b_Newsمنتقدان به شورای فنی می‌گویند شورای مرادی!/ دولت ورود کند، فشار روی مردم است

حسین رضازاده: فوتبال مثل وزنه برداری در المپیک سیدنی یا والیبال با ولاسکو کار کرد !

b_News 6 سال رییس فدراسیون بودم، یک بار دخالت فنی نکردم !/کیانوش را رییس فدراسیون انتخاب کرد نه سرمربی و رکوردگیری
تاریخ: 1397/04/24
زمان: 14: 02
نوع: گفتگو
حسین رضازاده همیشه صحبت های داغی درباره وزنه برداری و حتی موضوعات دیگر دارد.

نگار رشیدی/ حسین رضازاده همیشه صحبت های داغی درباره وزنه برداری و حتی موضوعات دیگر دارد.رضازاده در گفت و گویی که با «گل» داشت همچنین در خصوص تغییر وزن کیانوش رستمی و انتخابش در تیم با وجود اوت کردن در رکوردگیری صحبت کرد.

 

یکی از تازه‌ترین اتفاقات قابل بحث در وزنه‌برداری تغییر وزن کیانوش رستمی و هم‌وزن شدن او با سهراب مرادی است.

معمولا یک ورزشکار حرفه‌ای همیشه در یک وزن نمی‌ماند. همیشه یک یا حتی دو و سه وزن بالا می‌آیند. کیانوش هم زمانی که من رییس فدراسیون بودم در 77 کیلوگرم وزنه می‌زد و قهرمان جوانان جهان هم شد. بعد به وزن 85 کیلوگرم آمد و باز قهرمان جهان و قهرمان المپیک شد. حالا هم به یک وزن بالاتر آمده و سهراب مرادی هم در آن وزن است. مسلما باید با هم رقابت کنند و وزنه‌برداری هم رشته رکوردی است و هر کسی یک کیلوگرم بیشتر وزنه بزند او برنده است.

 

البته این قانون رکورد چندان در فدراسیون به چشم نمی‌آید. چون کیانوش در رکوردگیری اوت کرد اما در نهایت در ترکیب تیم قرار گرفت.

متاسفانه من هم در خبرها خواندم که حتی سرمربی تیم ملی نیز از رییس فدراسیون انتقاد داشت و بسیاری از منتقدان می‌گویند این شورای فنی نیست و شورای مرادی است. تمام پیشکسوتان و ورزشکاران هم بابت اوت کردن کیانوش و انتخاب شدنش انتقاد داشتند. چون رکوردگیری تیم ملی برای بازی‌های آسیایی بود و چون کیانوش هم نتوانسته بود وزنه بزند سرمربی او را کنار گذاشته بود اما رییس فدراسیون او را انتخاب کرد. در هر حال این را باید از سرمربی محترم و رییس فدراسیون بپرسید.

 

شما خودتان رییس فدراسیون بودید.به نظرتان چنین تصمیمی در این مقطع که حساسیت‌ها روی کیانوش بالاست درست است؟

اگر اسمش رکوردگیری و انتخابی تیم ملی است، آدم باید آنچه که اصول و قانون است را پیروی کند. رییس فدراسیون هیچ وقت در کار فنی نباید دخالت کند. من شش سال رییس فدراسیون بودم و هیچ وقت در کار فنی دخالت نمی‌کردم. من راهنمایی می‌کردم و گاهی هم در صورتی که خودشان می‌خواستند مشورت می‌دادم. مثلا آن زمان که کوروش باقری سرمربی بود می‌گفت در مسابقات پشت بچه‌ها باش که روحیه بگیرند. اما اینجا می‌گویند آقای مرادی در کار فنی دخالت می‌کند که دیگر باید درباره این موضوع از آقای برخواه بپرسید.

 

در کل به نظر شما در 94 کیلوگرم سهراب شایسته‌تر است یا کیانوش؟

من الان نمی‌توانم پاسخی به این سوال بدهم. چون من دور هستم و نه تمرینات‌شان را دیده‌ام و نه وزنه زدن‌های‌شان را. این را سرمربی تیم می‌تواند تشخیص بدهد.

