b_Newsبازخوانی قراردادی پنهان در والیبال

خداحافظی با خوان آرژانتینی

تاریخ: 1397/03/11
زمان: 14: 25
نوع: یادداشت
همزمان با هفته دوم لیگ ملت‌های والیبال دو خبر مهم پیوستن سعید معروف به تیم سیه‌نای ایتالیا و استعفای خوان سیچلو از هدایت تیم «ب» ایران شنیده شد.

فرزاد کفیلی/ همزمان با هفته دوم لیگ ملت‌های والیبال و سه مسابقه ایران در مقابل سه حریف قدر؛ دو خبر مهم والیبال را تحت تاثیر قرار داد. اولی پیوستن سعید معروف به تیم سیه‌نای ایتالیا بود و دومی استعفای خوان سیچلو آرژانتینی از هدایت تیم «ب» ایران. این دو خبر بی ارتباط به‌هم نیست.  

سیچلو در دو دوره حضور ولاسکو و لوزانو دستیار این دو مربی آرژانتینی در تیم ملی بود. بهار سال ۲۰۱۶، زمانی که جدایی اسلوبودان کواچ از تیم ملی ایران قطعی شد، فدراسیون والیبال پیش از آن‌که سرمربی تیم ملی والیبال را معرفی کند قراردادی دو ساله با خوان سیچلو آرژانتینی امضا کرد. مشخص بود هرکس سرمربی تیم ملی شود سیچلو دستیار او خواهد بود. بار کج از همین‌جا شروع شد. لوزانو سرمربی تیم ملی شد و سیچلو دستیار او. ایران در المپیک نتایج خوبی نگرفت. لوزانو ایران را ترک کرد اما قرارداد سیچلو چه شد؟

بعد از رفتن لوزانو به نظر می‌رسید سیچلو قابلیت سرمربی تیم ملی ایران شدن را دارد. رابطه خوب او با بازیکنان و حمایت‌ها آنها در جهت کمک به سیچلو در جریان بود. اما شرایط روانی جامعه نمی‌پذیرفت دستیار، سرمربی تیم در راه پیشرفت والیبال ایران شود.

سیچلو قرارداد داشت و از او به عنوان مربی تیم دوم ایران استفاده شد. تیم امید ایران در اردبیل با سیچلو قهرمان امیدهای آسیا شد؛ اما در رقابت‌های امیدهای جهان هفتم شد. تیمی که سال قبلش با پیمان اکبری پنجم جهان شده بود. از طرفی بعد از امیدهای جهان تیم «ب» ایران با سیچلو به مسابقات قهرمانی آسیا رفت و با شکست برابر اندونزی حذف شد. کارنامه سیچلو نه تنها درخشان نبود که دیگر پر از نقد و مشکل شده بود.

سیچلو بعد از آن بود که هدایت تیمی در سری «ب» ایتالیا را قبول کرد. با این تیم نتایج خوبی گرفت و اکنون با سیه‌نا در سری آ ایتالیا مربیگری خواهد کرد و در شرایطی که نقدها بر تیم ملی ایران برای باخت برابر ژاپن بالا گرفته بود، خبری منتشر شد که سعید معروف با تیم سیه‌نا همان تیم سیچلو قرارداد دو ساله خواهد بست. از طرفی در همین حال روابط عمومی فدراسیون والیبال اعلام کرد که سیچلو از حضور در تیم ملی ایران استعفا داده است.

هیچ‌وقت به طور شفاف عنوان نشد که قرارداد سیچلو چطور و چگونه بود؛ اگر قرارداد برای تیم بزرگسالان بسته شده بود چطور از او در تیم امید استفاده شد و درحالی که با تیم ملی ایران قرارداد داشت چطور در سری «ب» ایتالیا مربیگری کرد. ما درباره فدراسیونی صحبت می‌کنیم که تجربه زوران گاییچ صرب را داشت و اصلا گاییچ به دلیل دو شغله بودن از والیبال ایران رفت.

در نهایت اما تیم «ب» ایران که قرار است در بازی‌های آسیایی جارکاتا حاضر شود یکی، دو ماه مانده به مسابقات هنوز سرمربی ندارد و برنامه تمرینات خیلی مشخص نیست. تیمی که احتمالا قرار بود به سیچلو سپرده شود، حالا به مربی نزدیک به رییس فدراسیون یعنی جهانگیر سیدعباسی سپرده خواهد شد.

نتایج ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا به ما قدرت قضاوت بیشتری خواهد داد و شاید روزی با شفا‌ف سازی امور مشخص شود سیچلو چه نوع قراردادی با قدراسیون ایران داشت و بابت آن چه کرد و چقدر دریافت کرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.