b_Newsدعوت نشدن میرزاجانپور توان فنی‌اش را زیر سوال نمی‌برد/ نمی‌توانم جلوی نظرات را بگیرم

سیدعباسی: یک نفر را در والیبال پیدا کنید که بگوید با ضیایی دوست نیستم!

b_News هرجا لازم باشد به والیبال کمک می‌کنم٬ چه در تیم‌ملی و چه در شهرستان
تاریخ: 1397/04/15
زمان: 14: 06
نوع: گفتگو
جهانگیر سیدعباسی سرمربی تیم والیبال «ب» درخصوص برنامه های پیش روی والیبال و صحبت هایی که در خصوص خودش مطرح شد با گل گفت و گو کرد.

نگار رشیدی/ بعد از لغو شدن حضور تیم ملی «ب» والیبال در بازی‌های آسیایی و جایگزین شدن تیم اصلی٬ بیشترین توجه ها به سمت جهانگیر سیدعباسی رفت. کسی که به خاطر دوستی‌اش و همشهری بودن با احمد ضیایی بیشتر زیر ذره‌بین قرار گرفته و هر روز خبرهای جدیدی از حضور او در کادر کولاکوویچ شنیده می‌شود. آخرین خبر هم مربوط به نپذیرفتن سرپرستی تیم ملی جای خوش خبر بود. در همین راستا سراغ خود سیدعباسی رفتیم البته او نخواست تا به تمام سوالات پاسخ بدهد.

 

تصمیم اعزام تیم اصلی به جای تیم «ب» به جاکارتا خیلی ناگهانی بود. نظر شما با توجه به اینکه تیم‌ملی تازه لیگ ملت‌ها را به پایان برده٬ درباره این تصمیم چیست؟

درباره این تصمیم دوستان صحبت کرده‌اند و نیازی به صحبت من نیست اما به احترام شما پاسخ می‌دهم. این تصمیم مبتنی بر یک خرد جمعی و در یک جلسه گرفته بود. مطمئنا تصمیمی که مبتنی بر خرد جمعی باشد٬ حتما ایرادات و نواقصش کمتر از نظر یک فرد خواهد بود. من فکر می‌کنم که تصمیم خوبی گرفته شده. از طرفی زمان استراحت 20 روزه‌ای که به تیم الف داده‌اند٬ بسیار مناسب و بهترین فرصت برای ریکاوری است و خستگی لیگ‌ملت‌ها تاثیری در آماده‌سازی این تیم نخواهد داشت. بنابراین نباید نگران این باشیم که تیم خسته خواهد شد.

 

بعد از بازی‌های آسیایی مسابقات قهرمانی جهان در پیش است. الان چند بازیکن مصدوم داریم٬ مسابقات پشت سر هم خطر آسیب‌دیدگی را زیاد نمی‌کند؟

من اطلاعات دقیقی ندارم اما نظر شخصی‌ام این است که در این 20 و چند روز استراحتی که به بچه‌ها داده شده٬ رویکرد اصلی این بوده که بچه‌هایی که مصدومیت داشتند با استراحت مطلق و فیزیوتراپی برسند. من فکر ‌می‌کنم مصدومیت کسانی که آسیب‌دیدگی مزمن ندارند تا آن زمان رفع شود. قاعدتا بازی‌های آسیایی هم چون در چند مسابقه آخر با رقبای سنتی‌مان بازی داریم کمی سخت است و تیم در این مسابقات فشار چندانی را متحمل نخواهد شد. آنجا این فرصت هست تا از تمام 14 بازیکن استفاده شود. فقط یکی٬دو بازی آخر است که احتمالا روی تیم فشار باشد. اعتقاد دارم تاثیر منفی روی تیم نمی‌گذارد.

 

این نگرانی درباره قهرمانی جهان هم وجود دارد.

من عرض کردم بازی‌هایی که قرار است در آسیایی برگزار شود می‌تواند به عنوان بازی کنترلی که معمولا در هر مرحله آماده‌سازی تیم می‌گذارند تا ایرادات٬ نواقص و نقاط ضعف و قوت را پیدا کنند٬ تلقی کرد. از طرفی همانطور که گفتم بازیکنان ما زیاد تحت فشار نخواهند بود که قهرمانی جهان را تحت تاثیر قرار بدهد. من فکر می‌کنم برای بازیکنان اصلی‌مان زیاد سخت نخواهد بود.

 

ترکیب تیم‌ملی را چطور می‌بینید؟ این ترکیب مناسب است یا فکر می‌کنید اسمی از قلم افتاده؟

من این را قبلا هم گفته‌ام. اگر بخواهید به تعداد مربی‌های روی زمین یا حداقل مربی‌هایی که در ایران هستند لیستی تهیه کنید٬ شما لیستی را پیدا نمی‌کنید که صددرصد روی هم بیفتد. یک جورهایی مثل اثر انگشت می‌ماند. شما اگر به‌طور رندوم از 50 مربی لیست بخواهید هر 50 تایش متفاوت است و تغییراتی خواهد داشت. طبیعتا نقطه‌نظرات متفاوتی وجود دارد و اینکه ما بگوییم صددرصد این لیست کامل است یا ناقص درست نیست.باید به نظر سرمربی تیم اخترام بگذاریم.

 

این بار هم تیم را ترکیبی از جوان‌ها و باتجربه‌ها تشکیل داده‌اند.

