b_Newsاگر ولاسکو خیلی مربی خوبی است چرا آرژانتین را نجات نداده؟

بهنام محمودی: فوتبال و والیبال بجنگند، مردم راضی می شوند حتی اگر ببازند

تاریخ: 1397/03/22
زمان: 12: 52
نوع: گفتگو
تیم ملی والیبال کشورمان اگرچه بازی آخر خود در هفته سوم لیگ ملت های والیبال را مقابل روسیه واگذار کرد اما مقابل میزبان خود بازی خوبی را به نمایش گذاشت.

حامد جیرودی/ تیم ملی والیبال کشورمان اگرچه بازی آخر خود در هفته سوم لیگ ملت های والیبال را مقابل روسیه واگذار کرد اما مقابل میزبان خود بازی خوبی را به نمایش گذاشت. این روندی است که شاگردان ایگور کولاکوویچ از بازی با برزیل آغاز کرده اند و علاقه مندان به والیبال امیدوارند که تیم ملی در بازی های هفته چهارم خود مقابل لهستان، صربستان و آمریکا هم بتواند بازی های خوبی انجام دهد. برای بررسی بازی های تیم ملی در هفته سوم، به سراغ بهنام محمودی کاپیتان پیشین تیم ملی والیبال رفتیم.

 

بازی تیم ملی برابر روسیه را چطور دیدید؟

من همان هفته اول هم که تیم ملی باخت هم گفتم که باید اجازه بدهیم که بچه ها خودشان را پیدا کنند. بچه ها پس از این که در بازی با برزیل خوب بازی کردند، در بازی با روسیه هم خوب بودند و ما حتی می توانستیم روسیه را ببریم اما چند تا سرویس کم آوردیم. به نظر من بچه ها برمی گردند و از این اتفاق خوشحالم که بازیکنان جوانی مانند توخته، کاظمی، شریفی و شفیعی خوب بازی کردند و بازیکنان دیگری مانند مجرد و پوریا یلی هم می آیند.

 

به نظر می رسد قبل از شروع جام جهانی فوتبال در روسیه، ملی پوشان والیبال ایران در این کشور خودی نشان دادند.

من آرزو می کنم که تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه نتیجه بگیرد ولی مهم تر از آن برای تیم های ملی فوتبال و والیبال این است که در بازی های خود بجنگند حتی اگر ببازند. مردم این تلاش آنها را می بینند و راضی اند. همه می دانند که دست بازیکن ما به بازیکن دو متر و 18 سانتی متری نمی رسد. فوتبال و والیبال رشته هایی هستند که برای مردم اهمیت دارند و وقتی بازی دارند، همه مردم سرگرم می شوند و دو سه ساعت از تلویزیون بازی های این تیم ها را می بینند. پس این رشته ها می توانند تاثیر مثبت روی خانواده ها بگذارند.

 

شما قبلا خیلی روی جوانگرایی تاکید داشتید و اضافه شدن این بازیکنان در کنار باتجربه ها باعث رشد تیم ملی در بازی های اخیر شد.

بله من روی این موضوع تاکید داشتم که اگر 30 درصد جوانگرایی می شود، 70 درصد هم باتجربه ها باشند. چون این بازیکنان تا المپیک 2020 جواب می دهند و باید از آنها استفاده شود.

 

اما با مردم که صحبت می کنیم، آنها می گویند تعدادی از بازیکنان قدیمی مغرور شده اند و انگیزه زیادی ندارند.

اسمش را غرور نمی شود گذاشت. شاید مانند سابق زیاد برایشان جذابیت نداشته باشد اما این انگیزه را فدراسیون والیبال و باشگاه ها باید ایجاد کنند. البته خیلی از بازکنان قدیمی همچنان خوب هستند. سعید معروف به نظر من جزو چهار پاسور برتر دنیاست و تا 36، 37 سالگی هم می تواند بازی کند. الان میلاد عبادی پور هم به خاطر آمدن از لهستان کمی خسته بود و ضعف داشت و محمد جواد معنوی نژاد هم اضافه می شود. سید محمد موسوی هم به خاطر مصدومیتش به ایران برگشت. ما بیشتر باید در حوزه مدیریت به آسیب شناسی بپردازیم.

