b_Newsهمه از بالای سکوها فکر کردیم ضربه طارمی گل شده و شادی می کردیم/ شاید برای جام‌ملت‌ها هم می‌روم

سارا خادم‌الشریعه: در بازی با اسپانیا چند بار در مرز سکته بودیم

تاریخ: 1397/04/10
زمان: 13: 18
نوع: گفتگو
با اینکه کار تیم ملی فوتبال در جام جهانی تمام شده اما صحبت‌ها درخصوص ملی‌پوشان ادامه دارد تا هنوز سه مسابقه ایران در مرحله گروهی مقابل چشم باشد.

نگار رشیدی/ با اینکه کار تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه تمام شده اما صحبت‌ها درخصوص ملی‌پوشان و عملکردشان در این میدان کماکان ادامه دارد تا هنوز سه مسابقه ایران در مرحله گروهی مقابل چشم باشد. این موضوع برای ساراسادات خادم‌الشریعه اما بولدتر است. چراکه او شاهد دو بازی نخست ایران در استادیوم بود و از نزدیک هیجان رقابت را حس کرد. او در گفت‌و‌گویی که با «گل» داشت٬ یک‌بار دیگر از تجربه حضورش در ورزشگاه صحبت کرد.

 

گفته بودی اگر ایران شانس صعود داشته باشد٬ برای بازی با پرتغال در روسیه می‌مانید. چه شد برگشتید؟

زمانی که ما داشتیم برنامه سفر را می‌ریختیم فکر می‌کردیم در بهترین شرایط با مراکش مساوی کنیم و به اسپانیا هم می‌بازیم. از طرفی زمان سفر برای برخی از دوستان‌مان زیاد بود. اما در آخر با اتفاق‌هایی که افتاد اصلا دل‌مان نمی‌خواست که برگردیم. البته این را هم بگویم وقتی بازی با پرتغال را از تلویزیون تماشا کردیم٬ جزییات خیلی بیشتری را دیدیم. چون در بازی با اسپانیا که در ورزشگاه بودیم چند بار سکته کردیم (خنده). مثلا وقتی گل زدیم هیچ‌کس نمی‌دانست که آفساید شده و همه چند دقیقه‌ای خوشحالی می‌کردند.یا مثلا ضربه سری که طارمی زد از آن بالا همه فکر می‌کردند که گل شده.

 

پای تلویزیون به اندازه ورزشگاه هیجان داشتی؟

بله٬ بازی با پرتغال خیلی خوب بود. در کل می‌توانم بگویم سر بازی‌های خودم آنقدر هیجان نداشتم. بعد از بازی با اسپانیا واقعا نمی‌دانستیم چه کار کنیم. همه گریه‌شان گرفته بود. ما نیمه‌شب بازی با اسپانیا بلیت بازگشت داشتیم و اصلا دوست نداشتم در آن شرایط از روسیه برگردم. با تمام این حرف‌ها آنجا جو خیلی خوبی داشت و این بهترین سفری بود که داشتم.

 

بازی را کجا دیدی؟

خانه بودم اما خیلی دوست داشتم که در استادیوم حضور داشتم. متاسفانه ما برگشتیم و یک جورهایی این اتفاق برایم مثل یک حسرت شد.

 

در چند روزی که در روسیه بودی٬ چه خاطره‌ای بیشتر در ذهنت ماند؟

حسی که در بازی ایران و اسپانیا داشتم را هیچ وقت تجربه نکرده بودم. حسی که در آن خوشحالی و ناراحتی همزمان وجود داشت. تا به حال چنین حسی برایم پیش نیامده بود.

 

حساس‌ترین لحظه بازی کجا بود؟

فکر می‌کنم هیچ لحظه‌ای حساس‌تر از زمانی که مهدی طارمی موقعیت گل داشت ولی نزد نبود. آن گل برد و صعود ما بود ولی واقعا موقعیت راحتی نبود. یا مثلا جایی که داور به رونالدو به جای کارت قرمز کارت زرد داد هم خیلی حساس بود. پنالتی که بیرانوند گرفت و بسیاری دیگر از لحظات بازی. در کل بازی خیلی خوبی بود. حق ما صعود از گروه بود چون گل اسپانیا واقعا الکی بود. مراکش هم می‌توانست به اسپانیا و پرتغال گل بزند.