ما باید بپذیریم که والیبال ما در مرحله گذر است و بسیاری از بازیکنان خوب ما شاید بعد از المپیک 2020 بخواهند با تیم‌ملی خداحافظی کنند. بنابراین لازم است که جوان‌های‌مان را برای آینده نزدیک آماده کنیم و جوانگرایی هم همیشه هزینه دارد. اگرچه اعتقاد دارم در لیگ‌ جهانی این جوانگرایی برای ما هزینه بسیار کمی داشت و تفاوت چندانی در نتیجه به عمل نیاورد. بازیکنانی که به تیم اضافه شدند حتی در بازی تهران غالبا جوان بودند و بازیکنان باتجربه‌ای که در زمین بودند به خوبی برادری و بزرگی کردند و خیلی به جوان‌ها کمک کردند. این طبیعی است و همه ما باید صبور باشیم و کمک کنیم والیبال مرحله گذر را با موفقیت پشت سر بگذارد. اگرچه بسیاری از بازیکنان حال حاضر تیم‌ملی ما هم هنوز جوان هستند و سال‌های سال می‌توانند بازی کنند. برای همین فکر می‌کنم این انتخاب معقول و منطقی است.

 

البته شاید هر مربی باشد میرزاجانپور را انتخاب کند ولی او حالا به اردو دعوت نشده.

میرزاجانپور واقعا یکی از بازیکنان باپتانسیل تیم‌ملی است٬ بنابراین اگر او الان جزو لیست نیست توان فنی او را نمی‌توان زیر سوال برد. او نه‌ فقط در لیگ جهانی بلکه همیشه سابقه خوبی در تیم‌ملی دارد. اگر ما یک نفر را به عنوان سرمربی انتخاب می‌کنیم باید این اختیار را به او بدهیم که بر اساس استراتژی که خودش چیده بازیکنان را انتخاب کند. میرزاجانپور بازیکن خوبی است و اینکه الان دعوت نشده می‌تواند مقطعی باشد٬ می‌تواند بر اساس استراتژی سرمربی باشد. من و هیچ‌کس دیگری نمی‌توانیم به جای آقای کولاکوویچ نظر بدهیم و باید از خودشان بپرسید. من فکر می‌کنم میرزاجانپور آنقدر بازیکن حرفه‌ای است که الان دعوت نشدنش برای خودش قابل توجیه باشد و نظر سرمربی هم برایش قابل احترام است.

 

در کنار تمام این اتفاقات خود شما هم بسیار در مرکز توجه هستید. هر بار خبرهای متفاوتی درباره شما می‌شنویم. بالاخره قرار است شما را در چه جایگاهی ببینیم؟

والیبال تمام نشده و هنوز هست. من هنوز سرمربی تیم «ب» هستم و هنوز این حکم پابرجاست. تیم‌ملی «ب» که قرار نیست فقط در مسابقات آسیایی شرکت کند. ضمن اینکه در مدتی که من در والیبال بودم هیچ‌وقت به دنبال این نبودم که برایم جایگاهی تعیین شود. من هر گوشه‌ای از والیبال باشم و بتوانم کمک کنم با کمال میل و با کمال عشق کمک خواهم کرد. چه در تیم‌ملی و چه در شهرستان و چه هر جای دیگری. اگر واقعا به جمع و به والیبال فکر می‌کنیم زیاد نباید نگران جایگاه افراد باشیم. من هم زیاد نگران جایگاه خودم نیستم. باوجود اینکه در 10 سال گذشته هم شاید بی‌مهری‌هایی درباره من شده بود اما تابه‌حال گله نکردم و همواره به نظر فدراسیون٬ بزرگ‌ترها و جمع‌های والیبال احترام گذاشتم.

 

اما یک روز خبر دستیاری شما شنیده می‌شود و روز دیگر از سرپرستی می‌گویند. اصلا خودتان می‌خواهید در این شرایط در تیم باشید؟

در مدتی که موضوع تیم‌ملی «ب» هم مطرح شده بود٬ دوستان بسیار زیادی نظر دادند و غالبا نظرها مخالف انتخاب من بود. من به تمام این نظرها احترام می‌گذارم. حتما دوستانی که این نظرها را دادند٬ دید مثبتی نسبت به انتخاب شدن من به عنوان سرمربی نداشتند و حتما پشت نظرشان منطق بوده. من احترام می‌گذارم و من نمی‌توانم مانع نظر دادن دوستان شوم. چون من فضای مجازی را دنبال نمی‌کنم نمی‌دانم چه چیزهایی گفته و نوشته می‌شود. این برداشت‌های افراد است و من هم نمی‌توانم مقابل برداشت‌شان نظر بدهم. همه آنها برای من عزیز و بزرگوار هستند و برای‌شان‌ آرزوی موفقیت دارم.

 

این نظرها براساس دوستی شما و ضیایی بیان می‌شود.

شما در والیبال یک نفر را پیدا کنید که بگوید سیدعباسی با ایشان دوست نیست. از روزی که من به والیبال آمدم به تمام کسانی که از من بزرگ‌تر یا حتی کوچک‌تر بودند احترام گذاشتم. وظیفه انسانی خودم می‌دانم و با هیچ‌کس مشکل نداشتم. مگر من با داورزنی مشکل داشتم؟ مگر با یزدانی‌خرم مشکل داشتم؟ من با کسی مشکلی ندارم و همه دوستان برای من عزیز هستم و هرجایی احساس کنم می‌توانم به والیبال کمک کنم این کار را انجام می‌دهم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.