b_Newsمن عیب‌ها را مي‌گویم، اگر نگویم تبدیل به مزدور مي‌شوم

اکبر فلاح: یک بار جستی ملخک، دو بار جستی ملخک، دفعه بعد تو دستی ملخک!

تاریخ: 1397/04/24
زمان: 13: 27
نوع: گفتگو
اکبر فلاح یکی از کسانی است که سالهاست در باشگاه کارگران تهران در خیابان شوش، به امر سازندگی کشتی گیران جوان و نوجوان مشغول است.

حامد جیرودی/ اکبر فلاح پیشکسوت کشتی ایران که مدال طلای مسابقات جهانی 1993 تورنتو را در کارنامه خود دارد، یکی از کسانی است که سالهاست آرام و بی سر و صدا در باشگاه کارگران تهران در خیابان شوش، به امر سازندگی کشتی گیران جوان و نوجوان مشغول است و کشتی گیران مستعدی را به سطح قهرمانی مي‌رساند. قهرمانی تیم های ملی نوجوانان کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات جهانی 2018 کرواسی باعث شد تا به سراغ فلاح برویم و با وی صحبت کنیم.

 

درباره قهرمانی تیم های ملی نوجوانان کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات جهانی چه نظری دارید؟

این قهرمانی ها در تاریخ کشتی ایران کم سابقه و یا بی سابقه بوده است که هر دو تیم با هم قهرمان جهان شوند. ما قبلا هر 20 سال، 30 سال قهرمان مي‌شدیم و حالا امیدوارم که این بچه ها به حال خودشان رها نشوند.

 

شما مي‌گویید 20 سال یا به طور دقیق 22 سال طول کشیده تیم نوجوانان قهرمان جهان شود. حالا چه کار کنیم که آنها به حال خودشان رها نشوند؟

قانونا قهرمانی 20 سال یک بار یک جرقه است اما منطق مي‌گوید که باید این جرقه را روشن نگه داریم. باید به این بچه ها توجه کنیم. اگر مي‌خواهیم تیم نوجوانان سال بعد هم قهرمان شود، از همین حالا باید با تیم نونهالان کار کنیم چرا که سال بعد نوبت آنهاست که در نوجوانان مسابقه بدهند. باید با خردسالان کار کنیم که به بخش نونهالان بروند. در بخش نوجوانان هم باید طوری کار کنیم که همین تیم سال بعد در رده جوانان قهرمان شود. حسن یزدانی نمونه بارز این موضوع بوده که در همه رده ها قهرمان بوده و حالا هم سر نخ را گرفته و قهرمان جهان و المپیک شده است.

 

چرا همه مثل حسن یزدانی نمی شوند؟

چون رها مي‌شوند. مثلا کشتی گیران جوان که به رده بزرگسالان مي‌رسند، پشت نفر اول وزن خودشان مي‌مانند. باید این نوجوانان و جوانان را به مسابقات برون مرزی بفرستند تا کسب تجربه کنند و نفرات اول تا ششم هر وزن را حفظ کنیم. الان همه رقیبان حسن یزدانی زده مي‌شوند. چون پشت او مي‌مانند. اگر نفرات دوم و سوم حسن قوی باشند، باعث مي‌شود تا او هم انگیزه داشته باشد و برود مدال بگیرد.

 

با حسن رحیمی که صحبت مي‌کردیم مي‌گفت الان یک نفر در گوگل سرچ مي‌کند و مي‌بیند وضع کشتی خراب است، بچه اش را به کلاس شنا مي‌فرستد!

شنا که از کشتی گران تر است. اصولا کشتی از ارزان ترین رشته هاست اما به نظر من باید کمیته های ما در فدراسوین فعال باشند و به باشگاه ها سر بزنند. اگر یک مربی از جانش مایه مي‌گذارد، از او حمایت کنند و اگر یک مربی پول زیاد مي‌گیرد، از او سوال و جواب کنند. الان فقط زمان انتخابات که مي‌شود، از کمیته مربیان زنگ مي‌زنند که به ما رای بدهید رو بگویید که کار ما خوب بوده!

 

البته این قهرمانی تیم های نوجوانان در حالی به دست آمد که هم غلامرضا محمدی و هم فرشاد علیزاده به نگرانی و استرس شان از این که احتمال داشت، شاگردان شان به نمایندگان رژیم صهیونیستی بخوردند، اشاره داشتند که خوشبختانه این طور نشد.

من قبلا هم در این رابطه حرف هایم را زده ام. به قول معروف، یک بار جستی ملخک، دو بار جستی ملخک، دفعه بعد تو دستی ملخک. حالا هم ما یک بار شانس آورده ایم و به اسرائیل نخورده ایم و تیم های مان قهرمان شدند. دفعه بعد ممکن است به آنها بخوریم. اگر دور اول بخوریم که باید فاتحه را خواند. دور دوم هم سراغ همان کلک های همیشگی مي‌رویم اما هیچ کاری نمی شود کرد. این جزو سیاست های کشور ماست و باید با آن کنار آمد!

 

شما خودتان هم که به کشتی گیران نوجوان و جوان کار مي‌کنید، از باشگاه تان نماینده ای در تیم ملی داشتید؟

ما یک سردار داریم به نام حسین شهبازی که در امیدها اول شد و الان هم در تیم ملی است. در بخش خردسالان و نوجوانان هم نفرات خوبی داریم و در امیدها هم نفرات دیگری هستند که حرف برای گفتن داشته باشند اما الان نوع سهمیه هایی که برای انتخابی تیم ملی داده مي‌شود، صحیح نیست.

 

یعنی چه کار باید کرد؟

ما الان 3 نفر خوب در سنگین وزن داریم اما آنها به هر دری زدند، نتوانستند سهمیه بگیرند و هیچ کسی هم نبود که به داد آنها برسد. باید اول انتخابی استانی بگذارند، بعد کشوری، بعد اوپن، بعد انتخابی تیم ملی، بعد درون اردویی و بعد تدارکاتی و بعد انتخاب نفرات نهایی. این بدترین نوع انتخابی است که در حال حاضر برگزار مي‌شود. حالا اگر شاگرد من در انتخابی استانی هم باخت که باخت اما انتخابی باید صحیح برگزار شود. من عیب ها را مي‌گویم. اگر نگویم تبدیل به مزدور مي‌شوم. الان خیلی ها فقط از خادم تعریف مي‌کنند و این درست نیست.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.