b_Newsنبود میرزاجانپور اشتباه بزرگی است/ نباید رابطه بر انتخاب بازیکن و کادر حاکم باشد

ناصر شهنازی: تعدادی مربی و بازیکن سرخورده شدند و مشکل روحی پیدا کردند!

تاریخ: 1397/04/19
زمان: 13: 08
نوع: گفتگو
والیبال این روزها آنقدر موضوع قابل بحث دارد که بشود با اهالی این رشته گفت‌وگوی مفصل داشت.

نگار رشیدی/ والیبال این روزها آنقدر موضوع قابل بحث دارد که بشود با اهالی این رشته گفت‌وگوی مفصل داشت. تصمیم ناگهانی اعزام تیم اصلی به بازی‌های آسیایی٬ تلاش‌ها برای دادن پست به سیدعباسی٬ تهدید کولاکوویچ به ترک تیم٬ دعوت نشدن میرزاجانپور به تیم ملی و اخیرا تشکیل تیم جست‌وجو برای یافتن جاسوس‌های والیبال چند موضوعی است که در چند روز گذشته نقل محافل شده است.حرف‌های ناصر شهنازی در باره این اتفاقات بخوانید.

 

تصمیم اعزام تیم اصلی به بازی‌های آسیایی ناگهانی بود.این قضیه را چطور مي‌بینید؟

قبل از هر چیز باید بگویم اعزام تیم «ب» به این مسابقات تصمیم عجولانه‌ای بود. چراکه بازی‌های آسیایی هم برای وزارت‌ورزش و کمیته‌ملی المپیک و هم برای مردم اهمیت خاصی دارد. مدال این مسابقات از مدال لیگ‌‌ملت‌ها و جهانی باارزش‌تر است چون در رنکینگ تاثیر زیادی دارد. از طرفی این مسابقات می‌تواند میدان تدارکاتی بسیار خوبی برای قهرمانی جهان باشد. همینطور باید بگویم انتخاب سرمربی آن تیم هم صددرصد اشتباه بود. وقتی تیمی را می‌خواهید اعزام کنید که صددرصد مقام بیاورد نباید سرمربی را بگذارید که آزمون و خطا در این سطح نداشته. کسی که در سطح ملی تجربه مربیگری نداشته و حضورش در راس تیم ملی اشتباه بزرگی بود. در لیگ ملت‌ها خود مسوولان دیدند که تیم‌های چین٬ کره و ژاپن متحول شدند و با بررسی چیدمان تیم «ب» احساس خطر کردند و این اشتباه را جبران کردند. این تصمیم به نظر من باید از ابتدا گرفته می‌شد تا اینکه الان یکسری بازیکن و مربی سرخورده شوند و مشکل روحی و روانی پیدا کنند که البته حق هم دارند.

 

بعد از این اتفاق تلاش شد، سید عباسی را برای دلجویی هم شده به تیم اصلی بفرستند.

من واقعا برای ایشان احترام قائل هستم اما باید بگویم بحث ملی از همه چیز جداست. ارومیه پایتخت والیبال ایران است و من خودم هم اهل همین شهر و همشهری سیدعباسی هستم اما دلیلی نمی‌شود که کسی که آزمون و خطایی نداشته به راس تیم‌ملی برود. اینکه یک نفر با تجربه سرمربیگری تیم باشگاهی به تیم ملی برسد حرکت غیراصولی و غیرمنطقی است.مربی باید مورد قبول جامعه ورزش٬ مردم و والیبال قرار بگیرد تا در جهت اعتلای این ورزش حرکت کند.

 

شنیده می‌شود داورزنی به خاطر اینکه یک موفقیت نصیب کولاکوویچ شود این تصمیم را گرفته.

هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید صددرصد قهرمان می‌شویم. ژاپن٬ چین و کره تیم‌های خوبی هستند و هرکسی که این تصمیم را گرفته فقط درصد ریسک را پایین آورده. اینکه کولاکوویچ در این مدت چه عملکردی داشته و باید بماند یا نه یک مقوله جداست. مدال والیبال می‌تواند رتبه‌ را جابه‌جا کند و دوره قبل هم طلا گرفته. ما نمی‌خواهیم اقتدارمان را از دست بدهیم. این یک تصمیم منطقی خیلی دیر بود.

 

ضیایی گفته کولاکوویچ تهدید به ترک تیم کرده و به همین خاطر تیم او را اعزام می‌کنند.

به نظر من یک سرمربی باید اقتدار داشته باشد و تصمیم‌گیرنده درباره بازیکن٬ برنامه‌ریزی و همه چیز با اوست چون اگر سرمربی تصمیم‌گیرنده نباشد مدیریت و کاریزمایش زیر سوال می‌رود. الان هم بحث من تهدید نیست. چون باید دید او دقیقا چه گفته و از چه الفاظی استفاده کرده. من این را قبول دارم که تصمیم‌گیری اول و آخر هرچیزی درباره تیم و بازیکن و به طور کلی بحث فنی با سرمربی است چون اوست که باید پاسخگوی نتایج باشد. اگر فرد دیگری بخواهد دخالت کند آن‌وقت بازیکن هم به سرمربی احترام نمی‌گذارد. اما در کل تمام تیم‌ها باید با هم ارتباط تنگاتنگ داشته باشند تا والیبال آسیب نبیند.

 

جدا از بحث فنی الان فدراسیون دنبال جاسوس است!

متاسفانه باید بگویم این مواردی که پیش آمده درنهایت به والیبال‌ آسیب می‌زند. مردم به والیبال علاقه دارند و با این ورزش می‌خندند و ناراحت می‌شوند. همانطور که با فوتبال در جام‌جهانی شاد شدند. ما این حق را نداریم که با حواشی ایجاد شده شادی مردم را از آنها بگیریم به خصوص در این شرایط نابسمان اقتصادی. خیلی‌ها سال‌ها برای والیبال زحمت کشیدند و نباید بگذاریم به این راحتی دچار مشکل شود.

 

نظرتان درباره دعوت نشدن میرزاجانپور چیست؟

من خودم از این موضوع بسیار ناراحتم چون میرزاجانپور یکی از سرمایه‌های بزرگ والیبال است و در بسیاری از میدان‌ها کمک زیادی به تیم کرده. او سن بالایی هم ندارد و در اوج والیبالش است و مطمپنا نبودنش به تیم ضربه می‌زند. من اعتقاد دارم دعوت نکردن او اشتباه بزرگی بود اما باید به نظر سرمربی احترام بگذاریم.

 

در کادر فنی چطور؟ فکر می‌کنید جای کسی خالی است یا نه؟

من نمی‌توانم در این خصوص صحبت کنم چون خودم مدتی کنار ولاسکو بودم و پیش از این هم از صحبت‌هایم سوءبرداشت شده. اما به طور کلی روابط نباید در انتخاب بازیکن٬ کادرفنی و ارکان والیبال تاثیرگذار باشد. متاسفانه در کشور ما در همه مسایل رابطه حرف اول را می‌زند و این موضوع در هر ارگانی ضربه ایجاد می‌کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.