b_Newsنگه داشتن کی روش بهترین تصمیم فدراسیون بود

حسین اوجاقی: اگر توپ را مدافع مراکش گل نمی کرد، خودمان گل می کردیم !

b_News انتظارها از لژیونرها بیشتر بود اما بچه های داخلی هم گل کاشتند/ برابر پرتغال و اسپانیا هم با جنگندگی می توان درخشید
تاریخ: 1397/03/28
زمان: 14: 01
نوع: گفتگو
بدون تردید یکی از کسانی که بازی های تیم ملی فوتبال در جام جهانی برایش بی اندازه اهمیت دارد، حسین اوجاقی است.

نگار رشیدی/ بدون تردید یکی از کسانی که بازی های تیم ملی فوتبال در جام جهانی برایش بی اندازه اهمیت دارد، حسین اوجاقی است. کسی که بارها با هدایت تیم ملی ووشو دست به افتخارآفرینی زده و در چند ماهی که با کی روش همکاری داشت، روحیه جنگندگی را به فوتبالیست های کشورمان تزریق کرد. این همکاری آنقدر به دل کی روش نشست که بعد از پایان همکاری شان تقدیر ویژه ای از اوجاقی داشت. بعد از نخستین بازی ایران در جام جهانی برابر مراکش نیز همه دست به تعریف و تمجید از آمادگی بدنی یوزهای ایرانی زدند که توسط اوجاقی به دست آمده بود. او در گفت و گویی که با «گل» داشت از رضایت همه جانبه اش از تیم کی روش حرف زد. اوجاقی که پیش از این چندان فوتبالی نبود حالا کم کم دارد جزیی تر و تخصصی تر به پرطرفدارترین ورزش دنیا نگاه می کند.

 

درباره بازی ایران و مراکش صحبت می کنید ؟

بله مگر می شد این مسابقه را تماشا نکرد. همانطور که از قبل پیش بینی می شد، کی روش می خواست تیمی را به زمین بفرستد که جنگنده باشد و پیروزی بخواهد.بچه ها واقعا از نظر روحیه جنگندگی خوب عمل کردند و با فشار بدنی که متحمل شدند و تلاش شان به موفقیت رسیدند. تاکتیک و استراتژی کی روش براساس جنگندگی بود که بچه ها خوب پیاده اش کردند.

 

بچه ها از نظر بدنی در حالی شما مدت ها با آنها کار کردید، چطور بودند؟

بحث بدنی یک چیز است و حس نترس بودن و شجاعت یک چیز دیگر. می دانید که ما با بازیکنان لیگ خودمان کار می کردیم. امید ابراهیمی، وحید امیری، روزبه چشمی و علیرضا بیرانوند عالی کار کردند و در روز خوب شان به خوبی روحیه جنگندگی را نشان دادند. البته همه بچه ها خوب بودند. در کل انتظار از لژیونرها بیشتر بود ولی دیدیم بچه های لیگ خودمان چقدر خوب بودند و توانستند خوش بدرخشند. ببینید، فوتبال از تعداد زیادی برخوردهای کوتاه در هر محوطه از زمین تشکیل شده که در آن بازیکن ها با هم برای تصاحب و جلو بردن توپ درگیر هستند. درگیری که در زمان کوتاهی شکل می گیرد که در واقع یک جنگ را رقم می زند. بچه ها اعتماد به نفس بالایی داشتند و نه تنها خودشان فشار زیادی را تحمل کردند، بلکه به حریف هم فشار آوردند.

 

فکر می کنید با توجه به اینکه دو رقیب بعدی ایران از ابرقدرت های فوتبال هستند، این روحیه جنگندگی به کمک تیم ملی بیاید؟

دو تیمی که باید با آنها بازی کنیم در هر شرایطی خوب هستند. پرتغال از نظر تکنیکی و اسپانیا از نظر تاکتیکی همیشه جزو بهترین ها بودند. اما من فکر می کنم اگر بچه ها در نبردهای تن به تن موقعیت خود خوب تلاش کنند و در کل بازی روابط شان با یکدیگر را به خوبی شکل بدهند، می توان منتظر اتفاقات خوب بود.

 

البته آن زمان که شما به کمک کی روش رفتید، گفت که می خواهد شاگردانش از نظر بدنی و فکری جنگنده شوند.

بله، هدف و تفکر کی روش از شش ماه پیش که استارت کار ما زده شد این بود که تیم را جنگنده کند و از نظر روحی بچه ها قوی باشند. چون تاکتیک پذیری و تکنیک تا حدی به کار می آید و اگر بازیکن از نظر روانی و شرایط روحی قوی باشد درصد تاثیر تکنیکش چند برابر می شود.

