b_Newsقول شرف مي‌دهم که اگر این بچه ها دیده شوند، قهرمان جهان و المپیک شوند

غلامرضا محمدی: سید جلال عشق کشتی است، به شجاع گفتم حواست باشد!

b_News خدا کمک کرد و به کشتی گیران رژیم صهیونیستی نخوردیم
تاریخ: 1397/04/20
زمان: 13: 16
نوع: گفتگو
با این که این روزها تب جام جهانی همه جا را فرا گرفته اما نوجوانان آزادکار و فرنگی کار ایرانی، قله های جهانی را فتح کرده و بسیار افتخارآفرین ظاهر شده اند.

حامد جیرودی/ با این که این روزها تب جام جهانی فوتبال همه جا را فرا گرفته و بیشتر اخبار مربوط به جام جهانی 2018 روسیه است اما نوجوانان آزادکار و فرنگی کار ایرانی، قله های جهانی را فتح کرده و بسیار افتخارآفرین ظاهر شده اند. پس از قهرمانی ارزشمند تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان در مسابقات جهانی کرواسی، تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان هم به مقام قهرمانی این رقابت ها در زاگرب دست یافت تا همه علاقه مندان به کشتی، به ظهور ستاره هایی آینده دار در عرصه کشتی ایران امیدوار شوند. این موضوع باعث شد تا به سراغ غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان برویم و با او گفت و گویی ویژه داشته باشیم. شاغلام در صحبتی که با «گل» داشت، بر این موضوع تاکید داشت که نباید این کشتی گیران نوجوان را به حال خوذشان رها کرد.

 

درباره قهرمانی همزمان تیم های ملی نوجوانان کشتی آزاد و فرنگی ایران در مسابقات جهانی کرواسی چه نظری دارید؟

خب من این قهرمانی را به همه علاقه مندان به ورزش ایران به خصوص جامعه کشتی تبریک مي‌گویم و باید بگویم که بسیار خوشحالم که پس از قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد، تیم ملی کشتی فرنگی هم به قهرمانی جهان رسید و این دو قهرمانی پیاپی، بسیار ارزشمند است. به اعتقاد من، کشتی ایران به این قهرمانی ها بسیار نیاز داشت. بعد از روزهای سختی که کشتی ایران در سال گذشته پشت سر گذاشته بود، نوجوانان ایران به شایستگی تمام قهرمان شدند. در خصوص تیم خودمان باید بگویم که ما قبل از مسابقات هم گفته بودیم که هیچ چیز قابل پیش بینی نیست اما با تمام وجود تمام تلاش مان را مي‌کنیم. ما کارمان خیلی سخت بود چرا که شش هفت تیم مدعی مانند آمریکا، روسیه، آذربایجان، ترکیه، قراقستان و حتی هند و ژاپن در این مسابقات حضور داشتند اما ما خیلی خوب کار کردیم و به دور از حاشیه توانستیم قهرمان شویم.

 

تیم شما اردیبهشت قهرمان آسیا شده بود و دو ماه بعد توانستید قهرمان جهان شوید. حتما در این مدت استراتژی خاصی برای حفظ روند تیم تان داشتید؟

ما قبلا هم در آسیا قهرمان شده بودیم اما در این دوره با شش طلا و دو برنز در 10 وزن به قهرمانی رسیدیم و رنگ مدال های مان هیچ وقت این طور نبود. پس از آن هم سعی کریدیم برای مسابقات جهانی به رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت بپردازیم و با عدالت نفرات مورد نظرمان را انتخاب کنیم. خوشبختانه پس از حضور در تورنمنت رومانی، ترکیب اصلی مان را شناسایی کردیم که این مقدمه ای شد برای پیروزی برزگ تر از قهرمانی آسیا. ما اشباع نشدیم و انگیزه بیشتری پیدا کردیم تا به کارمان ادامه دهیم.

