b_Newsامیدوارم حداقل از این تیم نوجوانان خوب تقدیر کنند/بزرگسالان روزهای پر فشاری را پشت سر می گذارند

علی اشکانی: خجالت می کشم که بگویم به ما 5 سکه دادند!

تاریخ: 1397/04/20
زمان: 13: 10
نوع: گفتگو
قهرمانی دوباره تیم کشتی فرنگی نوجوانان باعث شد تا به سراغ اشکانی برویم و درباره این قهرمانی و تیمی که خودش آن را قهرمان جهان کرد صحبت کنیم.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان ایران در حالی در مسابقات جهانی 2018 کرواسی به قهرمانی دست یافت تا دوگانه قهرمانی آزاد و فرنگی نوجوانان در جهان تکمیل شود که این تیم، آخرین بار در مسابقات ۲۰۱۶ گرجستان به مقام قهرمانی جهان رسیده بود. تیمی که هدایت آن را علی اشکانی بر عهده داشت و این مربی پس از این قهرمانی بود که هدایت تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان را پس از المپیک 2016 بر عهده گرفت. اما قهرمانی دوباره تیم کشتی فرنگی نوجوانان باعث شد تا به سراغ اشکانی برویم و درباره این قهرمانی و تیمی که خودش آن را قهرمان جهان کرد صحبت کنیم. وی در گفت و گویی که با «گل» داشت، از تقدیر کمی که در آن زمان از تیم نوجوانان شده بود، گلایه کرد.

 

درباره قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان چه نظری دارید؟

من این قهرمانی را به همه علاقه مندان به کشتی تبریک می گویم.به نظر من قهرمانی تیم های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان در جهان، یک افتخار بزرگ برای فدراسیون کشتی و تیم های ملی است که باعث شده کشتی گیران ایرانی روحیه دوچندان پیدا کنند. من خیلی خوشحال شدم و میاه مباهاتم است که این عنوان برای کشتی ایران به دست آمده و امیدوارم که قهرمانی این بچه ها در رده های سنی بعدی و بزرگسالان هم ادامه پیدا کند و آنها به پشتوانه های خوبی برای کشتی ایران تبدیل شوند.

 

شما در سال 2016 با تیم ملی نوجوانان قهرمان جهان شدید و حالا این تیم دوباره قهرمان شده. چه حسی داشتید؟

بله من با این تیم قهرمان شده ام و می دانم که کار کردن با این رده سنی چقدر سخت است. به هر حال، مشکلات مختلفی وجود دارد. دیگر فقط داور و تیم رو به رو حریف ما نیستند و باید با قرعه هایی بجنگیم که ممکن است باعث کنار گذاشته شدن ما شوند. این موضوع باعث شده تا این قهرمانی بیشتر به چشم بیاید و من انتظار قدردانی از این افتخار آفرینی بزرگ دارم. من خجالت می کشم که این حرف را می زنم اما نارحتم که مسئولان وقت ورزش ایران پس از قهرمانی قبلی تیم ملی نوجوانان در سال 2016 تشویق ناچیزی را برای تیم ما در نظر گرفتند و به کادرفنی تنها پنج سکه پاداش دادند. امیدوارم که این کار را با تیم فعلی نکنند و به خوبی از آنها تقدیر کنند. به خصوص این که ما عازم بازی های آسیایی هستیم و اگر بچه ها متوجه شوند که به خوبی از تیم های نوجوانان تقدیر شده، با انگیزه بیشتری کارشان را دنبال می کنند.

 

به نظرتان چطور می شود که این تیم را حفظ کرد تا به رده سنی بزرگسالان برسند؟

یکی از این روش ها همین کار انگیزشی و توجه است. در کنار آن، باید کار فنی و آموزشی انجام دهیم. خوشبختانه فدراسیون کشتی سیاست های خوبی را در پیش گرفته است و به کادرفنی جوان و مربیان سازنده در شهرستان ها توجه می کند. ضمن این که فدراسیون به دنبال نتیجه گرایی نیست و در این شرایط، نتیجه هم به دست می آید و کشتی گیران در دراز مدت، ماندگاری بیشتری هم پیدا می کنند.

 

الان از آن تیمی که شما قهرمان کردید، کشتی گیری در تیم ملی بزرگسالان هست.

بله. کشتی گیری مثل امین کاویانی نژاد در تیم بزرگسالان هست اما بیشتر یعنی تمام آن بچه ها الان سال آخر حضور خود در رده سنی جوانان را سپری می کنند و کم کم باید خودشان را آماده کنند تا از سال آینده در انتخابی های بزرگسالان شرکت کنند.

 

به این تیم نوجوانان هم می توان برای سال های آینده امیدوار بود؟

قطعا. چرا که نه؟ آنها هم توانایی های خود را ثابت کرده اند و پشتوانه های کشتی ایران هستند.

 

از تیم ملی بزرگسالان چه خبر؟

تیم ملی روزهای حساس و تمرینات پرفشاری را پشت سر می گذارد. ما برای رسیدن به موفقیت هدف گذاری کرده ایم و توکل مان هم به خداست و با صبر و شکیبایی کارمان را دنبال می کنیم. درست است که به این جوانان شایسته کشتی ایران کم توجه می شود اما آنها با روحیه کارشان را دنبال می کنند و در جایی که لازم هست، برای ورزش و مردم ایران افتخار آفرینی می کنند. چون مردم از آنها انتظار دارند و همین توجه مردم آنها را دلگرم می کند.

 

پس باید منتظر کسب مدال های رنگارنگ در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا باشیم.

تمام تلاش کادرفنی و ملی پوشان این است که این مهم به دست بیاید و مدال های خوشرنگی در بازی های آسیایی کسب شود. حالا در این میان، هر اتفاقی هم که بیفتد، افتاده اما تمام این بچه ها کارشان قابل ستایش است و امیدوارم خدا هم کمک کند تا در بازی های آسیایی و مسابقات جهانی به موفقیت برسیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.