b_Newsعلی مرادی پشت کیانوش به او مي‌خندد/ من به خاطر وتوهای مرادی از وزنه‌برداری رفتم

سجاد انوشیروانی: از اینکه از مرادی حمایت کردم پشیمانم، گول او را خوردم!

b_News در حق برخواه نامردی کردند/ جوانان مدال‌آور درخانه آب خنک مي‌خورند
تاریخ: 1397/04/26
زمان: 13: 38
نوع: گفتگو
سجاد انوشیروانی سرمربی سابق تیم‌ملی وزنه‌برداری آنقدر دلسوز این ورزش هست که با وجود جدایی تلخی که با تیم ملی داشت، اتفاقات این ورزش را جزء به جزء دنبال کند.

نگار رشیدی/ سجاد انوشیروانی سرمربی سابق تیم‌ملی وزنه‌برداری آنقدر دلسوز این ورزش هست که با وجود جدایی تلخی که با تیم ملی داشت، اتفاقات این ورزش را جزء به جزء دنبال کند. او در گفت‌و‌گو با «گل» به اتفاقات چند وقت اخیر واکنش نشان داد.

 

نتوانستیم نفرات جدید بیاوریم

سجاد انوشیروانی در ابتدا درباره ترکیب ایران در بازی‌های آسیایی صحبت کرد: «با توجه به شرایط بازی‌ها و اینکه محرومیت کشورهای چین و قزاقستان، ادامه دارد تیم ما یکی از بهترین تیم‌هایی است که برای تاریخ‌سازی در کسب مدال طلای ایران در بازی‌های آسیایی شانس دارد. افرادی مثل سهراب مرادی، بهداد و علی‌حسینی سرمایه‌هایی هستند كه چندین و چند سال است دارند این اتفاقات را رقم می‌زنند. این تیم از سال‌ها قبل بوده و ما نفرات جدیدی نتوانستیم به آن صورت تربیت کنیم چون هیچ برنامه و حمایتی وجود نداشت. سرمربی با داشته‌های 9-10 سال پیش به مسابقه می‌رود و امیدها برای تاریخ‌سازی با همین نفرات است.»

 

فدراسیون زرنگی می‌کند!

او در ادامه به بحث پشتوانه‌سازی هم اشاره داشت: «الان تیم جوانان را ببینید، مي‌گویند قهرمان تیمی قهرمان تیمی. این که از اول حدس زده می‌شد. اما آنطور که باید به نسل طلایی تبدیل می‌شدند با توجه به شرایط رکوردی و مسابقه نتوانستند نتیجه‌اي درخور بگیرند. این بوق و کرنا کردن‌ها هم به‌خاطر ایستادن پشت برخی مسایل است. کمیته المپیک و وزارت ورزش هروقت اسم وزنه‌برداری می‌آید همه‌جوره حمایت می‌کنند اما فدراسیون این حمایت‌ها را تا چه حد به برنامه، هدف و نتیجه تبدیل کرده؟ وزارت و کمیته تمام اهداف برای المپیک 2020 را دسته‌بندی کرده اما آیا امروز تیم جوانان ما پشتوانه خوبی برای بزرگسالان هست؟ ما نفراتی در جوانان داریم که فقط درجا زدند. بسیاری از جوانان در چند سال اخير که حتي مدال جهانی و ‌آسيايي گرفتند هيچ سراغي از آنها نمي‌گيريم و در خانه با شرايط بد تمرين مي‌كنند و يك‌جورهايي آب خنك مي‌خورند. سرمایه‌گذاری در اين فدراسيون مقطعی است و به محض گرفتن نتیجه بچه‌ها رها می‌شوند. بعضی‌ها در فدراسیون با زرنگی کار خودشان را پیش می‌برند. این افراد اگر دلسوز بودند به این شکل نقشه نمی‌کشیدند. این شرایط باعث شده امثال کوروش باقری‌ها، شاهین نصیری‌نیاها، پانزوان‌ها و حسین توکلی‌ها آنقدر از وزنه‌برداري دور بشوند. آیا واقعا شأن وزنه‌برداری این است؟! این بلایی است که بعد از خداحافظی بهداد و کیانوش و ... شايد سر آنها هم بيايد. یکی دیگر از مشکلات جوان‌ها این است که کارشناسانی درباره آنها نظر می‌دهند که حال و روزشان برای همه معلوم است. کسانی که هیچ اسم و رسمی ندارند. البته کادر جوانان زحمات بسیاری برای تیم کشیدند.»

