b_Newsاز حواشی انتخابی تا ورود به رینگ MMA

عبدولی ناز کشتی را نکشید !

تاریخ: 1397/03/05
زمان: 13: 35
نوع: گزارش
بعد از صدور احکام کمیته انضباطی فدراسیون کشتی، سعید عبدولی که با محرومیت یک ساله (شش ماه قطعی، شش ماه تعلیقی) مواجه شد، عزم ورود به MMA را کرده است.

نگار رشیدی

مسابقات انتخابی تیم های ملی کشتی فرنگی و آزاد در حالی برای دو رویداد مهم بازی های آسیایی و مسابقات جهانی برگزار شد که این میدان روی خوشی به برادران عبدولی نشان نداد. درگیری های رخ داده در انتخابی که برادران عبدولی را در راس آنها قرار داده بود، یک پایان تلخ برای شان رقم زد. آنقدر تلخ که طبق اخبار سعید عبدولی عطای کشتی را به لقایش بخشیده و گویا قصد دارد راهی که امیر علی اکبری پیمود را در پیش بگیرد.

 

خاطره ناخوش انتخابی

داستان از این قرار است که سعید عبدولی در دومین مبارزه خود در مرحله نهایی انتخابی، با ایمان انصاری سرشاخ شد و در حالی که دو بر صفر از رقیب خود پیش بود، به دلیل زدن ضربات سر به صورت حریف در جریان مبارزه، با واکنش انصاری مواجه شد. ادامه دار شدن این درگیری و گلاویز شدن دو کشتی گیر، با دیسکالیفه شدن هر دوی شان همراه شد تا داورها آنها را از گردونه مسابقات حذف کنند. این درگیری اما نه تنها به بیرون تشک هم رسید بلکه برادران سعید یعنی سامان و کرامت هم به دعوا پیوستند و کتک کاری آنقدر شدت پیدا کرد که در نهایت با دخالت ماموران غائله ختم شد.

 

حکم های انضباطی و خط پایان کشتی

سعید عبدولی خیلی زود بعد از انتخابی تصمیم به عذرخواهی گرفت اما پر واضح بود که حاضران در درگیری باید انتظار حکم سنگینی را از کمیته انضباطی فدراسیون بکشند. این اتفاق هم رخ داد و کمیته انضباطی احکام صادره را بدون توجه به حلالیت طلبیدن عبدولی اعلام کرد. البته پیش از مشخص شدن جریمه ها، شورای فنی اعلام کرده بود که هیچ جوره زیر بار حضور برادران عبدولی در ترکیب تیم ملی نمی رود و به این صورت کمی زودتر تکلیف را برای آنها روشن کرد.

طبق حکم کمیته انضباطی سعید عبدولی به یک سال محرومیت (شش ماه قطعی و شش ماه تعلیقی) به همراه 25 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. آن هم در سالی که دو میدان مهم بازی های آسیایی و مسابقات جهانی در پیش است و این محرومیت یعنی از دست دادن مسابقات یک سال جاری برای عبدولی 28 ساله! با این حال فرنگی کار با سابقه ایران بدون اعتراض حکم را پذیرفت تا پرونده مدال هایش در کشتی فرنگی را یک جورهایی با دست خودش ببندد. هرچند عبدولی معتقد است که در مسابقه انتخابی این انصاری بود که با ضربه مشت استارت درگیری ها را زد و خود را به این شکل از متهم ردیف اول بودن خارج کرد. عبدولی می گوید فقط به رقیبش یک مشت نشان داده که با فتوشاپ خواستند جوری نشان دهند که او ضربه مشت را به صورت انصاری وارد کرده!

 

عبدولی ناز کشتی را نکشید

در هر صورت عبدولی خودش را بیکار نگذاشت و خیلی زود تمرینات بوکس را آغاز کرد تا بتواند روزی به جای تشک در مسابقات MMA یقه حریفانش را بگیرد. کاری که امیرعلی اکبری کرد؛ او با پایان کارش در کشتی فرنگی، به هنرهای رزمی ترکیبی رفت و حالا یکی از گربه سیاه های رقیبان در رینگ است. عبدولی خیلی زود با فرنگی کار سابق تیم ملی مشورت کرد و استارت تمرینات بوکس را هم زده است. نکته جالب اما این است که او در حالی تصمیم به حضور در MMA گرفته که هنوز چشمش دنبال کشتی است. عبدولی قصد دارد در آستانه مسابقات جهانی درخواستش برای بخشیده شدن محرومیت خود را به فدراسیون بدهد تا شاید شانس حضور روی تشک جهانی را به دست بیاورد. همچنین مدال طلای المپیک دیگر خواسته عبدولی است که می خواهد به خاطرش تا المپیک 2020 روی پا بماند و کارنامه مدالی اش را کامل کند.

 

چرا MMA؟!

اما اینکه چرا هر ورزشکاری از ورزش خودش قهر می کند راه MMA را در پیش می گیرد سوالی است که حتما پاسخ های متفاوت و جالب توجهی را در دل خواهد داشت که یکی از آنها حتما می تواند جوایز مالی آن باشد که هرکسی را به حضور در رینگ وسوسه می کند. از وقتی علی اکبری به MMA رفت خبرهای زیادی از کوچ ورزشکاران به دنیای هنرهای رزمی شنیده شد که البته هیچ کدام هم در ورزش جدید دوام نیاوردند. یک نمونه از ورزشکاران جواد محجوب در جودو بود که بعد از المپیک ریو مدت ها خود را از تیم ملی دور کرد و به تایلند رفت تا در کمپ های تمرینی این کشور شرکت کند. اما در نهایت پس از گذشت مدتی انتخاب محجوب به جودو چرخید و او نرفته، به ورزش خودش بازگشت. عبدولی هم از این قضیه باخبر است اما گفته می خواهد تا انتهای این مسیر را برود و وسط راه پا پس نمی کشد. اینکه عبدولی چطور می خواهد هر دو هندوانه را با یک دست بردارد، سوالی است که خودش باید پاسخگو باشد؛ اینکه هم به طوری جدی وارد MMA شود و هم برنامه هایش در کشتی را دنبال کند. عبدولی این روزها در بابل زیر نظر حسن شالیکار از قهرمانان سابق بوکس ایران تمرینات بوکس را پشت سر می گذارد تا نشان دهد در تصمیم جدید خود مصمم است. از سوی دیگر نباید از این نکته هم غافل شد که سعید عبدولی با تمام حواشی که از خود بر جای گذاشته که البته قدمت طولانی هم دارد، یکی از افرادی است که می توان از حالا روی مدال آوری اش در مسابقات جهانی حساب کرد. اگر حضور در رینگ به عبدولی مزه کند و بخواهد تمام تمرکزش را در قفس بگذارد، کشتی فرنگی هم چندان از تبعات محرومیت عبدولی بی نصیب نمی ماند.

 

کارنامه عبدولی از ابتدا تا کنون

سعید عبدولی در 10 سال حضورش در کشتی فرنگی افتخارات زیادی کسب کرده است. او دو مدال برنز از مسابقات قهرمانی آسیا در سال های 2009 پاتایا و 2014 آستانا به دست آورده است، طلای بازی های آسیایی 2010 گوانگجو و برنز بازی های آسیایی 2014 اینچئون را در کارنامه دارد، در مسابقات جهانی 2011 استانبول نیز روی سکوی قهرمانی ایستاد و در جهانی 2017 پاریس هم به مدال برنز رسید. برنز المپیک ریو هم تنها مدال او المپیکی اوست. عبدولی در بازی های المپیک لندن هم حضور داشت که با ناداوری از سکو دور ماند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.