b_Newsخیلی استرس برخورد کردن با تیم رژیم صهیونیستی را داشتیم

فرشاد علیزاده: حق مان را خوردند اما تیم نوجوانان قهرمان جهان شد

تاریخ: 1397/04/24
زمان: 13: 36
نوع: گفتگو
فرشاد علیزاده سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان درباره قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان در مسابقات جهانی 2018 کرواسی صحبت کرد.

پژمان ماندگاری/ قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان در مسابقات جهانی 2018 کرواسی پس از قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان در این رقابت ها، اتفاقی بود که باعث شد بارقه های امید نزد دوستداران کشتی زنده شود و حالا بسیاری از علاقه مندان به کشتی، امیدوارند در آینده کشتی گیران خوبی درخشش در سطح اول جهان را در دو رشته آزاد و فرنگی آغاز کنند. این موضوع باعث شد تا به سراغ فرشاد علیزاده سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان برویم و با او درباره قهرمانی نوبرانه تیمش صحبت کنیم. این مربی جوان کشتی ایران در گفت و گویی که با گل داشت، به این موضوع اشاره کرد که شاگردانش در شرایط سختی به سر مي‌برند و باید از آنها حمایت شود تا با انگیزه خوبی کارشان را ادامه دهند.

 

قهرمانی تان را در مسابقات جهانی 2018 کرواسی تبریک مي‌گوییم. درباره این رقابت ها صحبت مي‌کنی؟

از شما ممنونم. ما در مسابقات امسال کار بسیار سختی داشتیم اما با تلاش شبانه روزی و حمایتی که آقای حسن بابک مدیر تیم های ملی پایه کشتی فرنگی از ما داشتند، توانستیم تمرینات بسیار خوبی را پشت سر بگذاریم. بچه ها هم خیلی با انگیزه کار کردند و در نهایت هم توانستیم نتیجه کار و تلاش مان را ببینیم و به قهرمانی برسیم.

 

خودت چقدر فکر مي‌کردی که این تیم به قهرمانی جهان برسد؟

من خودم خیلی به این تیم ایمان داشتم و مي‌دانستم که تک تک این بچه ها مي‌توانند روی سکو بروند اما از طرفی استرس برخورد کردن با تیم رژیم صهیونیستی را هم داشتیم. در پنج وزن دوم هم خیلی قرعه سختی داشتیم و رقابت سختی با تیم های روسیه، ترکیه، آذربایجان و گرجستان به وحود آمده بود اما در نهایت به هدفی که مي‌خواستیم، رسیدیم.

 

در گروه ملی پوشان حریفی از رژیم صهیونیستی بود؟

خدا را شکر هیچ کدام از بچه ها به رژیم صهیونیستی نخوردند اما هر لحظه امکانش بود. چون یک دکمه است و دیگر کاری هم نمی شد کرد!

 

با ملی پوشان که صحبت مي‌کردیم، مي‌گفتند به آنها گفته ای که هر 10 نفرشان باید طلا بگیرند!

بله من با بچه ها خیلی صحبت مي‌کردم و مي‌خواستم آنها را به این باور برسانم که مي‌توانند به قهرمانی دنیا برسند. ما خوشبختانه تورنمنت تدارکاتی خوبی را هم در گرجستان پشت سر گذاشتیم و 16 کشتی گیر را به آن رقابت ها اعزام کردیم که محک بسیار خوبی بود تا ملی پوشان پخته تر شوند.

 

شما خودت را هم با این قهرمانی توانستی به عنوان یک مربی جوان و موفق ثابت کنی.

ممنونم اما من به این موضوع فکر نمی کردم که بخواهم خودم را ثابت کنم. من هیشه سعی کرده ام در جایی که هستم تلاش کنم. بحث مربیگری یا حتی بیشتر سرمربیگری با دوران بازیگری یا کشتی گرفتن خیلی متفاوت است و سخت تر آن چیزی است که فکرش را مي‌کردم. با این حال، سعی کردم که تجربیاتم را به بچه ها منتقل کنم. من به آنها همیشه مي‌گفتم که بازی برد و باخت دارد اما این را بدانید که در کشتی دنیا هیچ کسی از ما بهتر نیست و ما هم با این قهرمانی این موضوع را ثابت کردم.

 

مثل این که با مشکل ناداوری هم رو به رو بودید؟

بله متاسفانه. ما در سه کشتی با مشکل داوری مواجه شدیم و واقعا حق بچه های ما را خوردند و امتیاز ملی پوشان ما را ندادند اما خدا را شکر مي‌کنم که در نهایت تیم ما قهرمان شد.

 

قهرمانی تیم شما بعد از قهرمانی تیم نوجوانان کشتی آزاد، خیلی به همه چسبید.

بله واقعا همین طور است. تیم ما و تیم آزاد نشان دادند که اگر به آنها توجه شود، مي‌توانند کشتی ایران را برای آینده تضمین کنند.

 

پاداشی هم برای تان در نظر گرفته شده؟

مثل این که خود فدراسیون پاداش هایی را در نظر گرفته است اما از وزارت ورزش انتظار مي‌رود که به این بچه ها بیشتر توجه کند. بیشتر ورزشکاران و مربیان کشتی تنها از طریق همین رشته امرار معاش مي‌کنند . ما نمی گوییم به فوتبال و والیبال و سایر رشته ها توجه نشود اما بچه های کشتی هم انتظار دارند و این که دریافتی ناچیزی داشته باشند، درست نیست.

 

حالا که صحبت فوتبال شد، بازی های جام جهانی را هم در این مدت دنبال مي‌کردی؟

بله جام جهانی هم بسیار خوب بود. به خصوص که تیم ملی با تیم های بزرگ دینا بازی داشت و توانست عملکرد خوبی هم داشته باشد.

 

به نظرت، این نوجوانان مي‌توانند خودشان را به سطخ بالای کشتی جهان برسانند.

صدردصد. فقط همان طور که گفتم باید برنامه ریزی خوبی صورت بگیرد و این بچه ها رها نشوند. ما باید به آنها انگیزه بدهیم تا به تلاش شان ادامه بدهند. خیلی از این بچه ها به خصوص در شهرستان ها زندگی سختی دارند و باید شرایط زندگی حرفه ای ورزش را برای آنها مهیا کرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.