 

به نظرت ستاره تیم در سه بازی مرحله گروهی چه کسی بود؟

همه بچه‌ها خوب بودند اما من فکر می‌کنم در مجموع سه بازی بیرانوند خیلی خوب بود. طارمی هم واقعا خوب بازی کرد و به جای همه در زمین می‌دوید. لایی وحید امیری به پیکه هم که اصلا حرف نداشت.

 

ایرانی‌ها هم که در روسیه سنگ تمام گذاشتند.

بله به خصوص در بازی با اسپانیا بیشتر ورزشگاه ایرانی بودند. اتفاق خوبی هم که افتاد این بود که تشویق تماشاگران بهتر شده بود اما باز هم تماشاگران پراکنده بودند. مثلا کنار من هوادار اسپانیایی بود. اما در کل خیلی خوب بود.

 

چند وقت دیگر جام ملت‌ها آغاز می‌شود. حاضری دوباره برای دیدن بازی‌های تیم ملی هزینه و سفر کنی؟

بله حتما. اتفاقا صحبتش بود و شاید برای جام ملت‌ها برویم (خنده). واقعا تجربه خیلی خوبی بود و اگر شرایطش باشد حتما این کار را انجام می‌دهم. حتی اگر زمان به عقب بازگردد باز هم می‌روم. البته زمانی که ما برنامه سفر را ریختیم با دلار شش٬ هفت ماه پیش بود که درنهایت با رشد قیمت دلار تقریبا هزینه سفرمان دوبرابر شد.

 

زمانی که شما در روسیه شاهد مسابقات تیم ملی در ورزشگاه بودید٬ در تهران هم درهای آزادی باز شد و خانواده‌ها توانستند کنار هم با نمایشگر مسابقات را دنبال کنند. این حرکت را چطور می‌بینی؟

به نظر من حرکت بزرگی بود که خانواده‌ها توانستند کنار هم بازی‌ها را ببینند. حتی در سینماها هم این اجازه داده شد. جوی که در ورزشگاه‌های ایران هست با کشورهای دیگر متفاوت است حتی نوع ورود تماشاگران هم فرق می‌کند. مثلا همسرم که برای مسابقه استقلال و پرسپولیس رفته بود هم به این تفاوت اشاره کرد. ما هم این تفاوت شرایط را درک می‌کنیم اما این مشکل خانم‌ها نیست. در هر صورت همین که اجازه ورود به بانوان دادند قدم بزرگی است. خانم‌ها هم این حق را دارند تا این حس را تجربه کنند و از نزدیک از تیم‌های موردعلاقه‌شان حمایت و آنها را تشویق کنند.

 

از فوتبال که بگذریم٬ از شطرنج چه خبر؟

در این هفته یک مسابقه‌  سیمولتانه (همزمان) در پیش داریم که مسابقه بزرگی است. در کل 2018 نفر در مسابقه شرکت می‌کنند و خود من باید با صد نفر رقابت کنم. با اینکه این مسابقه رسمی نیست اما رقابت سختی است. از آنجایی هم که باید با صد نفر به صورت همزمان مسابقه بدهی از نظر بدنی هم باید قوی باشی. مهم‌تر از همه اما کارپف قهرمان جهان نیز قرار است به این مسابقات بیاید که این رویداد را بسیار جالب می‌کند.

 

رویداد رسمی که پیش رو داری چیست؟

جام‌ملت‌های آسیا در همدان را داریم که سه مرداد برگزار می‌شود. من زمان خوبی دارم تا خودم را برای این مسابقات آماده کنم. ما شانس مقام تیمی در جام ملت‌ها را داریم اما در انفرادی هم می‌شود مدال گرفت. بعد از آن هم المپیاد جهانی است که تا آن موقع هنوز خیلی مانده.

 

سوکولوف هم که با شطرنج ایران ماند.

بله٬ زمانی که من در روسیه بودم سوکولوف ایران بود. من که از کار با او راضی هستم. سوکولوف شناخت خوبی روی بازیکنان دارد و مربی بهترین‌های دنیا بوده است. اما او باید به صورت مداوم در ایران باشد نه اینکه مدام در رفت و آمد باشد. در این شرایط همه چیز بهتر خواهد شد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.