b_Newsتقریبا حضور پنج،شش نفر در ترکیب جاکارتا مشخص است/ حتی یک سهمیه بانوان هم به دردمان می خورد

محمدحسین برخواه: 30 سال است که مثل سهراب ندیدم

تاریخ: 1397/03/11
زمان: 14: 27
نوع: گفتگو
سومین مرحله اردوی تیم ملی وزنه برداری در حالی به پایان رسید که محمدحسین برخواه توانست تا حدودی به ترکیب ایده آل برای بازی های آسیایی برسد.

نگار رشیدی/ سومین مرحله اردوی آماده سازی تیم ملی وزنه برداری در حالی به پایان رسید که محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی توانست تا حدودی به ترکیب ایده آل برای بازی های آسیایی برسد. این اردو در حالی که قرار بود در شمال برگزار شود به خاطر ضیافت افطاری رییس جمهور در تهران برپا شد.

 

از آخرین مرحله اردو شروع کنیم. از همه چیز راضی بودید؟

راستش این اردو قرار بود در شمال برگزار شود اما برنامه را تغییر دادیم. ما نمی دانستیم که ضیافت افطاری رییس جمهور در چه تاریخی برگزار می شود و دیدیم که این مراسم دقیقا در وسط اردوی ما قرار دارد و اگر به شمال می رفتیم، آمدن به تهران و برگشت مان در کارمان وقفه می انداخت. به همین خاطر مرحله سوم اردو را در تهران ادامه دادیم. ما 18 خرداد دوباره کارمان را ادامه می دهیم و تا هشت تیر تهران هستیم. بعد از آن یک اردوی سه هفته ای سطح دریا خواهیم داشت.

 

از رکوردگیری چه خبر؟

پنجم و ششم تیر اولین مرحله لیگ وزنه برداری برگزار می شود که این مسابقات برای ما حکم رکوردگیری بازی های آسیایی را خواهد داشت. این هم یک تغییر دیگر بود که باید انجام بدهیم. ما قرار بود نهم خرداد یک رکوردگیری داشته باشیم اما باید نهم تیر اسامی هفت وزنه بردار را برای بازی های آسیایی اعلام کنیم. به همین خاطر رکوردگیری پنجم و ششم تیر انجام می شود، هفتم تیر هم جلسه شورای عالی فنی برگزار و اسامی مشخص می شود.

 

پس با توجه به کاهش سهمیه بازی های آسیایی، دارید به کار سخت انتخابی نزدیک می شوید.

بله سهمیه ها کم شده و طبیعتا کار انتخاب نفرات سخت تر می شود. ولی تقریبا حضور پنج،شش نفر در ترکیب نهایی شده. پیش از این بیشتر روی انتخاب نفر هفتم و هشتم بحث بود که الان تقریبا فقط یک نفر برای رسیدن به تیم می ماند.

 

سابقه نشان داده لیگ وزنه برداری مصدوم زیاد داشته. نگران نیستید که رکوردگیری در لیگ انجام می شود؟

بله این ریسک وجود دارد. ما در تمرینات سنگین هم این خطر را داریم و گاهی مصدومیت هایی پیش می آید اما چاره ای نیست، باید این کار را انجام بدهیم.

 

جدا از تمرین سنگین البته در سایر تمرین ها هم خطر مصدومیت هست.مثل تمرینی که فوتبالی که چند وقت پیش داشتید.

به هر حال تمرین هوازی در برنامه کار ما هست. ما می خواستیم در صورت امکان سالن بسکتبال را در اختیار داشت باشیم چون خودم خیلی موافق فوتبال نیستم چون بدن بچه ها عضلانی است و احتمال آسیب دیدگی در فوتبال با برخوردهایی که وجود دارد زیاد است. اما متاسفانه سالن بسکتبال آماده نشد و ما به اجبار فوتبال را در برنامه گذاشتیم.

 

در اردوی آخر باز هم این سهراب مرادی بود که رکوردهای جهان را ارتقا می داد و خبری از رکوردشکنی سایر نفرات نبود.

سهراب که یک وزنه بردار استثنایی در عالم وزنه برداری دنیاست.خود من در حدود 30 سال فعالیتم در ورزش وزنه برداری شبیه او ندیده ام.حتی وقتی همدوره ای های خودم که همه ورزشکاران بزرگی بودند را در نظر می گیرم کسی مثل سهراب پیدا نمی کنم.سهراب وضعیت بسیار خوبی دارد و حتی اگر بخواهد می تواند در اوزان بالاتر هم قهرمان شود.به جز سهراب بعضی از بچه ها هم در وضعیت خوبی هستند اما هنوز به رکوردهای مد نظر نرسیده اند.ما تلاش می کنیم در این فرصت باقی مانده آنها را به رکوردهایی که می خواهیم برسانیم.

 

فکر می کنید اگر آن دوری سهراب از وزنه برداری نبود، می شد او را یک رکورددار در وزنه برداری ایران دانست؟

به نظر من حق سهراب این بود که قهرمانی در المپیک لندن را هم به دست می آورد اما متاسفانه تقدیر به این شکل بود و او دستش از مدال کوتاه ماند.من امیدوارم که سهراب بتواند در المپیک 2020 دومین مدال طلایش را بگیرد.

 

کمی هم درباره شرایط کیانوش رستمی و بهداد سلیمی توضیح می دهید؟

کیانوش خیلی منظم و با جدیت تمریناتش را پیگیری می کند.خدا را شکر شرایط خوبی دارد و این امیدواری وجود دارد که بتواند نتایج خوبی بگیرد.کیانوش نسبت به سال 2017 اصلا قابل مقایسه نیست و الان وضعیت بدنی خیلی بهتری دارد.درباره بهداد هم باید بگویم او بسیار با پشتکار و با انگیزه تمرین می کند.گاهی آسیب دیدگی های جزیی اذیتش می کند اما چیزی از تلاشش کم نمی شود.بهداد می تواند یک الگوی خوب برای جوان ها باشد و امید می رود بتواند به نتایج خوبی دست یابد.

 

مصدومیت کیانوش بهبودی کامل پیدا کرد؟

بله او پیش از عید پیگیر درمان شد و الان هم مشکلی ندارد.

 

شما گفته بودید امیدوار هستید که برای المپیک 2020 تیم مردان بتواند از سهمیه بانوان استفاده کند.این در حالی است که گفته می شود تغییر نظر فدراسیون جهانی و IOC کار بسیار سخت و نشدنی است.

بله همه می دانند تغییر تصمیم فدراسیون جهانی و کمیته بین المللی المپیک کار ساده ای نیست. اما هم وزارت ورزش و هم کمیته ملی المپیک و حتی ارگان های بالاتر مثل وزارت امور خارجه اگر کاری از دست شان برمی آید باید تلاش کنند.ما اگر بتوانیم حتی از یک سهمیه بانوان استفاده کنیم فکر می کنم به لحاظ مدالی  کمک بسیاری به ورزش ایران در المپیک 2020 شود. در غیر این صورت ضرر زیادی متحمل خواهیم شد.