b_Newsاز اولین زن ایرانی بازی‌های آسیایی تا سالی که پر از رکورد خواهد بود

جاکارتا بهشت بانوان می شود ؟

تاریخ: 1397/04/25
زمان: 14: 28
نوع: گزارش
حضور بانوان در عرصه‌های بین‌المللی به خصوص در چند سال گذشته اهمیت دوچندانی از ابعاد مختلف جامعه شناسی و حتی سیاسی پیدا کرده است.

نگار رشیدی/ حضور بانوان در عرصه‌های بین‌المللی به خصوص در چند سال گذشته اهمیت دوچندانی از ابعاد مختلف جامعه شناسی و حتی سیاسی پیدا کرده است. این موضوع البته در ورزش هم بسیار پررنگ دیده می‌شود و بانوان ورزشکار ایران نیز بارها توانی‌های‌شان در میادین بزرگ به اثبات رساندند. اما از آن جایی که همیشه اولین‌ها در پیشبرد یک مسیر نقش مهمی دارند، شاید بد نباشد نگاهی داشته باشیم به بانوانی که اولین اتفاقات ورزشی را به نام خود زده‌اند. البته با توجه به در پیش بودن بازی‌های آسیایی 2018 این گزارش حول و حوش تمامی ادوار برگزار شده این رویداد می چرخد.شاید برای‌تان جالب باشد که از نخستین حضور بانوان ایران در بازی‌های آسیایی فقط هشت دوره می‌گذرد.امسال هجدهمین دوره برگزاری این رویداد آسیایی است.

 

اولین بانو از تیراندازی آمد

ایران برای اینکه شاهد حضور یک بانو در المپیک آسیایی باشد، 11 دوره انتظار کشید. لیدا فریمان بانوی تیرانداز کشورمان که البته کم با بی‌مهری‌ مواجه نشد، نخستین بانوی ایرانی حاضر در بازی‌های آسیایی بود. او در بازی‌های 1990 پکن تنها بانوی کاروان 125 نفره ایران بود تا راه را برای حضور دیگر بانوان ایران به این مسابقات باز کند. فریمان با اینکه مدالی در این میدان نگرفت اما انگیزه زیادی به دیگر بانوان ورزشکار کشور داد.او البته اولین پرچمدار بانوی ایران در بازی‌های المپیک هم هست.او در المپیک 1996 آتلانتا پرچمدار کاروان ایران بود. تعداد بانوان در دوره بعد بازی‌ها یک نفر بیشتر شد و فریمان، لیلا تقی‌پور هم‌رشته‌ای خود را در این مسابقات کنار خود داشت. این دو تیرانداز با اینکه به مدالی دست پیدا نکردند، اما با سهمیه وایلدکارت راه‌شان به المپیک آتلانتا باز شد.

 

پاروی بانوان هم به آسیا رسید

در سیزدهمین دوره این مسابقات (1998) به جز تیراندازی پای بانوان قایقران هم به بازی‌های آسیایی رسید. در آب‌های آرام فرحناز امیرشقاقی، فاطمه بی‌باک، نگین فرجادتهرانی و بی‌باک به آب زدند. آنها در این میدان هیچ مدالی به دست نیاوردند اما استارت خوبی برای حضور در المپیک آسیایی داشتند.

 

نخستین مدال به رنگ نقره

طبیعی است وقتی تیراندازی آغازگر حضور در یک میدان باشد، نخستین مدال را هم نماینده همین ورزش بگیرد. نسیم حسن‌پور تیرانداز ایران در تپانچه بادی اولین مدال بانوان ایران در بازی‌های آسیایی را در سال 2002 و چهاردهمین دوره این مسابقات به نام خود زد. مدالی که رنگش نقره‌ای بود اما حتما برای حسن‌پور کم از طلا نبوده. در دوره پانزدهم بانوان ایران موفق شدند سه مدال برنز به دست بیاورند. مهروز ساعی و افسانه شیخی در تکواندو و آتوسا پورکاشیان در شطرنج مدال‌آوران بانوی ایران بودند.

 

اولین طلا به نام ووشو

اما حتما برای‌تان جالب است که بدانید چه کسی نخستین مدال طلای این بازی‌ها را به دست آورده است. شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی مصادف شد با رشد چشمگیر تعداد بانوان ورزشکار ایران. کاروان ایران در این دوره از 362 ورزشکاری که داشت، 88 سهمیه به بانوان داده بود. تعداد بانوان در دوره پانزدهم 25 نفر بود. در هر حال از دل این 88 نفر 14 مدال به دست‌ آمد که مدال طلایی را خدیجه آزادپور از ووشو گرفت.

 

کاهش نفرات، افزایش مدال

در دوره گذشته بازی‌های آسیایی (2014) با اینکه تعداد بانوان ایران به 58 نفر تقلیل پیدا کرد، اما آنها با کسب دو مدال بیشتر تعداد مدال‌های‌شان را زیاد کردند. آنها همچنین در هشت ورزش به فینال رسیدند تا بیشتر از همیشه به چشم بیایند. حمیده عباسعلی در کاراته و نجمه خدمتی در تپانچه بادی 10 متر طلایی شدند تا بیشترین مدال طلای بانوان در این دوره ثبت شود.

 

امسال باید منتظر رکوردشکنی باشیم

هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی اما که تقریبا یک ماه دیگر برگزار می‌شود باید رکوردهای زیادی را در دل خود داشته باشد. در همین ابتدا که حضور 109 بانوی ورزشکار در کاروان ایران خودش رکورد پرتعدادترین حضور بانوان در بازی‌های آسیایی را شکسته است. البته امسال کاروان ایران از تمام ادوار پرجمعیت‌تر است. از طرفی بسیاری از بانوان که مدت‌ طولانی است خود را برای این میدان آماده می‌کنند، تمام تمرکزشان را روی سکوی قهرمانی گذاشته‌اند. به نظر می‌رسد در این دوره به جز رشد کمی بانوان، از نظر مدالی هم آنها با اختلاف زیاد نسبت به اینچئون روی سکو قرار بگیرند.

 

الهه‌ها باتجربه هستند

در این میان به نظر می‌رسد دو بانوی ایران بیشتری تجربه حضور در بازی‌های آسیایی را دارند. الهه منصوریان امسال با تجربه حضور در دو دوره بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو و 2014 اینچئون که در آنها به برنز و نقره رسید به جاکارتا می‌رود. الهه احمدی بانوی تیراندازی ایران هم مانند منصوریان در این دو دوره حضور داشته و موفق به سه مدال نقره و یک برنز در این میدان شده است. هر دوی این نفرات امسال طلای بازی‌ها را می‌خواهند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.