b_Newsزمان تمدید قرارداد شرط کردم که در جاکارتا همراه تیم ملی باشم/ امسال اصلا احساس غربت نکردیم

محسن باباصفری: زمان مسابقه دینامو و استوا، ما را تحریم می کردند!

تاریخ: 1397/03/15
زمان: 13: 39
نوع: گفتگو
محسن باباصفری بعد از کسب عنوان نایب قهرمانی با تیم استوابخارست در لیگ هندبال رومانی، از حضورش در بازی های آسیایی خبر داد.

نگار رشیدی/ لیگ هندبال رومانی با حضور پرتعداد لژیونرهای ایرانی با قهرمانی تیم دیناموبخارست به پایان رسید.فینال این مسابقات که به صورت دو برد از سه مسابقه برگزار شد جذابیت های بسیاری داشت. یکی از جذابیت های آن اما برای ما این بود که در هر دو تیم فینالیست، رد پای ایرانی ها دیده می شد. از یک سو برادران استکی (ا...کرم و سجاد)، علیرضا موسوی و سعید حیدری راد در دینامو حضور داشتند و در سوی دیگر این محسن باباصفری بود که از دروازه تیم استوابخارست حراست می کرد. درنهایت هم بعد از سه مسابقه این دینامویی ها بودند که کاپ قهرمانی را بالای سر بردند و یاران باباصفری هم به نایب قهرمانی رسیدند.

باباصفری بعد از فینال پای صحبت با «گل» نشست.

 

بالاخره لیگ رومانی به پایان رسید و شما در نبرد سه مرحله ای فینال نایب قهرمان شدید. لیگ امسال چطور گذشت؟

بازی ها خیلی خوب بود.ما در تیم استوابخارست از 24 بازی که انجام دادیم 63 امتیاز به دست آوردیم و تا پایان لیگ هم اول بودیم. حتی نسبت به تیم دوم و سوم پنج،شش امتیاز اختلاف داشتیم. در مرحله پلی آف هم که هشت تیم برتر حضور دارند، ما به عنوان تیم اول با تیم هشتم بازی کردیم و با دو برد و دو امتیاز به یک چهارم وارد شدیم. آنجا هم با دو برد از سه بازی به فینال صعود کردیم و رقیب تیم دینامو شدیم. بازی اول فینال در خانه ما برگزار شد که در ضربات پنالتی نتیجه را واگذار کردیم، این در حالی است که از تیم دینامو جلو بودیم. در بازی دوم که در خانه دینامو برگزار شد برنده شدیم تا به این ترتیب نتیجه قهرمانی به بازی سوم گره بخورد. در بازی سوم هم ما جلو بودیم اما در دقایق پایانی بازی را واگذار کردیم. بازی بسیار خوبی بود. جذابیت و خوبی این مسابقه برای من این بود که پنج ایرانی در دو تیم حضور داشتند و یک بازی جذاب و دیدنی را رقم زدیم.

 

شما باید حسابی در این مسابقات زیر ذره بین قرار گرفته باشید...

بله همینطور است. در این دو تیم بسیاری از نگاه ها روی ما ایرانی هاست به خصوص در فینال. خدا را شکر باعث شدیم با بازی خوبی که انجام دادیم، یک جورهایی پرچم کشورمان را بالا نگه داریم. بچه ها همه خوب بودند.

 

از اینکه نایب قهرمان شدید ناراحت نیستید؟

یک روی ورزش برد است و روی دیگر آن باخت. بازی سوم روز ما برای برد نبود و بازی را با دو،سه اختلاف گل واگذار کردیم. ورزش نشان داده هیچ چیز رویش نوشته نشده و حتی اگر تا روز پایانی هم اول باشی، ممکن است در دقایق پایانی بازی را واگذار کنی.

 

همانطور که خودتان اشاره کردید، یکی از جذابیت های این مسابقه تقابل ایرانی ها در دو تیم بود. این تجربه برای خودتان چطور است؟

واقعا از همه لحاظ خیلی جذاب و جالب است. زمانی که ما با تیم دینامو بازی داریم، از ابتدای هفته که تمرین مان شروع می شود، تمرکز مربی ها روی من می آید (خنده).می خواهند همه جوره من را چک کنند. حتی حواس شان به بیرون رفتن های ما هست که کی بیرون می رویم و چه کار می کنیم... واقعا خیلی جالب است. خیلی خوشحالم که این اتفاق می افتد و افتاده. حتی مدیرعامل دینامو هم به بچه های ایرانی تیمش گفته بود تا بعد از بازی فینال با باباصفری بیرون نروید یا ملاقاتش نکنید (خنده). این مسایل خیلی جالب است و هیجان خوبی دارد ولی ما کار خودمان را می کنیم و بیرون می رویم (خنده). دو روز قبل بازی پنج تایی بیرون رفتیم و در رستوران با هم غذا خوردیم. اتفاقا برای سعید حیدری هم تولد گرفتیم و دور هم بودیم.یه جورایی ما را تحریم می کردند اما کارساز نبود.