 

در مسابقات جهانی، نگرانی از بابت این که قرعه تان به رژیم صهیونیستی هم بخورد، داشتید؟

بله. البته این نگرانی برای کل ورزش ماست اما در کشتی بیشتر است. ما هم در این رقابت ها خیلی نگران بودیم و باید فکری بکنیم. دیگر گرفتن مجوزهای قلابی پزشکی، نرسیدن از قصد به سر وزن و به کشتی گیر بگوییم بباز جواب نمی دهد و همه دنیا فهمیده اند و صورت خوشی هم ندارد. باید تکلیف مشخص شود. آقای رسول خادم هم همین را مي‌گوید. اگر سیاست کشورمان بر این است که با رژیم صهیونیستی مسابقه ندهیم، بگوییم مسابقه نمی دهیم اما تبعات آن را هم بپذیریم و بدانیم خطر تعلیق همچنان بر سر کشتی ایران وجود دارد.

 

الان هم مثل این که ممکن بود به کشتی گیران رژیم صهیونیستی بخورید؟

بله ما در پنج وزن کشتی گیر از رژیم صهیونیستی داشتیم که دو نفرشان خیلی نزدیک بود که به ما بخورند که خدا کمک کرد و این اتفاق نیفتاد!

 

در مورد مدال ها هم گویا رنگ مدال ها مي‌توانست بهتر باشد و مثلا محمدرضا قیاسی مي‌توانست طلا بگیرد؟

بله در چند صدم ثانیه کشتی اش را از دست داد.او شش بر دو از حریف روس خود پیش بود و او را به زانو در آورده بود اما در لحظه آخر یک اشتباه انجام داد و چهار امتیاز به حریف خود واگذار کرد.  در وزن دیگر سید عرفان جعفریان هم با نتیجه دو بر دو باخت و به فینال نرفت و یا محمد نخودی یکی از نفرات مان بود که امید داشتیم مدال بگیرد اما این طور نشد. البته در این رده سنی اشتباه، اجتناب ناپذیر است.

 

در مورد کشتی گیران نوجوان همیشه نگرانی درباره آینده شان وجود دارد اما فکر مي‌کنید این بچه ها به رده قهرمانی در تیم ملی بزرگسالان مي‌رسند؟

حق با شماست اما این بچه ها به تیم بزرگسالان مي‌رسند. ما کادرفنی وظیفه داریم و خانواده های شان، دوستان، مربیان، فدراسیون کشتی و وزارت ورزش هم وظیفه دارند که از این بچه ها مراقبت کنند.

 

الان برای این قهرمانی به شما قول پاداش هم داده شده؟

خود فدراسیون کشتی برنامه هایی دارد. روز آخر تمرین مان در تهران، آقای خادم با بچه ها صحبت کرد و قول پاداش داد اما از جای دیگرخبری نیست !

 

انتظار که دارید باشد؟

انتظار که قطعا داریم. این قهرمانی پس از 22 سال و برای اولین بار در خارج از خانه به دست آمده و ما دفعه قبل با تیم های الف و ب در تهران قهرمان شده بودیم. من قول شرف مي‌دهم که اگر این بچه ها دیده شوند و به آنها رسیدگی شود، مشکل اقتصادی نداشته باشند و زندگی حرفه ای داشته باشند، آنها قهرمان جهان و المپیک شوند.

 

در کرواسی با بچه های پرسپولیس هم دیدار داشتید.

بله خودتان مي‌دانید که من چقدر فوتبالی هستم. هم با بچه های پرسپولیس و هم استقلال دوستی زیادی دارم. آنها در ابتدا برای ما آرزوی موفقیت کردند و بعد هم قهرمانی مان را تبریک گفتند. سید جلال حسینی که واقعا بازیکن با اخلاقی است، خیلی به کشتی علاقه دارد و عشق کشتی است و با اشتیاق با بچه ها صحبت مي‌کرد. کریم باقری عزیز هم همین طور. شجاع خلیل زاده خودش مازندرانی است و با بچه های مازنی ما کری مي‌خواند که به او گفتم حواست باشد!( مي‌خندد)

 

جام جهانی را هم پیگیری مي‌کردید؟

بله کرواسی که بودیم تیم این کشور با دانمارک بازی داشت که به پنالتی کشید و برنده شدند. مردم این کشور خیلی خوشحال شده بودند. این جام جهانی که واقعا جام شگفتی ها بوده است. آلمان و آرژانتین و اسپانیا وبرزیل و پرتغال که حذف شدند و ایتالیا و هلند هم که نبودند. 

 

به نظرتان چه تیمی قهرمان مي‌شود؟

من فکر مي‌کنم از بین بلژیک یا فرانسه یک تیم قهرمان شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.