b_Newsاگر بتوانیم یک مساوی از اسپانیا بگیریم، شاهکار کرده‌ایم

فرهاد سال‌افزون: هیچ بازیکنی نمی‌آید آبروی خودش را ببرد!

تاریخ: 1397/03/30
زمان: 14: 18
نوع: گفتگو
با اینکه تیم ملی والیبال نمی تواند در لیگ ملت های والیبال صعود کند، فرهاد سال افزون معتقد است جوان ها در چهار هفته اول عملکرد خوبی داشتند.

حامد جیرودی/ تیم ملی والیبال ایران با وجود بازی‌های خوبی که در هفته‌های سوم و چهارم لیگ ملت‌های والیبال از خود به نمایش گذاشت اما نتوانست امتیازات لازم را جمع‌آوری کند و به مرحله نهایی این مسابقات صعود نکرد. برای بررسی این موضوع به سراغ فرهاد سال‌افزون ملی‌پوش والیبال ایران رفتیم. این والیبالیست کرمانشاهی که مطرح‌ترین بازیکن تیم نوجوانان ایران بود و کاپیتانی تیم ملی جوانان را هم برعهده داشت، در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که جوان‌های تیم ملی والیبال توانستند عملکرد خوبی از خود در لیگ ملت‌ها نشان دهند و در کل وقتی جوان‌ها به تیمی می‌روند٬ بازی را عوض می‌کنند.

سال‌افزون که به خاطر ندادن ویزای‌ آمریکا در هفته چهارم تیم ملی را همراهی نکرد٬ از آنجایی که حسابی فوتبالی است جام جهانی فوتبال را با دقت دنبال می‌کند. او امیدوار است ایران با کسب یک تساوی از اسپانیا شاهکاری را ثبت و شانس خود را برای صعود از مرحله گروهی اضافه کند٬ هرچند روی کاغذ ایران شانسی برای صعود ندارد.

 

درباره عملکرد تیم ملی والیبال در این دوره از لیگ ملت‌ها چه نظری داری؟

به نظر من بچه‌ها خوب بودند و تلاش خودشان را کردند. هیچ بازیکنی نمی‌آید آبروی خودش را ببرد اما مشکلی که وجود داشت، این بود که تیم ما ناقص بود. محمدجواد معنوی‌نژاد به این دوره از مسابقات نرسید. سیدمحمد موسوی مصدوم شد و در اولین بازی‌ها هم با درد بازی می‌کرد و زمان استراحت که می‌شد، کفش‌هایش را در می‌آورد. میلاد عبادی‌پور از یک تورنمنت سنگین مثل لیگ لهستان آمده بود و استراحت نداشت و با تیم هم تمرین نکرده بود. او از لحاظ بدنی خسته بود و هرچه جلوتر رفتیم با تیم هماهنگ‌تر شد. نکته دیگر این است که ما بازی تدارکاتی خیلی کمی داشتیم ولی با این حال به نظر من از فرانسه و آرژانتین بهتر بودیم. ضمن این که این مسافرت های طولانی و قاره پیمایی‌ها هم تیم ملی را خسته کرده بود.

 

ولی به نظر می رسد بازیکنان جوانی مثل شفیعی، یلی و بقیه که به تیم اضافه شدند، خون تازه‌ای را به رگ‌های تیم ملی تزریق کردند.

بله همین طور است. شفیعی که عالی بود و غیرمنتظره ظاهر شد. او با این که اولین دوره حضورش در تیم ملی بود اما توانست فیکس شود و هم در دفاع، هم در سرویس و اسپک بسیار خوب عمل کرد. بازیکنان دیگری مانند کاظمی، یلی، شریفی و حضرتی‌پور هم خوب بودند. اصولا در هر تیمی وقتی جوان‌ها می‌آیند، بازی را عوض می‌کنند.

 

با بهنام محمودی که صحبت می‌کردیم، می‌گفت هر وقت سعید معروف خوب باشد، حال تیم ملی هم خوب است و هر وقت خوب نباشد، نه!

سعید یکی از اسطوره های والیبال و ورزش ایران است. اگر او را از تیم ایران کنار بگذاریم، کار تیم ملی بسیار سخت می شود. او، موسوی، امیر غفور، فرهاد قائمی و عبادی‌پور ستون‌های تیم ملی هستند اما سعید لیدر و کاپیتان تیم است. هر وقت کری خوانی می‌شود، او هست. بین پاسورهای دیگر تیم‌ها هم سعید از همه‌شان سرتر است. در بازی با لهستان دیدید که سعید چقدر خوب و مسلط بازی کرد.

 

به نظرت ایگور کولاکوویچ توانسته تفکرات خود را به تیم ملی القا کند؟

بله کولاکوویچ مربی بسیار خوبی است اما دست او بسته بود. همانطور که گفتم تیم چند مصدوم داشت. ضمن این که این قاره پیمایی‌ها، سفر با اتوبوس، باز و بسته کردن چمدان، رفتن به فرودگاه و سوار شدن هواپیما خیلی بازیکنان را فرسوده می‌کند. با این حال، تیم بازی‌های خوبی را به نمایش گذاشت.

 

راستی تو فوتبالی هم هستی؟

بله خیلی.

 

درباره بازی تیم ملی فوتبال برابر اسپانیا در جام جهانی 2018 روسیه چه نظری داری؟

ما بازی قبلی برابر مراکش را یک بر صفر بردیم. کاری به این ندارم که گل به خودی زدند اما تیم ما عالی بازی کرد و جنگنده بود. امیدوارم بتوانیم در بازی با اسپانیا هم نمایش خوبی داشته باشیم و به نظرم اگر بتوانیم یک مساوی بگیریم، شاهکار کرده ایم.

 

فکر می‌کنی شانس صعود داشته باشیم؟

روی کاغذ که شانسی نیست ولی امیدوارم اتفاقات بازی مانند دیدار با مراکش به سود ما رقم بخورد و با دو مساوی برابر اسپانیا و پرتغال صعود کنیم.

 

روزی که تیم ملی فوتبال مراکش را برد، تیم ملی والیبال هم لهستان را شکست داد و مردم از پیروزی این دو تیم بسیار خوشحال شدند.

واقعا یک روز رویایی بود. مردم هم فوتبال را دوست دارند و هم والیبال را و امیدوارم باز هم شاهد این روزهای خوب باشیم.

 

راستی وضعیت خودت به چه صورت است؟

من هم در اردوی تیم ملی حضور داشتم اما ویزای آمریکا برای من صادر نشد و برای همین در هفته چهارم نبودم. حالا منتظرم تیم دوباره برگردد و کارم را شروع کنم.

 

وضعیت‌ات در لیگ برتر والیبال به چه صورت است؟

وضعیت باشگاه‌های ایران که از لحاظ مالی خوب نیست. فعلا یک پیشنهاد از لیگ فرانسه دارم اما حالا باید ببینم که شرایط به چه صورت پیش می رود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.