b_Newsانتخاب کیانوش ایرادی ندارد٬ اما انتقادات با حذف براری از جهانی منطقی می‌شود

باقری: مدال‌های جاکارتا٬ هیچ ربطی به فدراسیون مرادی نخواهد داشت

تاریخ: 1397/04/11
زمان: 13: 23
نوع: گفتگو
بعد از انتخاب کیانوش رستمی در ترکیب تیم اعزامی به بازی های آسیایی کوروش باقری از تغییر وزن او و انتخابش حمایت کرد اما به موضوعی اشاره داشت که انتقادات را منطقی می کرد.

نگار رشیدی/ فدراسیون وزنه‌برداری این روزها با یک انتقاد جدید مواجه است. انتقادی که به انتخاب کیانوش رستمی در ترکیب تیم اعزامی به بازی‌های آسیایی مربوط می‌شود٬ دلیل آن هم اوت کردن‌های کیانوش در رکوردگیری بود. این انتقادات زمانی پررنگ می‌شود که پیش از مسابقات جهانی آمریکا محمدرضا براری در اوج شایستگی به خاطر اوت کردن از تیم بیرون ماند اما حالا این قانون برای وزنه‌بردار محبوب فدراسیون زیر پا گذاشته می‌شود. در این میان کوروش باقری در گفت‌و‌گویی که با «گل» داشت٬ درخصوص ترکیب تیم و انتخاب کیانوش رستمی صحبت کرد.

 

کیانوش رستمی در رکوردگیری اوت کرد اما با این حال قرار است به جاکارتا برود.

من ایرادی در این کار نمی‌بینم. حداقل تا زمانی که من در وزنه‌برداری بودم رکوردگیری صرفا برای انتخاب تیم نیست. البته با آن چیزی که ما از بیرون می‌بینیم انتخابی فقط برای دسته 105 کیلوگرم برگزار شد و برای بقیه اوزان شبه مسابقه بود و جنبه روانی داشت. مثلا این رکوردگیری برای بهداد٬ سهراب٬ کیانوش یا خیلی‌های دیگر با هدف چک کردن‌شان برگزار شد.

 

اما کیانوش در حالی انتخاب شد که محمدرضا براری را با همین توجیه که وزنه‌هایش را اوت کرده به جهانی نبردند.

بله همین موضوع٬ چیزی است که باعث موضع‌گیری می‌شود. کارها و دخالت‌های شورای فنی مسبب این اتفاقات است. انتخاب کیانوش با وجود اوت کردن ایرادی ندارد اما وقتی به حذف براری برمی‌گردیم انتقادات منطقی است. تنها دلیلش هم دخالت بی‌مورد شورای فنی است. اصلا برای تعیین ترکیب تیم نیازی به دخالت نیست. شورای فنی نباید در مسایلی که مربوط به کادر فنی است٬ دخالت کند. از نظر من تصمیم آقای برخواه حتی اگر از صمیم قلبش نباشد هم درست است.

 

ولی شنیده می‌شود کیانوش با نظر مستقیم رییس فدراسیون در ترکیب قرار گرفته نه کادر فنی.

این اتفاق و شکل تصمیم‌گیری بد است.من قبل از المپیک هم که سر علی هاشمی و بهادر مولایی بحث بود گفتم که کار ندارم چه کسی را انتخاب می‌کنید. اگر به جای بهادر٬ هاشمی را خط می‌زدند باز هم می‌گفتم که این فرآیند و شکل انتخاب نفرات مشکل دارد. اصلا کار رییس نیست که بخواهد نفر انتخاب کند. به جای این کارها و این‌که سالی یک‌بار سرمربی عوض کنند به کار خود بپردازند. در این سه سالی که فدراسیون جدید روی کار آمده هنوز چهره جدیدی ندیدیم و همچنان باید وزنه‌برداران 28 و 29 ساله مدال بگیرند.

 

در زمان شما هم اتفاق افتاده بود که وزنه‌برداری اوت کند اما به ترکیب تیم برسد؟

بله اتفاق افتاده بود اما رییس فدراسیون هیچ دخالتی نمی‌کرد.نواب نصیرشلال پیش از المپیک لندن در آسیا اوت کرد اما با این حال به المپیک رفت و مدال نقره هم گرفت. خیلی‌ها در این بحث ورود می‌کنند که تقصیر ورزشکار هم نیست.

 

نظرتان درباره تغییر وزن کیانوش چیست؟

این تصمیم در کوتاه‌مدت می‌تواند به ضررش باشد اما با توجه به تغییر اوزان در آینده او تصمیم درستی گرفته است. معمولا در تغییر اوزان وزنه‌بردار راحت‌تر است تا به وزن بالاتر برود تا اینکه چند کیلو وزن کم کند. من احتمال می‌دهم شاید در المپیک برنامه‌شان این است که سهراب در 100 کیلو وزنه بزند٬ کیانوش در 90 و بچه‌های 105 هم به 110 کیلو بروند. درست است که طلای او در 85 کیلوی جاکارتا صددرصد بود و الان کنار سهراب مرادی است اما تصمیمش از زاویه بلندمدت منطقی است.

 

این در حالی است که در 94 کیلوگرم سهراب حرف اول را می‌زند و وزنه‌بردار ازبک هم در شرایط خوبی است و ممکن است کیانوش به برنز برسد.

ببینید٬ ما مربی‌ها در مواجهه با اهداف کوچک و بزرگ نگاه متفاوتی داریم. من خودم باشم تصمیم بزرگ را ارجح می‌‌دانم. کیانوش قطعا این تصمیم را در عرض یک هفته نگرفته اما وقتی رصد و کنترلی روی او نیست٬ کسی متوجه آن نشده و زمان رکوردگیری همه این تصمیم را فهمیده‌اند.

 

شما ترکیب اعزامی به بازی‌های آسیایی را چطور می‌بینید؟

به نظر من ترکیب فوق‌العاده‌ای است. به جز مکوندی بقیه بچه‌ها همه یا تجربه المپیک دارند و یا جهانی و بازی‌های آسیایی.تمام‌شان صاحب عنوان هستند. بهداد٬ سهراب و کیانوش قهرمان‌های المپیک هستند. براری عنوان پنجمی المپیک و قهرمانی آسیا را دارد٬ سعید علی‌حسینی نایب‌قهرمان دنیاست و ... من فکر می‌کنم بعد از انقلاب اسلامی که هر بار بنا به دلایلی بیش از یک طلا نگرفتیم٬ این بار با دو٬سه طلا به کارمان پایان می‌دهیم. این هدف واقعا دور از ذهن نیست. من می‌توانم از الان به خانواده وزنه‌برداری تبریک بگویم. اما این را هم بگویم که این مدال‌ها هیچ ربطی به آقای علی مرادی و فدراسیونش ندارد٬ چون کسانی مدال خواهند گرفت که از 10 سال پیش دارند مدال می‌گیرند.