 

راستی رایزنی‌های‌تان برای افزایش سهمیه‌های ایران در المپیک به کجا رسید؟

در جلسه‌ای که چند وقت پیش کنفدراسیون آسیا در قطر برگزار کرد همه حضور داشتند از جمله تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی، نایب رییس فدراسیون جهانی و جلود دبیر فدراسیون جهانی. در این جلسه دو روزه تمام هیات رییسه از آیان درخواست کردیم که کشورهای آسیایی مثل ایران، چین، قزاقستان و ازبکستان در وزنه‌برداری قدر هستند و این قانون که هر کشور 10 دوپینگ داشته باشد دو سهمیه در مردان و دو سهمیه در بانوان به دست می‌آورد خیلی پایین است. همه کشورها به این موضوع اعتراض دارند و کنفدراسیون آسیا از آیان خواست که این تعداد به چهار و حداقل سه نفر در مردان و سه نفر در بانوان افزایش پیدا کند. آیان هم قول داد در همین مسابقات جهانی ازبکستان هیات رییسه فدراسیون جهانی در این خصوص تصمیم‌گیری کند و اگر نشد این موضوع در مسابقات بزرگسالان جهان که آبان در ترکمنستان برگزار می‌شود نتیجه‌گیری شود. این موضوع فقط برای کشور ما نیست و برای تمام کشورهاست. آیان به این نکته هم اشاره کرد که فدراسیون جهان یک بخش ماجراست و در بخش دیگر کمیته بین‌المللی المپیک قرار دارد و ما باید IOC را متقاعد کنیم چون اصلا قرار بود وزنه‌برداری را از المپیک 2020 حذف کنند و اگر این برنامه را برای کاهش دوپینگ نمی‌گذاشتیم به طور قطع در المپیک 2024 وزنه‌برداری حذف می‌شد. این قانون برای رشته‌های دیگر مثل دوچرخه‌سواری، جودو و کشتی هم وجود دارد. هر کاری از دست من برآمد در هیات‌ رییسه کنفدراسیون آسیا انجام دادم و ان‌شاءا... خدا هم کمک کند تا حداقل سهمیه‌ها بشود سه وزنه‌بردار مرد و سه وزنه‌بردار خانم. ما دوست داریم دست‌کم با سه وزنه‌بردار به المپیک برویم چون ما وزنه‌بردار خانم نداریم و حداقل سه نماینده مرد بتوانند مدال بگیرند.

 

برخواه امیدوار بود شاید سهمیه بانوان را به تیم مردان بدهند. این اتفاق امکان‌پذیر است؟

نه فکر نمی‌کنم امکان‌پذیر باشد چون این قانون برای همه کشورها یکسان است. اگر این امتیاز را به ما بدهند فدراسیون‌های دیگر اعتراض می‌کنند که چرا ایران شش مرد می‌آورد و ما سه مرد و سه زن.

 

البته وزنه‌برداری بانوان ایران هم راه افتاده. فکر می‌کنید سرانجام دختران وزنه‌بردار ایران خوب است؟

بله وزنه‌برداری بانوان راه افتاده اما نیاز به کارهای اساسی و زیرساخت دارد. اینکه بگوییم این ورزش را برای بانوان راه انداختیم و نماینده به مسابقه فرستادیم کافی نیست. همین چند وزنه‌بردار خانمی که به مسابقه رفتند پدرهای‌شان وزنه‌بردار بودند که در آخر در رده‌های دهم و بیستم قرار گرفتند. ما باید زیرساخت‌های خوبی ایجاد کنیم که برای اینکه بانوان ما در مسابقات جهانی و آسیایی مدال بگیرند کارهای زیادی باید انجام بدهیم. استعداد بانوان ایران خیلی خوب است و این موضوع را در ورزش‌های دیگر هم دیده‌ایم. اگر با فکر، درست و با دلسوزی کار شود نه اینکه شعار بدهند، می‌توان به مدال بانوان وزنه‌بردار هم چشم داشت.

 

شما به جز وزنه‌برداری در شورای شهر کار کردید. وضعیت اقتصادی این روزهای کشور را چطور می‌بینید؟

ما کم و بیش در رسانه‌ها می‌بینیم که شرایط چقدر سخت است. خیلی‌ها پای سودجویان و دلالان را به میان می‌کشند اما من امیدوارم دولت محکم ورود کند چون فشار روی مردم است. چه قشر مردم کارگر و چه کارمند تحت این فشار هستند. اینکه روز به روز و حتی ساعت به ساعت شرایط تغییر می‌کند برای ایران ما با این همه امکانات خوب نیست. امیدوارم مسوولان کشور و کسانی که دل‌شان برای مردم می‌سوزد کاری انجام دهند که مردم با مشکل روبه‌رو نشوند.

 

جام‌جهانی به پایانش نزدیک شده. طرفدار کدام تیم هستید ؟ اصلا مسابقات را تماشا کردید ؟

من فقط زمانی که ایران در جام جهانی بود، رقابت ها را دنبال می‌کردم. سه بازی ایران را دیدم و کلی کیف کردم. تیم صعود نکرد اما معلوم بود خیلی خوب کار کرده‌اند. مثل وزنه‌برداری که در المپیک سیدنی نتیجه گرفتیم یا والیبال که با ولاسکو کار می‌کرد. حالا باید بیشتر بها بدهند تا از این هم بهتر بشوند. عملکرد تیم خوب بود. شاید انتظار داشتیم از اسپانیا و پرتغال دو،سه گل بخوریم اما واقعا خوب بازی کردند.