b_Newsبا حضور تیم هایی مثل ایتالیا، برزیل و لهستان شانس سکو نداریم ولی باید بجنگیم

مصطفی کارخانه: بضاعت والیبال ما همین است و باید با آن بسازیم!

تاریخ: 1397/03/10
زمان: 12: 33
نوع: گفتگو
نخستین هفته لیگ ملت های والیبال در حالی آغاز شد که تیم ملی ایران نتوانست انتظارات را برآورده کند. اما مصطفی کارخانه به پیشرفت تیم امیدوار است.

نگار رشیدی/ نخستین هفته لیگ ملت های والیبال در حالی آغاز شد که تیم ملی ایران نتوانست انتظارات را برآورده کند. عملکرد شاگردان کولاکوویچ آنقدر دور از انتظار بود که حتی سرمربی فرانسه هم پس از پایان دیدار با ایران به خسته بودن والیبالیست های کشورمان اشاره کرد. با این حال مصطفی کارخانه به پیشرفت تیم ملی امیدوار و معتقد است ملی پوشان اگر از نظر ذهنی خودشان را پیدا کنند، می توانند به رتبه های بالا برسند.

هفته دوم لیگ ملت های والیبال از 11 خرداد آغاز می شود و نمایندگان کشورمان باید برابر تیم های ایتالیا، آرژانتین و کانادا به میدان بروند.

 

تیم ملی والیبال در حالی در آستانه آغاز هفته دوم لیگ ملت هاست که در هفته اول آنطور که باید و شاید خوب عمل نکرد.

بله عملکرد تیم در هفته نخست راضی کننده نبود. ما یک بازی را بردیم و در دو بازی هم باختیم. باخت هایی که سه امتیاز را از دست دادیم. دلیل این اتفاق اما این است که تیم هنوز به آمادگی کامل نرسیده است. بازیکنان تمام تلاش خود را کردند اما برای آمادگی صددرصدی نیاز به زمان دارد. آنها هنوز خودشان را پیدا نکرده اند. در هفته اول افت و خیز و نوسان زیاد بود اما باید به این نکته هم توجه کرد که تیم از نظر روانی هم در شرایط خوبی نیست. وقتی ساعد تیم نمی رسد ناآماده بودن روانی را نشان می دهد. تیم ایران از نظر دفاع و به خصوص حمله با بهترین تیم های دنیا برابری می کند اما وقتی بازی با ژاپن را نگاه می کنی، می بینی که ژاپن ما را نبرده بلکه ما به این تیم باختیم.

 

البته با توجه به اینکه تازه در آغاز راه لیگ ملت ها هستیم، امید به جبران هست.

بله جای جبران هست. ما در بازی های آینده باید این باخت ها را جبران کنیم. امیدوارم برای مرحله بعد کادر فنی هم تیم و هم تک تک بازیکنان را تجزیه و آنالیز کند که مطمئنا این کار را انجام داده. شاید ما زمان زیادی برای تمرین نداشته باشیم اما آمادگی ذهنی و روانی که تمرین جسمی نمی خواهد. الان شرایط طوری است که مردم از والیبال انتظار دارند و از دیدن آن کیف می کنند. کاری نکنیم که مردم از والیبال زده و دلسرد شوند. باید این موضوع را به گوش بازیکنان و کادر فنی برسانیم.

 

تیم ملی در حال حاضر برای پیروزی به چه چیزی نیاز دارد؟

برد در مسابقه چند فاکتور می خواهد. عملکرد فنی، آمادگی روانی و کم اشتباه بازی کردن. ما از حالا به بعد باید حواس مان به امتیازهایی که به حریف می دهیم باشد. واقعیت این است با حضور تیم هایی مثل ایتالیا، برزیل و لهستان ما شانس سکو نداریم اما باید برای بازی خوب بجنگیم، باید از والیبال ایران دفاع کنیم، خطاهای مان را به حداقل برسانیم و توانایی فنی خودمان را به رخ بکشیم.

 

با این حساب شما چه رتبه ای را برای تیم ملی ایران پیش بینی می کنید؟

به نظر من در این دوره از مسابقات ایران باید بین 6 تا 8 تیم قرار بگیرد. امسال 16 تیم در مسابقات حضور دارند اما با این حال جایگاه ایران را بالا می بینم. اگر هفته اول و شکست ها را فراموش کنیم و مقابل آرژانتین با یک تیم جدیدتر و باانگیزه تر به میدان برویم قطعا به موفقیت خواهیم رسید.

 

در هفته دوم جدا از ایتالیا، باید با تیم های آرژانتین و کانادا مسابقه بدهیم که جایگاهی پایین تر از ایران دارند. فکر می کنید می شود از هفته دوم استارت جبران را زد؟

در گذشته هم در بیشتر لیگ ها ما شروع خوبی نداشتیم. البته این هم یک بیماری است که باید درمان شود که چرا هیچ وقت شروع خوبی نداریم. اما یقینا الان کادر فنی ضعف های تیم را درآورده و با آگاهی به آرژانتین رفته اند. آرژانتین و کانادا بهتر از ایران نیستند و با ایتالیا هم همیشه خوب بازی کردیم. با این حال باید بعد مسافت از اروپا تا آمریکا را در نظر گرفت که بچه ها را خسته کرده است. اما امیدوارم بچه ها بیدار باشند و حواس شان با انتظارات مردم باشد. اگر هرکس در پست خودش بهترین باشد روند خوبی طی خواهد شد. مثلا ما در دریافت کننده قدرتی که پست بسیار مهمی است هنوز به شرایط ایده آل نرسیدیم. امیر غفور انصافا خوب بازی کرده اما انتظار می رود این پست قوی تر باشد.

 

در این میان انتقاداتی به کولاکوویچ وارد است که چون لیگ را از نزدیک تماشا نکرده، یکی از دلایل ضعف تیم را رقم زده.

نه من چنین چیزی را نمی پذیرم. درست است که اگر باشد و مسابقات را ببیند بهتر است اما ظرفیت والیبال ما همین است. باید با همین بضاعت بسازیم. همانطور که در بردن همه باید تلاش کنند و پیروزی را به نام یک نفر نمی زنند، شکست هم همین است. برد و باخت فقط برای مربی نیست، همه تیم در آن سهم دارند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.