 

شما خودتان که با ملی پوشان در ارتباط هستید، این انگیزه را در آنها می بینید؟

بله. آنها قطعا انگیزه دارند. شاید ژاپن را دست کم گرفتند اما که اگر کسی مشت اول را بخورد، معلوم است که کمی گیج می شود اما بعد دوباره به خودش می آید. بازیکنان تیم ملی می جنگند و برای پرچم ایران تلاش می کنند و مردم هم این چیزها را می بینند. ضمن این که این را هم بگویم که این یک چرخه طبیعی است که قوی تر ها جای ضعیف تر ها را می گیرند. روزی من و هم نسلانم جای تیم قبلی را گرفتیم و بعد هم معروف و موسوی و بقیه آمدند جای ما را گرفتند و حالا هم جوان های دیگر دارند می آیند.

 

در خصوص کولاکوویچ هم خیلی از مردم همچنان از روزهایی که خولیو ولاسکو سرمربی بود، حرف می زنند اما به نظر می رسد که کولاکوویچ دارد تاثیر خود را می گذارد.

مردم خیلی به والیبال علاقه مند هستند اما نظر کارشناسی نمی دهند. ولاسکو یک روانشناس خوب بود اما اگر او خیلی مربی خوبی است چرا تیم ملی کشور خودش آرژانتین را نجات نداده است؟ او در زمان خوبی به تیم ما خورد و تیم ما هم ظرفیت بالایی داشت. تیمی بود که در نوجوانان قهرمان جهان شده بود و در جوانان و بزرگسالان هم با هم بودند. قبل از ولاسکو هم آقای پارک، گائیچ و ست کوویچ روی والیبال ما تاثیر گذاشته بودند اما در زمان ولاسکو تیم ما به لیگ جهانی رفت و با قدرت های دنیا بازی کرد و بازی ها هم پخش مستقیم شد و مردم هم استقبال کردند و همه این عوامل دست به دست هم داد تا والیبال دیده شود.

 

تیم ملی در بازی با چین تیم مربی سابق شان لوزانو را هم بردند.

بله همین طور است. چین بازیکنان قد بلندی دارد اما خام هستند و تجر به زیادی ندارد ولی با امکانات و سرمایه گذاری که چین انجام می دهد، فکر می کنم دو سه سال دیگر بهتر شوند. درباره کولاکوویچ هم باید بگویم که او از مربیان برتر دنیاست. در صربستان جوانگرایی کرد و نتیجه گرفت. البته این را هم بگویم مربیان بزرگ دنیا اختلاف شان 10 درصد است و موفقیت شان به فرهنگ، تجربه و مدیریت برمی گردد. الان همان تمریناتی که کولاکوویچ انجام می دهد را من هم انجام می دهم اما او تجربه اش بیشتر است. موضوع این است که تیم ما ظرفیت بالایی دارد و اگر مربیان ایرانی مانند آقای بهروز عطایی، پیمان اکبری و مرحوم حسین معدنی هم بودند، نتیجه می گرفت.

 

هفته چهارم را چطور ارزیابی می کنید؟

ما با روسیه یک ساعت و نیم اختلاف ساعت داشتیم اما با آمریکا 9 ساعت اختلاف داریم و بچه ها برای تطبیق آب و هوایی باید یک هفته زودتر آنجا باشند تا خستگی شان رفع شود. بازی های هفته چهارم خیلی مهم است. اگر بتوانیم پیروز شویم می توانیم امیدوار باشیم اما اگر نتیجه نگیریم روی کار ما تاثیر می گذارد و عواقب دارد. مثل رفتن اسپانسرها و نیامدن تماشاگران اما باز هم تاکید می کنم اگر بچه ها با تمام وجودشان بجنگند و تلاش کنند اما ببازند هم اشکالی ندارد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.