b_Newsجزییاتی درباره انتخاب های اشتباه و عملکرد ضعیف بازیکنان

والیبال چرا دوباره به ژاپن باخت؟

تاریخ: 1397/03/07
زمان: 13: 57
نوع: گزارش
تیم ملی والیبال در حالی راهی هفته اول لیگ ملت ها شد که باز هم برابر ژاپن تن به شکست داد.

فرزاد کفیلی

هشت سال بعد از باخت در فینال بازی‌های آسیایی گوانگجو، 6 ماه بعد از ریاست احمد ضیایی در فدراسیون والیبال، یک سال بعد از شروع مربیگری ایگور کولاکوویچ در سالی که برای اولین‌بار از تیم نوجوانان و جوانان ایران ۹ بازیکن مستقیم در اردوی تیم ملی بزرگسالان تمرین کردند، تیم ما باز هم به ژاپن باخت؛ این باخت یادآور دهه‌هایی بود که ایران در سایه کره و ژاپن قهرمان آسیا نمی‌شد. چرا باز به ژاپن باختیم؟

ژاپن از چند ماه پیش با فیلیپ بلین فرانسوی شروع تازه‌ای را در والیبال تجربه کرد. در هفته اول لیگ ملت‌ها با ترکیبی دگرگون شده و هماهنگ کارش را شروع کرد؛ تیم در دریافت‌های اول و دریافت داخل میدان مثل همیشه خوب بود و در حمله عمیقا عملکردش نسبت به سال‌های اخیر بهتر شده بود. اما بیش از عملکرد ژاپن این عملکرد ضعیف ایران بود که باعث باخت تیم در دو بازی هفته اول لیگ ملت‌های والیبال برابر فرانسه و ژاپن شد.

با وجود انجام سه مسابقه سرمربی تیم ملی والیبال هنوز ترکیب نهایی تیم را پیدا نکرده بود. در بازی اول در پست سرعتی به سامان فائزی و محمد موسوی بازی داد.با وجود اشتباهات پرتعداد فائزی در بازی دوم بود که به فکر استفاده از شفیعی افتاد و در بازی سوم برابر ژاپن، با وجود اشتباهات پرتعداد موسوی، هیچ جایگزینی برای او نداشت. فکر می‌کنید اوضاع در پست مهم بلندزن قدرتی بهتر از این بود؟‌ نه. در ست چهارم بازی اول به شریفی ۱۹ ساله بازی داد که تا قبل از این رنگ چنین مسابقاتی را هم ندیده بود. از بازی بعد مدام عبادی‌پور، میرزاجانپور و قائمی را عوض کرد و در نهایت هم با تعویض اشتباه قائمی و میرزاجانپور ست چهارم برابر ژاپن که چندین امتیاز از حریف پیش بودیم را واگذار کرد.

آنچه دلیل اصلی باخت برابر ژاپن بود، دریافت‌های ضعیف ایران، نرسیدن توپ به سعید معروف و حتی پاس‌های اشتباه معروف در امتیازات حساس بود.

در یک دهه اخیر مربیانی مثل ولاسکو با فرمول «اول دریافت تیم را درست کن، بعد به حمله برس» عملکرد تیم ملی را بهبود بخشیده بودند.مصدومیت جواد معنوی نژاد و دور بودن او از تیم ملی هم در محاسبات سرمربی تیم بی‌تاثیر بود.کولاکوویچ میثم صالحی بازیکن بسیار جوانی را همراه تیم به لیگ ملت‌ها برده اما با وجود دو باخت برابر ژاپن و فرانسه یک امتیاز هم به این بازیکن فرصت بازی نداده است.

شاید سرمربی تیم ملی والیبال می‌خواست شخصیتی ماندگارتر از ولاسکو برای خود دست و پا کند و روزی عنوان کند ۸، ۹ بازیکن نوجوان و جوان را به والیبال ایران معرفی کرده است.اما سخت پیداست نه این‌که کولاکوویچ معرف و کاشف این بازیکنان نیست که آنها از تیم نوجوانان قهرمان جهان ایران مستقیم به تیم بزرگسالان آمده‌اند و امروز با خطر از بین رفتن توانایی‌شان هم مواجه هستند.چون همانقدر که حضور این بازیکنان در ترکیب اصلی تیم ملی امیدبخش است همانقدر هم خطرناک است و می‌تواند مسیر پیشرفت آنها را به بیراهه بکشاند.

تیم ملی والیبال ایران حداقل 7 هفته پیش از لیگ ملت‌ها تمریناتش را شروع کرد.دو دیدار تدارکاتی با صربستان انجام داد و نسبت به تیم‌هایی مثل فرانسه یا لهستان فرصت مناسبی برای شکل‌گیری تیم در اختیار داشت.بعد از پروسه آماده‌سازی و با انجام سه مسابقه در لیگ ملت‌ها، زمانی که سرمربی تیم هنوز ترکیب‌ اصلی را نمی‌شناسد باید مطمئن باشیم این موضوع با ۶ ماهی که او در ایران نبوده مرتبط است. ۶ ماهی که لیگ برگزار شد و او حتی چند بازی لیگ را هم از نزدیک ندید.

به اعتقاد نگارنده مطلب حداقل چندین سرعتی زن بهتر از آنان که کولاکوویچ به لیگ ملت‌ها برده می‌توانستند گره بازی مقابل ژاپن را باز کنند. یا دریافت‌ کننده‌های مطمئن تری از دل لیگ بیرون می‌آمدند.

خلاصه کلام این‌که ژاپن تیمی ضعیف‌تر از روسیه، ‌برزیل، لهستان، آمریکا و حتی بلغارستان است و باخت‌های احتمالی برابر این تیم‌ها فدراسیونی که از آبدارچی تا دبیر آن در دوره ریاست جدید تغییر کرده‌اند را با فشارهای زیادی روبه رو خواهد کرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.