b_Newsبا افتخار به سعید عبدولی کمک می کنم

علیرضا استکی: MMA آن باغ سبزی که از دور به نظر می رسد، نیست!

b_News علیخانی آنقدر که سرش در موبایل است گردن درد دارد نه به خاطر تمرین/ خنده های رامبد هست، بگذارید ماه عسل کارش را بکند
تاریخ: 1397/03/05
زمان: 13: 42
نوع: گفتگو
علیرضا استکی مربی سابق تیم ملی بوکس این روزها به صورت جدی مشغول آموزش مبارز است تا راه امیر علی اکبری بدون پشتوانه نماند.

نگار رشیدی/ علیرضا استکی مربی سابق تیم ملی بوکس این روزها به صورت جدی مشغول آموزش مبارز است تا راه امیر علی اکبری بدون پشتوانه نماند. او با اینکه چند وقتی است که از بوکس دور است، اما حواسش به این ورزش هست و آن را زیر نظر دارد. استکی که به همراه علی اکبری مهمان برنامه ماه عسل هم بود، در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره حضورشان در این برنامه که مجری اش شاگرد خودش است، صحبت کرد.

 

این روزها تمام حواس تان روی آموزش فایتر است.

بله ما الان یک تیم کامل هفت، هشت نفره داریم که با کمک خود امیر بچه ها را آموزش می دهیم. حدود هفت نفر هم هستند که دارند برای آینده آماده می شوند. ما این نفرات را می سازیم که پشتوانه های خوبی برای آینده داشته باشیم و یک جورهایی جایگزین های امیر علی اکبری را پرورش می دهیم. جدا از آن این نفرات کمک امیر هم هستند.

 

قانون منع فعالیت فایترها که وزارت ورزش گذاشته بود، خللی در کارتان ایجاد نمی کند؟

ما الان زیر نظر جایی کار نمی کنیم. فقط داریم تمرین می دهیم و مبارز آماده می کنیم تا بچه ها بتوانند پرچم کشور را در مسابقات بالا ببرند و باعث غرور ورزش رزمی کشور شوند.

 

کسی را دارید که آماده مبارزه در رینگ باشد؟

بله یکی، دو نفر هستند اما باید یک مقدار شرایط بهتری را برای شان مهیا کنیم تا کارشان را در بازی های بهتری آغاز کنند. به همین خاطر فعلا دست نگه داشته ایم و تمرینات را دنبال می کنیم.

 

به نظر می رسد یک شاگرد جدید هم در راه دارید. سعید عبدولی هم قصد MMA کرده و حتی تمرینات بوکسش را هم استارت زده است. شما به او هم کمک می کنید؟

ایشان هم یکی از قهرمان های کشور هستند و برای من هیچ فرقی با سایر بچه ها ندارد. عبدولی الان زیر نظر حسن شالیکار بوکس می کند که حسن هم از مربیان بسیار خوب است. عبدولی مدال آور المپیک است و من با افتخار هر کمکی که از دستم بربیاید برایش انجام می دهم.

 

الان وضعیت جوری شده که هر کس از رشته اش قهر می کند، به MMA می آید. البته خیلی ها نتوانستند ادامه دهند و به خانه اول بازگشتند.

صحبت خوبی را مطرح کردید. من باید به این نکته اشاره کنم که ما یک مسیری را باز کرده ایم و هرکسی که می خواهد به MMA بیاید فکر می کند که خیلی زود به پول و شهرت می رسد. در حالی که اینطور نیست. برای موفقیت در این ورزش باید سال ها هزینه و تلاش کنی. این ورزش واقعا سخت است و تلاش زیادی می طلبد. این تفکر رسیدن به پول و شهرت در زمان کم کاملا اشتباه است. یک جورهایی این ورزش آن باغ سبزی که به نظر می رسد نیست.

 

به تازگی شما و علی اکبری مهمان برنامه ماه عسل بودید.

