b_Newsصعودمان به دور بعد در یک لحظه اتفاق نیفتاد/ سردار خیلی بامعرفت است، به اردوی ما هم آمد

حسین اوجاقی: گرفتن پنالتی رونالدو بهترین صحنه مسابقه بود!

b_News رونالدویی که 3 گل به اسپانیا زد جلوی ما مهار شده بود/ هواداران هم باید اخلاق را رعایت می کردند
تاریخ: 1397/04/10
زمان: 13: 38
نوع: گفتگو
حسین اوجاقی که مدتی با کی روش برای روحیه جنگندگی بازیکنان کار کرد، از گرگان به خاطر جام پارس به تماشای بازی یوزهای ایران نشسته بود و به تمجید بازیکنان ایران پرداخت.

نگار رشیدی/ کار تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه با یک نمایش عالی برابر پرتغال به پایان رسید. این مسابقه آنقدر برای ایرانی ها اهمیت داشت که کمتر کسی فرصت تماشایش را از دست داد. حسین اوجاقی هم که مدتی با کی روش برای روحیه جنگندگی بازیکنان کار کرد، از گرگان به خاطر جام پارس به تماشای بازی یوزهای ایران نشسته بود. او در گفت و گویی که با «گل» داشت، نرفتن ایران به مرحله بعد را به لحظه اتفاقی که نیفتاد تشبیه کرد.

 

بازی ایران مقابل پرتغال را که قطعا تماشا کردید.

بله مسابقه را دیدم. واقعا بچه های ما خیلی خوب بودند و دست شان درد نکند. بچه ها واقعا با تمام توان جنگیدند و همه دیدند چطور از جان مایه گذاشتند. آنها در هر موقعیتی بهترین کار را انجام دادند. من پیش از این هم گفته بودم تفکر کی روش بالاتر از تفکر و عملکرد رونالدو است. وقتی بچه ها تفکر کی روش را در زمین اعمال کردند، جلوی رونالدو را گرفتند. به نظر من به خاطر تفکر بالای کی روش و بهترین عملکرد بچه ها این بازی خوب به نمایش درآمد. مهم ترین مهره پرتغال، رونالدو بود؛ کسی که سه گل به اسپانیا و یک گل به مراکش زد اما جلوی بچه های ما کاملا مهار شده بود.

 

فکر نمی کنید ایران در این دوره شایسته پیروزی و صعود بود؟

بله ایران فرصت های بسیار زیادی داشت اما باید به این نکته توجه کرد که ایران مقابل چه تیمی به میدان رفت؟ تیمی که قهرمان اروپاست. این نبرد با وجود تساوی باعث شد مردم شاد شوند و این از همه چیز مهم تر است.

 

در حاشیه جام جهانی، مردم ایران حال خوبی از لحاظ اقتصادی ندارند. فکر می کنید تیم ملی فوتبال توانست کمی مردم را از ناراحتی ها دور کند؟

ما که الان چند روز است در گرگان هستیم و در جریان اتفاقات نیستم. اما این را بگویم که فوتبال و موفقیت ورزشکاران ایران باعث شادی عمومی مردم می شود و شور و نشاط و شعف را بین مردم می آورد. در گرگان هم مردم بعد از بازی برای خوشحالی به خیابان ها آمدند و جلوی هتل ما جای سوزن انداختن نبود.

 

گفتید هتل؛ نظرتان درباره حضور هواداران ایران و سروصدا جلوی هتل پرتغالی ها شب قبل از بازی چیست؟

بله ایرانی ها رفتند آنجا سر و صدا کردند تا رونالدو خوابش نبرد! ببینید، فوتبالیست های ما در سه بازی که در مرحله گروهی جام جهانی داشتند بسیار با روحیه، جنگنده و با اعتماد به نفس بودند اما بالاتر از این سه فاکتور، اخلاق شان بود. آنها همیشه در بازی اخلاق را رعایت کردند و این در حالی است که هم رونالدو چند باری بی اخلاقی کرد و هم کاستا و سرخیو راموس از تیم اسپانیا. بچه های ما شاید فوتبال محکمی بازی کردند اما هیچ بی اخلاقی از آنها ندیدیم. تماشاگران هم باید این اخلاق مداری را رعایت کنند.