 

بیشتر لژیونرهای ایران در تیم های شان تنها هستند. این که شما چند نفر کنار هم هستید باید از نظر روحی هم کمک خوبی برای تان باشد.

خدا را شکر ما امسال به هیچ وجه احساس غربت نکردیم. همیشه همه با هم بودیم و خیلی رابطه خوبی داریم. این موضوع و اینکه به همدیگر کمک می کردیم خیلی برای مان پرمنفعت بود. حتی من و سعید حیدری درباره خیلی از مسابقات به یکدیگر کمک می کردیم و آمارهای بازی را به هم می گفتیم.سال آینده هم که حساسیت ها خیلی بیشتر می شود و لیگ خیلی بهتری خواهیم داشت. ما با نایب قهرمانی به EHF CUP اروپا راه پیدا کردیم و قاعدتا بازی های سختی آنجا خواهیم داشت.

 

چند وقت دیگر بازی های آسیایی آغاز و شنیده می شود لژیونرها تیم ملی را در این میدان همراهی نمی کنند. شما چه برنامه ای دارید، به تیم ملی می آیید؟

درباره بازی های آسیایی باید بگویم من حدود یک ماه پیش قراردادم با تیم استوا را تمدید کردم. یکی از شرایطم این بود که در بازی های آسیایی شرکت کنم. بازی های لیگ اروپایی از اوایل شهریور آغاز می شود و بازی های جاکارتا هم اواخر مرداد است. صحبت هایی که با باشگاه داشتم مبنی بر این شد که بتوانم در بازی ها حضور داشته باشم. باشگاه به ما خیلی احترام می گذارد. خودم در دیدار خداحافظی با مدیرعامل و مربی با آنها هماهنگ کردم و این اجازه را دادند تا زمانی که امکانش هست همراه تیم ملی باشم. پس فکر نمی کنم مشکل خاصی باشد و می توانیم در این بازی ها شرکت کنیم. هرچند فکر می کنم در این صورت اولین بازی لیگ برتر رومانی را از دست می دهم اما باشگاهم کمال همکاری را با من دارد و مشکل خاصی ایجاد نمی شود.

 

به این ترتیب فکر می کنید هندبال با دوران پر افت و خیزی که داشت، چه عملکردی در جاکارتا داشته باشد؟

واقعا نمی شود تصور کرد که چه اتفاقی در بازی های آسیایی خواهد افتاد. فقط این را می توانم بگویم که در ورزش هم روزهای خوب دیدم و هم بد. در دوره قبل که انتخابی جام جهانی در کره برگزار شد، همه فکر می کردند که ما و تیم قطر در فینال بازی ها باشیم و هیچ کس باور نمی کرد که ما رده پنجم را کسب کنیم.اما در این بازی ها امید زیادی به تیم ما هست و واقعا این پتانسیل را داریم که به موفقیت بزرگی دست پیدا کنیم.می توانیم نشان دهیم جزو بهترین های آسیا هستیم فقط کمی زمان و خودباوری لازم داریم تا به جایگاهی که استحقاقش را داریم، برسیم.

 

بسیاری معتقدند بخشی از راه رسیدن به این جایگاه با اتکا به لژیونرها محقق خواهد شد و اینکه شنیده شد ممکن است همراه تیم نباشند، نگرانی هایی را ایجاد کرده.

تا جایی که من می دانم بچه ها زمان عقد قرارداد با باشگاه شان صحبت کردند و قرار شد که در بازی ها حضور داشته باشند. لیگ الان تمام شده و برنامه دقیق فصل آینده را تا هفته آینده دریافت خواهیم کرد که چه زمانی تمرین داریم و چه زمانی مسابقات آغاز می شود. بعید می دانم بچه ها مانعی برای آمدن به بازی های آسیایی داشته باشند و فکر می کنم همه در این مسابقات حضور پیدا کنند.