b_Newsسکانس جدید ناکامی در کشور چشم بادامی ها

قطار شکست جودو از ریل خارج نمی شود

تاریخ: 1397/03/07
زمان: 13: 41
نوع: گفتگو
اینکه حاشیه همیشه در دل جودو بوده و این ورزش را به صدرنشین فدراسیون های پرحاشیه تبدیل کرده، دیگر امری عادی محسوب می شود. اما چیزی که بیشتر از حواشی دردآور است مسیری است که جودو طی می کند.

نگار رشیدی/ اینکه حاشیه همیشه در دل جودو بوده و این ورزش را به صدرنشین فدراسیون های پرحاشیه تبدیل کرده، دیگر امری عادی محسوب می شود. اما چیزی که بیشتر از حواشی دردآور است مسیری است که جودو طی می کند. یک جورهایی می توان گفت جودو مدت هاست سوار قطار ناکامی شده و قصد توقف هم ندارد. شاید اگر سعید ملایی و جواد محجوب نبودند خبری از همان معدود مدالی هم که به دست می آید، نبود. بعد از ناکامی مطلق و تلخ جودو در مسابقات کاپ آزاد روسیه که پر بود از ایپون شدن نماینده های کشورمان، تیم ملی با ترکیب چهار نفره راهی گرندپری چین شد.میدانی که باز هم نتیجه شیرینی را برای ایران رقم نزد.  

فدراسیون جودو که نام 10 نفر را در سایت این مسابقات ثبت کرده بود، تصمیم به حذف شش جودوکار گرفت که در میان آنها نام سعید ملایی هم به چشم می خورد. کسی که درست چند روز قبل از مسابقات، اتفاق تاریخی را در جودو رقم زده بود و برای اولین بار یک جودوکار ایرانی به رنک اول جهان رسید. ملایی در حالی با کسب 4871 امتیاز به صدر وزن 81- کیلوگرم رسید که غیبتش در گرندپری چین عجیب بود. از یک سو انتظار می رفت او با حضور در این میدان از صدرنشینی اش محافظت کند و از سوی دیگر گرندپری چین از آن جهت اهمیت داشت که طبق اعلام فدراسیون جهانی از رقابت های بین المللی چین ماراتن کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ آغاز شده است. هرچند ملایی به «گل» دلیل غیبتش در چین را مصدومیت عنوان کرد و اینکه قرار نیست در تمام میادین حضور داشته باشد.

با این حال علیرضا خجسته در وزن ۶۶- کیلوگرم، محمدمحمدی بریمانلو در وزن ۷۳- کیلوگرم، وحید نوری در وزن ۹۰- کیلوگرم و جواد محجوب در وزن 100+ در حالی راهی چین شدند که نوار ناکامی های جودو را ادامه دادند. به جز محجوب، هر سه نماینده جودو تنها یک بار در چین روی تاتامی رفتند و با حذف زودهنگام شان جودو را در تاریکی نگه داشتند. تنها کسی که بیشتر از یک مسابقه روی تاتامی ماند، محجوب بود که او هم در دیدار دوم خود مغلوب نماینده مغولستان شد و به جدول شانس مجدد راه پیدا کرد. او در این مرحله ابتدا حریف قرقیزستانی را از پیش رو برداشت تا حداقل مدال برنز را قطعی کند. به این ترتیب جودوی ایران استارت خوبی را برای رسیدن به المپیک توکیو نزد. باید دید بالاخره این قطار ناکامی چه زمانی به ایستگاه می رسد.

 

ملایی: مصدوم بودم و به چین نرفتم

ملایی که غایب بزرگ چین بود، درباره مصدومیتش به «گل» گفت:«من الان در دوره بدنسازی هستم. کمی از ناحیه دنده چپ مصدومیت دارم که در حال مداوا هستم. متاسفانه این مصدومیت در اردوی تیم ملی رخ داد و برای بهبودی نیاز به زمان دارم. از طرفی هدف من حضور در تمام مسابقات نیست. من در سال 2017 در تمام مسابقات شرکت کردم و به سقف رنکینگ رسیدم. هدف اصلی من بازی های آسیایی و یک عملکرد خوب در این میدان است. اما باید بگویم نگرانی هم بابت رنکینگم ندارم. من برای اولین بار در تاریخ جودوی کشور به صدر رنکینگ رسیدم و چون هنوز دو مسابقه کمتر نسبت به حریفانم دارم نگران از دست رفتن آن نیستم. من هنوز در مسابقات قهرمانی قاره شرکت نکرده ام.»

 

حاشیه سازهای جودو

او در خصوص اینکه چرا جودو همیشه همراه حاشیه قدم برمی دارد، عنوان داشت:«من همیشه دوست دارم واقعیت را بگویم. هر سیستمی که روی کار بیاید مشکلات خودش را دارد و یکسری هم اطراف فدراسیون هستند که گفتارشان با عمل شان فرق می کند و باعث ورود حاشیه می شوند.»

ملایی در شرایطی که برخی از جودوکاران از شرایط تیم ملی رضایت ندارند، تنها روی خودش تمرکز می کند تا مبادا مدال هایی که می خواهد از دستش در برود:«من همیشه سیستم کاری خودم فرق کرده است. همیشه به این فکر می کنم که شاید المپیک 2020 آخرین المپیک من باشد. به همین خاطر هیچ وقت کم نمی گذارم و تمام تلاشم را می کنم که وقتی دوره ورزشم تمام شد حسرت کارهایی که نکرده ام را نخورم. به هر حال مشکلات به خصوص مشکلات مالی در تمام فدراسیون ها وجود دارد. اما ناراحتی من الان از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک است که جوایزی که در مراسم تجلیل دادند در شأن یک ورزشکار قهرمان نبود. از طرفی جوایز تعیین شده برای بازی های آسیایی هم کمتر از دوره قبل است.»

 

لیگ مهم آلمان

او که چند وقتی است لژیونر شده، درباره حضورش در لیگ آلمان و شرایط مالی اش با توجه به قیمت دلار افزود:«خدا را شکر. هرچه باشد من فقط خدا را شکر می کنم. هرچند حضور من در لیگ آلمان به خاطر مباحث مالی نبود و فقط می خواستم در این لیگ مبارزه کنم. همچنین دو، سه تیم دیگر هم از مجارستان و چند شهر آلمان به من پیشنهاد دادند که اتفاق بسیار خوبی است.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.