 

جذاب ترین صحنه بازی برای شما کدام بود؟

به نظر من پنالتی‌ای که بیرانوند از رونالدو گرفت اوج حساسیت و هیجان مسابقه بود. در کنار آن باید بگویم صحنه هایی که کی روش تلاش می کرد تا داور را متقاعد کند که حق با ماست یا روی بچه های ما خطا شده بهترین لحظاتی بود که می شد در مسابقه دید. اگر این تلاش های کی روش از عملکرد بچه ها بالاتر نباشد، دست کمی از آن ندارد. کی روش واقعا بسیار باغیرت بود. دیدن اینکه یک پرتغالی با تیم ایران جلوی تیم ملی کشورش قرار گرفت و اینچنین باغیرت بود، واقعا زیباست.

 

یکی از نگرانی ها پیش از دیدار با پرتغال این بود که بچه ها از نظر بدنی خسته هستند و شاید کم بیاورند اما تمام شان از نظر آمادگی بدنی در بهترین شرایط بودند و با وجود دوندگی بسیار اتفاق بدی نیفتاد.

بله بچه ها واقعا کم نگذاشتند. برای تمام این ها برنامه ریزی شده بود. لژیونرها در تیم های خودشان در خارج از کشور تمرین می کردند و در داخل هم بچه های لیگ خودمان به بهترین شکل طبق برنامه آماده می شدند. تمرین در تیم ملی هم که واقعا خوب بود. باید به این موضوع هم اشاره کنم که واقعا انسجام خوبی بین مربی ها برقرار بود که جای تمجید دارد. انسجام آنها و رهبری کی روش همه چیز را به بهترین شکل پیش برد.

 

با این سه بازی الان دیگر توقع ها از تیم ملی قهرمانی در آسیا و صعود در دوره بعد جام جهانی است. به نظر شما این انتظارات برآورده می شود؟

در همین دوره هم واقعا صعود نکردن مان در یک لحظه اتفاق افتاد. اگر گل طارمی به تور می نشست ما بالاتر از اسپانیا و پرتغال با کسب شش امتیاز به عنوان صدرنشین صعود می کردیم که در یک لحظه این اتفاق نیفتاد. هیچ چیز از شایستگی بچه ها کم نشد و آنها این توانایی را دارند که با برنامه ریزی به اهداف شان برسند. باید روی این بچه ها سرمایه گذاری و خواسته های کی روش تامین شود.

 

ستاره تیم چه کسی بود؟

ستاره از نظر من تیم ملی بود. کارهای بیرانوند، درخشش وحید امیری مقابل اسپانیا و عملکرد خوب روزبه چشمی و امید ابراهیمی جلوی مراکش و بقیه بچه ها یک ستاره ملی را نشان داد. این کار گروهی بود که از تیم ایران ستاره ساخت.

 

در دو بازی اول انتقادات زیادی به سردار آزمون شد اما با پنالتی که گرفت زمینه تساوی ایران را ساخت.

درست است سردار در دو بازی اول یکی، دو اشتباه داشت اما در کل بازیکن بسیار تاثیرگذاری بود. او پسر باشخصیت، با ادب و با معرفتی است. او آنقدر معرفت داشت که وقتی ما روسیه بودیم به اردوی تیم آمد و کلی به بچه ها انگیزه داد. پنالتی ای هم که گرفت عالی بود.

 

راستی جام پارس هم که با هت تریک قهرمانی پارس جنوبی تمام شد. مسابقات چطور بود؟

مسابقه خوبی بود. بچه ها با اینکه در اوج آمادگی نبودند انتظارات ما را برآورده کردند. البته برنامه این است که در زمان بازی های آسیایی به اوج برسند. ما توانستیم در هفتمین دوره این مسابقات سومین قهرمانی متوالی مان را به دست بیاوریم و به عبارتی هت‌تریک کنیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.