 

ایران در حالی موفق به کسب سه امتیاز بازی شد که برخی ها معتقدند مراکش با گل به خودی که زد ایران را پیروز میدان کرد و عده ای دیگر می گویند این برد مزد تلاش بچه ها بود. نظر شما چیست؟

این موضوع را باید از دو زاویه نگاه کرد. من اصلا کاری با گل به خودی مراکش ندارم. شما به این توجه کنید که توپ در منطقه ای از دروازه حریف بود و این یعنی شانسی در کار نبوده چون فاصله یک و نیم یا دو متری تا دروازه شانس به حساب نمی آید. درست است مدافع حریف می خواست توپ را به بیرون بزند اما به خاطر زاویه بدش توپ را گل کرد، اما اگر او نمی زد انصاری فرد که پشتش بود توپ را می زد. مورد بعدی هم این است که من اصلا کاری با نتیجه و گل به خودی ندارم. از نظر من مهم کار درگیرانه بچه ها بود که خوب انجامش دادند.

 

خبر دارید که کی روش تا جام ملت ها همراه ایران می ماند؟

فدراسیون فوتبال بهترین تصمیم را گرفته است. کی روش هرچقدر در ایران بماند شادی مردم را بیشتر و فوتبال کشور را سربلندتر می کند. او واقعا فکر بزرگ و قلب نترسی دارد که این ویژگی خود را به تیم هم انتقال می دهد. به نظر من کی روش شخصیت بالا، حرفه ای بودن، حس مدیریت و برنده بودن را در خود دارد و بهتر است بگویم ذاتا آدم برنده ای است.

 

اگر کی روش برای جام ملت ها باز هم از شما دعوت به کار کند، می پذیرید؟

با کمال میل این کار را انجام می دهم. چون تجربه مان هم در این راه دارد بیشتر می شود و قطعا می توان کارهای خوبی انجام داد.

 

پیامی برای تیم ملی ندارید؟

من از صمیم قلب به بچه ها و کادر فنی تبریک و خسته نباشید می گویم که بهترین کار خودشان را انجام دادند. درست است در برخی موقعیت ها عملکرد خوبی نداشتیم اما اگر به صورت کلی نگاه کنیم، کار بزرگی کردیم. به نظر من برد و باخت مهم نیست، مهم شجاعت بچه ها بود که در تمام صحنه ها شاهدش بودیم. مهم این است که تیم ملی مان باعث غرور و افتخار مردم شود. همه بچه ها در زمین اخلاق را رعایت کردند، هوای همدیگر را داشتند و با حفظ رابطه شان نشان دادند یک تیم عالی هستند.

 

راستی شما در شادی بعد از پیروزی ایران شرکت کردید؟

ما که در اردو هستیم اما صحنه های شادی مردم را می دیدم. پیام های بسیار زیادی به من رسید که به من تبریک می گفتند. به هر حال من چند وقتی درگیر فوتبال بودم و با گرفتن هر پیام تشکر افتخار می کردم که کمکی به تیم ملی فوتبال کشورم کرده ام.

 

از ووشو چه خبر؟

خبرهای خوب. درگیر اردو هستیم و خود را آماده حضور در بازی های آسیایی می کنیم. ما دیگر تکلیف چهار وزن مان مشخص شده . در 56- کیلوگرم رضا سبحانی، در 60- عرفان آهنگریان، در 65- فرود ظفری و در 70- محسن محمدسیفی راهی مسابقات می شوند.

 

در این فاصله دو ماهه تا بازی ها چه برنامه ای برای تیم دارید؟

اردوها که برقرار است اما اوایل تیر جام پارس هم برگزار می شود که یک میدان تدارکاتی عالی برای بچه هاست. یکسری از نفرات در تیم پارس جنوبی و تعدادی دیگر از ملی پوشان در تیم گرگان که میزبان رقابت هاست به میدان می روند. البته ما نفرات رزرو هم داریم که آنها نیز در جام پارس شرکت می کنند.

 

از الان سکوهای جاکارتا را برای چهار نماینده کشورمان کنار بگذاریم؟

کار امسال بسیار سخت است. در این دوره وزن 75 کیلوگرم را حذف کرده اند که برای ما بد شد. ما همیشه در مسابقات از اوزان 70 به بالا روی سکو بودیم اما در جاکارتا اوزان پایین به میدان می روند. با این حال ما تمام تلاش مان را می کنیم که دست پر از مسابقات برگردیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.