b_Newsقبلا تکواندوکاران آذربایجان توریست بودند حالا قهرمان اروپا و مدال آور المپیک

رضا مهماندوست: شاگردانم نتیجه نگیرند پوست شان را می کنم

b_News وضعیت تکواندو ایران واقعا ناراحت کننده است
تاریخ: 1395/11/25
زمان: 11: 15
نوع: گفتگو
شاگردان جوان رضا مهماندوست در تیم ملی تکواندوی آذربایجان قرار است در مسابقات اوپن ترکیه شرکت کنند تا پشتوانه محکمی برای نفرات بزرگسال باشند.

نگار رشیدی

شاگردان رضا مهماندوست در تیم ملی تکواندوی آذربایجان به تازگی دومین کاپ اروپای شان را به دست آوردند. حالا هم قرار است نفرات جوان تر در مسابقات اوپن ترکیه شرکت کنند تا با کسب تجربه پشتوانه محکمی برای نفرات بزرگسال باشند.

مهماندوست در گفت و گویی که با «گل» داشت، از برنامه های آینده اش خبر داد و دلتنگی ای که هنوز رهایش نکرده است.

جنگنده ترین تیم اروپا

سرمربی ایرانی تیم ملی آذربایجان ابتدا در خصوص مسابقات اوپن ترکیه توضیح داد:«در مسابقات اوپن قرار است از جوان ها استفاده کنیم و به تیم باتجربه مان که نفرات اصلی تیم ملی هستند، اجازه بازی ندادم. ان شاا... این نفرات در تورنمنت هلند و بلژیک که ماه آینده برگزار می شود، شرکت می کنند. البته این هم مشروط به این است که شرایط شان خوب باشد و آسیب دیدگی نداشته باشند، در غیر این صورت آنها را برای مسابقات کشورهای اسلامی نگه می داریم که برای مان اهمیت زیادی دارد.مهم کاپ اروپا بود که برای دومین بار پیاپی آن را به دست آوردیم.در مجموع هم به عنوان جنگنده ترین تیم اروپا، کاپ بهترین تیم اروپا را به ما دادند.»

محدودیت تکواندوکار

او در ادامه عنوان داشت:«مسابقات اوپن از فردا ( امروز) آغاز می شود. هدف اصلی ما از شرکت دادن جوان ها و نوجوانان در این تورنمنت این است که زیرساختی برای تیم بزرگسالان داشته باشیم و بچه ها را آبدیده کنیم تا در آینده دست مان خالی نباشد. به هر حال من در آذربایجان دستم از لحاظ بازیکن بسته است. اینجا مثل ایران نیست که در هر کوچه ای چهار تا باشگاه است یا همه در کورس رقابت در لیگ هستند. بنابراین باید بیشتر به خودم فشار بیاورم و بچه ها را جمع و جور کنم. اما در تیم اصلی چند نفر را نگه داشته ام که هم خطر آسیب دیدگی تهدیدشان نکند، هم ممکن است از مسابقه دلزده شوند.»

مهماندوست شوخی ندارد، پوست می کند !

مهماندوست در پاسخ به این سوال که آیا از تیم جوانش نتیجه می خواهد یا خیر، گفت:«من همیشه به نتیجه فکر می کنم. اگر نتیجه نگیرند پوست شان را می کنم. اما به هر حال تیم جوان است و نه می توانم برای مدال آوری به آنها فشار بیاورم و نه می توانم بی خیال باشم و بگویم باخت برایم مهم نیست. برای من مهم است که تا آخرین سلول بجنگند و اگر باختند مهم نیست. این باخت قشنگ تر از این است که در میدان بی غیرت پا بزنند. تکواندوی آذربایجان دیگر مثل قدیم نیست که طرف مثل توریست در مسابقه شرکت می کرد و برد و باخت مهم نبود.حالا قهرمان کاپ اروپا شدند و در المپیک روی سکو می روند.الان اگر بازیکن بخواهد کم بگذارد به او رحم نمی کنم و راحت او را از اردو کنار می گذارم. این اخلاق من را همه می دانند و حساب کار دست شان آمده. تیم ملی متعلق به مردم و کشور است و همه باید مثل سربازی که در میدان جنگ می جنگد، برای مردم بجنگند.»

دنیای حرفه ای رحم ندارد

سرمربی آذربایجان همچنین در خصوص اینکه هنوز بعد از کسب مدال دلتنگ ایرانی می شود یا خیر، پاسخ را به سمت دنیای حرفه ای سوق داد:«من یک مربی حرفه ای هستم. باید هم به کار خودم تعهد داشته باشم و هم احساساتم را کنترل کنم. اما این را می گویم که عاشق ایران و ایرانی هستم. وضعیتی که برای تکواندوی ایران به وجود آمده واقعا ناراحت کننده است. به هر حال من چند سال سرمربی تیم ملی و قبل از آن هم چند سال مربی و دستیار بودم و با پرچم ایران افتخار کسب کردیم. مسلم است که آدم ناراحت شود و دلش برای کشورش بتپد ولی به هر حال دنیای حرفه ای گری رحم و مروت ندارد. دنیا، دنیای پیشرفت است. شما باید پیشرفت کنی و اگر احساساتی فکر کنی، نمی توانی درست عمل کنی. من همیشه یک ایرانی ام و ایرانی می مانم.»