بله احسان علیخانی خیلی دوست داشت که این کار را انجام بدهد و مردم با قهرمان کشورشان که یک بار طعم شکست را چشیده اما دوباره توانسته بایستد و به موفقیت برسد آشنا شوند. به نظر من این برنامه خیلی خوب و پرمحتوا بود و حتی در فضای مجازی هم بسیار دیده و از آن استقبال شد. حتی جا داشت این برنامه ادامه پیدا کند ولی به خاطر برخی محدودیت ها نمی شد که این اتفاق بیفتد. جا دارد همین جا از احسان علیخانی تشکر کنم که بسیار زحمت کشید تا مردم با خصوصیات قهرمان کشورشان آشنا شوند.

 

البته بحث مربی و شاگرد بودن شما و علیخانی هم در ترتیب دادن این برنامه بی تاثیر نبود.

این بخش قضیه مهم نیست. امیر آنقدر قابلیت دارد که نیازی به این قضیه نباشد. مهم این بود که احسان علیخانی، امیر علی اکبری و علیرضا استکی در یک قاب قرار گرفتند.

 

واقعا علیخانی از زیر تمرین در می رفت؟

بله دیگر، تمرین را می پیچاند (خنده). یک بار می گفت گردنم درد می کند من هم گفتم آنقدر که سرت در گوشی و تبلت و لپ تاپ است. دیسک گردنت به خاطر این است نه تمرین، هیچ طوری نیست و تمرینت را انجام بده. گاهی هم من به اصفهانی حرف می زنم که او هم با لهجه ام شوخی کرد (خنده).

 

شما که مربی اش هستید هیچ وقت به او نگفتید کمتر اشک مردم را سر افطار دربیاورد؟

وضعیت الان طوری است که نمی شود نسبت به مسایل و مشکلات مردم بی تفاوت بود. البته سه،چهار شب آخر که تمام برنامه پر از شادی است. به نظرم خوب است که احسان به مشکلات مردم می پردازد. ما خنده های رامبد جوان را داریم دیگر (خنده). اما واقعا او سوژه ها و داستان های جالبی را به برنامه می آورد. جا دارد همین جا از «آپ» برای حمایت هایش تشکر کنم. همینطور می خواهم یادی کنم از حامد منصوری اسپانسر این برنامه که کارهای بزرگی برای نیازمندان، آزادی زندانی ها و ایجاد اشتغال کرده است.

 

کمی هم به بوکس برسیم. دیگر به بوکس و تیم ملی فکر نمی کنید؟ جای تان در بوکس خالی است.

به هر حال فدراسیون تمایلی به همکاری ندارد. اگر واقعا جایم خالی باشد خودشان دست به کار می شوند. من نمی خواهم برای بوکس حاشیه درست کنم و آرزو می کنم که کارها به خوبی پیش برود و تیم ملی همیشه موفق باشد.

 

فدراسیون جدید تا الان بیشتر انتقاد شنیده تا تمجید.

من فکر می کنم کار اصلی فدراسیون بعد از جاکارتا باید شروع شود. باید به کادر مدیریتی جدید زمان بدهیم. سکوت الان جامعه بوکس هم به همین خاطر است که اجازه بدهند فدراسیون جدید کارش را انجام بدهد.

 

اما بازی های آسیایی میدان مهمی است که همین طوری ایران کار سختی در آن دارد.

کار دیگری نمی شود کرد. ما سه وزن بالا را نداریم، هفت وزن دیگر باید آنقدر اعتماد به نفس داشته باشند که کمیته المپیک سهمیه کامل بدهد. باید فدراسیون و کادر فنی این تضمین را به کمیته بدهند که ما از هفت وزنی که می بریم حداقل چهار مدال می گیریم. در آن صورت فکر می کنید کمیته سهمیه نمی دهد؟ یک زمانی می گویند ما نمی توانیم مدال بگیریم که تکلیف مشخص است اما اینکه بگوییم سه سهمیه داریم و می خواهیم بیشتر اعزام کنیم ولی سهمیه نمی دهند به نظر من عوامفریبی است. با این همه اردوی منظم، هزینه ای که می شود، این حجم از تغییر و ... باید یک اتفاقی بیفتد. همین الان به من تضمین بدهند که از هفت وزن چهار مدال می گیرند و این اختیار را به من بدهند، می روم و موافقت کمیته ملی المپیک را برای اعزام هفت وزن می گیرم.