b_Newsبعضی ها خودشان را معرفی نمی کنند، اهانت هم می کنند

محمد طلایی: ملک مطیعی را چزاندند اما جایش در قلب مردم بود

تاریخ: 1397/03/11
زمان: 14: 35
نوع: گفتگو
اظهار نظر محمد طلایی مبنی بر اینکه کشتی ایران با فقر کشتی گیر خوب و فنی مواجه شده است باعث شد سراغش برویم تا جزیی تر در این خصوص صحبت کند.

حامد جیرودی/ چند روز پیش اظهار نظری از محمد طلایی مربی ارشد تیم ملی کشتی آزاد منتشر شده بود مبنی بر اینکه کشتی ایران با فقر کشتی گیر خوب و فنی مواجه شده است. این موضوع باعث شد تا به سراغ طلایی برویم و جزیی تر آن را مورد بررسی قرار دهیم. طلایی در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، از این بحث صحبت های خود را آغاز و موضوعات مرتبط و جالب دیگری را هم مطرح کرد.

 

از اردوی تیم ملی کشتی آزاد چه خبر؟

اردوی تیم ملی که روز سه‌شنبه به پایان رسید و دور جدید تمرینات هم از شنبه آغاز خواهد شد.

 

از شرایط بچه‌ها راضی بودید؟

بله، تمرینات ما در دو بخش پیگیری شد که یکی فنی و دیگری هم آمادگی جسمانی و استقامتی بود.

 

شما اخیرا به این موضوع اشاره کرده اید که ایران دچار فقر کشتی گیر فنی شده است؟

من فقط ایران را نگفتم و گفتم که در کل دنیا به این صورت است. دیگر کشتی گیر دو کلاس، سه کلاس وجود ندارد.

 

این دو کلاس، سه کلاس که گفتید را بیشتر توضیح می دهید؟

ما قبلا کشتی گیرانی مانند سایتی اف، بلاگازوف، جان اسمیت، رسول خادم و ... را داشتیم که در فنون مختلف تخصص داشتند. مثلا علیرضا دبیر بارانداز خوب می کرد یا عباس جدیدی زیر کتف خوب می گرفت. این کشتی گیران هر سال مدال می گرفتند اما الان سطح کلاس کشتی کل دنیا پایین آمده است. در این میان برخی ها که نه خودشان را معرفی می کنند و بدون اینکه بگویند از کجا هستند و سابقه شان در کشتی چیست، می آیند و اهانت هم می کنند. در حالی که برای کشتی باید وقت گذاشت تا به شرایط و مشکلات آن پی برد.

 

شما خودتان در چه فنی تخصص داشتید؟

من زیر گیر از دو پا بودم. الان کشتی گیر دست های حریفش را می گیرد، بعد می بیند نمی شود فن بزند، به جای اینکه روی پاهای او کار کند، هل می دهد تا پاهای حریفش از خط بیرون برود و یک امتیاز بگیرد. برای همین است که می گویم کلاس کشتی پایین آمده است.

 

الان بین کشتی گیران حال حاضر ایران چه کسی را فنی تر از بقیه می دانید؟

حسن یزدانی. او کشتی تهاجمی رو به جلو ارایه می دهد و متوقف نمی شود و از راه های مختلف به حریفش فشار می آورد و روی همین اصل توانست حریفش را در فینال المپیک شکست دهد و مدال طلا بگیرد. متاسفانه بعضی افراد مغرضانه کشتی ایران را نقد می کنند. باید وجدان کاری داشت. من همیشه حرفم را می زنم. آقای پلویی یکی از مربیان سازنده ایران است که مصطفی حسین خانی را تحویل کشتی ایران داد. بروید ببینید او در چه شرایطی باشگاهداری می کند؟ برای اینکه چراغ یک باشگاه روشن بماند، سختی های زیادی را متحمل می شوند. پول آب، برق، گاز هست. قبلا با کدخدا منشی یک باشگاه اداره می شد اما الان خیلی مشکل وجود دارد.

 

الان که به خاطر پول آب و برق و گاز، دفتر فدراسیون ها هم پلمب می شود!

(می خندد) خدا خیرتان بدهد. پس ببینید باشگاه ها چه وضعی دارند. اینها را هیچ کسی نگاه نمی کند. قبلا که ما باشگاه می رفتیم چیزی به نام شهریه وجود نداشت. الان هم هزینه ثبت نام در باشگاه های کشتی نسبت به رشته های دیگر کمتر است و پهلوانانه برخورد می شود اما کمتر خانواده ها پول ثبت نام بچه های شان را دارند و همه این چیزها به خاطر شرایط بد اقتصادی است. قبلا کفش و دوبنده کشتی پنج هزار تومان بود اما الان بالای ۲۰۰ هزار تومان است.

 

از بحث کشتی که خارج شویم، می خواستیم درباره درگذشت ناصر ملک مطیعی که برای او پست هم گذاشته بودید، با شما صحبت کنیم.

خدا رحمتش کند. ایشان زمانی هم که زنده بود، جایش روی چشم ما بود. این پیرمرد را چزاندند اما جایش در قلب مردم بود.

 

چرا امثال تختی، فردین و ملک مطیعی در یاد مردم هستند؟

چون آنها فرهنگ جوانمردی را رعایت می کردند و برای همین مردم هم آنها را دوست داشتند.

 

شما خودتان هم با ملک مطیعی ارتباط داشتید؟

بله من خیلی به ایشان ارادت داشتم، کم می دیدم شان اما تماس تلفنی داشتیم و جویای حال شان بودم. خدا رحمت شان کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.