در آن شرکت کرده بودند. من هم به منظور کسب آمادگی بیشتر و به خاطر این که تمریناتم را برای شرکت در مسابقات پیش رو جدی تر دنبال می کنم، هم در بخش کلاسیک و هم در بخش برق آسا شرکت کردم که خدا را شکر به اهدافم رسیدم و نتایج خیلی خوبی را به دست آوردم. نیمه دوم مسابقات برایم فوق العاده بود و بازی هایم را به جای این که مساوی کنم بردم و در بخش برق آسا که قهرمان شدم و در بخش کلاسیک هم با نیم امتیاز کمتر نسبت به نفر دوم، به عنوان سوم مشترک رسیدم.

 

برای چه مسابقاتی خودت را آماده می کنی؟

ما جام ملت های آسیا را در پیش داریم که احتمالا میزبانی آن را به ایران می دهند و اگر این اتفاق بیفتد، می توانیم با چند تیم در مسابقات شرکت کنیم و شطرنج بازان مطرح کشورمان این شانس را دارند که به موفقیت برسند.

 

در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا نیستید؟

متاسفانه نه. شطرنج دو دوره در بازی های آسیایی بوده اما چون سه دوره پیاپی نبوده، عضو ثابت بازی های آسیایی نشده است.

 

 

درباره پرهام مقصودلو پدیده جدید شطرنج ایران چه نظری داری؟

پرهام یکی از استعدادهای درخشانی است که پیشرفت بسیار خوبی داشته و خوش آتیه است. او در مسابقات شارجه بسیار خوب عمل کرد. ما به غیر از پرهام، علیرضا فیروزجاه و محمدامین طباطبایی را هم داریم که با حضور آنها شطرنج ایران برای 35 سال آینده تضمین است. خوشبختانه بدنه شطرنج ایران خیلی قوی تر از قبل شده و من به آینده بسیار امیدوارم.

 

در آسیا چه جایگاهی داریم؟

ما در رده بزرگسالان بعد از هند و چین که غول های شطرنج آسیا و جهان هستند، در رده سوم هستیم و در بخش نونهالان و نوجوانان هم در جهان یکی از سه قطب برتر هستیم. با این روندی که شطرنج در پیش گرفته، موفقیت های بیشتر دور از دسترس نیست و شیب رشد ایران به صورت سریع و رو به بالاست.

 

می دانیم که شما فوتبالی هم هستی و کاپیتان تیم نونهالان تهران بوده ای. درباره شرایط تیم ملی فوتبال در آستانه جام جهانی چه نظری داری؟

به عنوان یک طرفدار تیم ملی نظرم این است که ما باید نقاط مثبت را ببینیم و از مسایلی که از تیم ملی انرژی می گیرد، برهیز کنیم.

 

اما لیست تیم ملی و بحث درباره خط خوردن سیدجلال حسینی و وریا غفوری انرژی زیادی از تیم ملی گرفته است. خودت چقدر با این موضوع موافقی؟

بله اما من نه در آن جایگاه هستم و نه صحیح می دانم که بخواهم درباره این موضوع صحبت کنم. به هر حال، این از اختیارات کادر فنی است. شاید اگر من بودم این کار را نمی کردم اما در حال حاضر به جز آرزوی موفقیت برای تیم ملی، کار دیگری نمی توان انجام داد.

 

با توجه به این که پرسپولیسی هم هستی، درباره شرایط این تیم چه نظری داری؟

بله من یک پرسپولیسی دو آتشه هستم اما در خصوص شرایط تیم باید بگویم که پرسپولیس با این که توانست برای دومین دوره پیاپی قهرمان شود اما این اواخر از لحاظ کیفی افت فاحشی داشته که شاید به خاطر بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی بوده ولی به نظرم مهم این است که یک تیم مانند رئال مادرید چشم به رکوردهای مختلف داشته باشد و بتواند از قهرمانی های خود صیانت کند. من در حال حاضر، استقلال را بهترین تیم فوتبال ایران می دانم که سرعت بالایی دارد و معتقدم پرسپولیس یک سال و نیم قبل خیل بهتر بود. با این حال، امیدوارم این دو تیم در مرحله بعد لیگ قهرمانان آسیا به هم نخورند تا هر دو شانس صعود به نیمه نهایی و حضور در جمع چهار تیم برتر آسیا را داشته باشند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.