 

رییس فدراسیون بازیچه شده

ادامه صحبت‌های انوشیروانی انتقاد درباره شیوه استعدادیابی بود: «ما باید بپذیریم بسیاری از کسانی که به وزنه‌برداری می‌آیند از خانواده‌های کم‌بضاعت هستند و توانایی تامین یک دوره مکمل چند میلیونی را ندارند. این حمایت کار فدراسیون است و بچه‌ها باید مثل مدرسه اردو باشند اما در سال منتهی به انتخابات طرح استعدادیابی می‌گذارند که هزینه‌اش گردن هیات‌ها و اداره تربیت‌بدنی است. اصلا می‌دانید معیارها و فاکتورهای استعدادیابی چیست؟ از بيومكانيك و كرماتيك سر در مي‌آوريد؟ مدیر این طرح فقط با برداشتی از تجربه برخی مربیان دست به این کار زده است. رییس فدراسیون خواسته يا ناخواسته بازیچه شده است. چند سال پیش تیم جوانان دست من بود و بهترین تیم را داشتیم اما به‌خاطر برخی‌ سنگ‌اندازی‌ها چند نفر را از دست دادیم. کسی که در 19 سالگی مدال جهانی می‌گیرد نخبه است و نباید رها شود اما همه را نابود کرده‌ایم. چه شده که جوان‌ها حتی در لیگ هم نمی‌توانند وزنه‌ بزنند«.

 

چرا به سالن‌هاي بي‌امكانات بیایند؟

مشکلات لیگ همیشه جای بحث دارد: «همه می‌دانند بیمه‌رازی به خاطر رایزنی‌های بهداد سلیمی در لیگ است، ذوب‌آهن را کجا بردیم؟ کاری کردیم ملی‌حفاری کنار برود. چرا لیگ ما شرایط گذشته را ندارد؟ خانواده‌ها وقتی سالن‌های وزنه‌برداری را در استان‌ها می‌بینند می‌گویند چرا بچه‌های‌مان را به این سالن‌ها بفرستیم كه امكاناتي ندارد.»

 

کاش حمایت نمی‌کردم

انوشیروانی حالا از حمایتش از رییس پشیمان است: «علی مرادی باید قبول کند که وزنه‌برداری را به نابودی کشانده. من سه سال پیش از او حمایت کردم اما تمام وعده‌هایش نه‌تنها نادرست بود که حتی بدتر از گذشته بود. او گفت من از سال‌های قبل درس گرفته‌ام اما اینطور نبود. مرادی توانایی مدیریت ندارد. او اگر واقعا مدیر توانمند و محبوبی بود این‌همه قهرمان از وزنه‌برداری فراری نبودند. رسول خادم وقتی استعفا داد همه جامعه کشتی استعفا دادند اما مرادی آنقدر در انتخابات استان‌ها عاجز مانده كه انتخابات را نگه مي‌دارد دست به استفاده از ابزار غيرقانوني مي‌زند و فراخوان قانوني را لغو مي‌كند و نفري را در هيات مي‌گذارد كه حمايتش كند«.

