b_Newsدرس‌های قهرمانی روسیه در لیگ ملت‌‌های والیبال

به دنبال طلا در جاکارتا

تاریخ: 1397/04/20
زمان: 13: 36
نوع: گزارش
تمرینات تیم ملی والیبال برای حضور در بازی‌های آسیایی جاکارتا این هفته با ۱۸ بازیکن در تهران شروع شد؛

فرزاد کفیلی/ تمرینات تیم ملی والیبال برای حضور در بازی‌های آسیایی جاکارتا این هفته با ۱۸ بازیکن در تهران شروع شد؛ تیمی که قرار بود آماده حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان شود به یک‌باره تغییر مسیر داد و حالا اسامی ۱۸ بازیکن و کادر فنی برای حضور در بازی‌‌های آسیایی جاکارتا اعلام شده که این اعلام اسامی هم خود با حاشیه‌هایی همراه بود.

وبسایت فدراسیون والیبال ابتدا نام جهانگیر سیدعباسی سرمربی تیم ب را به عنوان مربی و دستیار کولاکویچ در ترکیب تیم قرار داد و بعد از دقایلی نام او را حذف کرد و اعلام کرد «خطای اپراتوری» روی داده است. خبرگزاری‌ها از جمله ایسنا با پرداختن به این موضوع چنین ناهماهنگی را به انتقاد گرفته‌اند.

آن‌چه پیداست این‌که اکنون باید از فضای حضور تیم ب با سرمربیگری سیدعباسی، مربی نزدیک به رییس فدراسیون والیبال در بازی‌های جارکاتا خارج شد و امیدوار به دومین طلای ایران در المپیک آسیایی بود. اما آیا قهرمانی ایران در این بازی‌ها را باید قطعی دانست؟

تیم ملی بزرگسالان ایران ماه پیش به ژاپن در لیگ ملت‌ها باخت و زنگ خطر و تصمیم برای اعزام تیم اصلی به جاکارتا از همان‌جا شروع شد؛ ژاپن با فلیپ بنین کاملا متحول شده است و هفته پیش هم تیم نوجوانان ژاپن در تبریز در خاک ایران قهرمان نوجوانان آسیا شد. در چنین شرایطی و با جهش خوبی که چین با  لوزانو آرژانتینی داشته قطعا قهرمانی از حالا قطعی نیست.

لیگ ملت‌ها درس‌های بزرگی برای والیبال ایران داشت. قطعا قرار گرفتن در جایگاه دهم در میان شانزده تیم برای تیمی که با اسلوبودان کواچ چهارم مسابقات شده، نتیجه خوبی نبود. روسیه درحالی دو روز پیش قهرمان لیگ ملت‌ها شد که عملکرد تیم‌ها در مرحله گروهی شانس قهرمانی بیشتری به تیم‌هایی مثل فرانسه، ایتالیا و حتی برزیل می‌داد. قهرمانی روسیه و پیروزی سه بر صفر در فینال برابر تیم میزبان یعنی فرانسه، درس بزرگی برای والیبال ایران دارد و آن این‌که، این روندها هستند که یک قهرمانی را شکل می‌دهند و نه نتایج مقطعی. آن‌ چه والیبال ایران در ماه‌های اخیر از آن دور است ، برنامه‌ریزی و پروسه محور بودن امورات است. تصمیمات خلق اساعه مثل حضور تیم اصلی ایران در بازی‌های آسیایی و عملا حضور تیم خسته ما در رقابت‌های قهرمانی جهان از این دست تصمیمات است که به روندها و برنامه‌ها ضربه وارد می‌کند. روسیه می‌دانست چطور از میخایلف در مرحله پایانی استاده کند و طی روند و پروسه‌ای به قدرتی رسید که فرانسه را در فینال به راحتی شکست دهد.

روند‌ها، بر اساس قدرت برنامه‌ریزی تیم‌های شکل می‌گیرند؛به یکباره استفاده از مربی جوانی چون پویا عزیزی در کادر فنی تیم ملی بزرگسالان ایران و اعزام او به بازی‌های آسیایی جاکارتا بی آن‌که پیش از آن روند و مراحل رسیدن به چنین سطحی توسط این مربی طی شده باشد، نشان از ضعیف بودن برنامه‌ریزی و روندها در والیبال کنونی ایران دارد.

والیبال امروز با ضربه‌های سهمگین به روندها و پروژه ‌های تعریف شده از قبل گام بر می‌دارد و بدون اصلاح این شرایط باید نگران نتایج آتی تیم ملی والیبال بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.