 

در آسیا و جهان فلاکت سرمان آوردند

او از وتوهای مرادی هم می‌گوید: «تیم نوجوانان تا الان چهار، پنج مربی عوض کرده. اگر مربی خوب نیست چرا می‌آورید و اگر خوب است چرا تغییرش می‌دهید تا نابود شود؟ مدیریت غلط، نبود برنامه‌ریزی و دخالت شورا باعث همه این اتفاقات است. حسین برخواه که آنقدر در پایه‌ها خوب کار کرد، الان تیم بزرگسالان را به این خوبی اداره می‌کند اما باز هم در حقش نامردی و مجبورش کردند وارد حاشيه شود و یکسری مصاحبه‌ها را انجام بدهد. باز هم دمش گرم که با جرات می‌گوید این نفر (کیانوش رستمی) را این آقا انتخاب کرد. رییس، شورا را به انحصار خودش درآورده. این‌ همه ریش‌سفید و قهرمان را جمع کرده اما وقتی همه رايی می‌دهند که برخلاف نظر اوست، مرادي وتو مي‌كند. مگر من به‌خاطر همین وتوهای شما نبود که رفتم؟! مگر شورای فنی نگفت کیانوش رستمی باید تابع تیم باشد و شما وتو کردی و گفتی نه او هرطور دلش بخواهد کار می‌کند؟! ایشان شورای فنی را ابزار دستش کرده. شما با وتوهاي خود در آن زمان هم شأن و حق شورا را پايمال كرديد. شما مدیر نیستی. اگر دلت برای وزنه‌برداری می‌سوخت در انتخابات آسیا و جهان این فلاکت را سر وزنه‌برداری ایران نمی‌آوردی. رفتی و با وقاحت تمام شکست خوردی و به خاطر نداشتن توانایی فرصت گرفتن كرسي در این انتخابات را چهار سال از ایران گرفتی. وقتی تمام تصمیمات فدراسیون جهانی به سود وزنه‌برداری است چرا مخالفت می‌کنی؟ به خاطر خودخواهی‌ات کرسی را از ایران گرفتی. چون می‌خواستی همه چیز برای خودت باشد نه امثال حسین رضازاده‌ها و کوروش باقری‌ها، نصيري‌ها و... دستت دیگر در دنیا هم رو شده.»

 

تلاش بي‌وقفه برای چرخاندن هیات!

تیر انتقادات انوشیروانی همچنان به سمت مرادی است: «علی مرادی در تمام اعزام‌ها خودش سرپرست است، چرا؟ چون جایزه وزارت ورزش به سرپرست می‌رسد. یعنی این همه قهرمان ایران شایسته این نیستند که تیم را به مسابقه ببرند؟ امثال حسین توکلی‌ها، رضازاده‌ها و ... نبايد آنقدر دور باشند بلكه آنها هم مي‌توانند به عنوان بزرگ‌تر تيم‌ها را در مسابقات مختلف سرپرستي كنند كه طبيعتا افراد شايسته‌ و شناخته‌شده‌اي هستند و آنها را همه دنیا می‌شناسند و احترام دارند اما همه را نابود کرده‌ایم. روسای هیات‌ها برای تامين حداقل‌هاي‌شان دچار مشكل هستند و باز دم‌شان گرم که با عشق و علاقه کار می‌کنند تا استان‌ها از حداقل‌ها برخوردار باشند. اما نزدیک انتخابات که می‌شود فقط شعار می‌دهیم. من قسم می‌خورم برنامه‌های علی مرادی بعد از انتخابات وجود ندارد. منِ سجاد انوشیروانی گول این آقا را خوردم«.

 

مرادی پشت کیانوش می‌خندد

انوشیروانی نگران کیانوش رستمی هم هست: «کیانوش قهرمان خوبی بود و هست. با تمام اتفاقاتی که افتاد و با اینکه یکی از دلایل رفتنم کیانوش بود من ذره‌ای از او دلخور نیستم. ما می‌خواستیم کیانوش را به تیم بیاوریم و من و كيانوش هم کمی کوتاه‌ آمديم. اما این آقا (مرادی) برنامه داشت و می‌خواست نظر کیانوش را سمت خودش جلب کند. مطمئن باشید مرادی پشت کیانوش به او می‌خندد. کیانوش برند وزنه‌برداری است. وقتی در لیگ اوت می‌کند کسانی که به ظاهر طرفدارش هستند خوشحال می‌شوند اما سجاد انوشیروانی ناراحت می‌شود چون می‌دانم چه زجری کشیده. تمام اینها درد وزنه‌برداری است«.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.