b_Newsالمپیکی شدن کاراته، مسابقات را سنگین‌تر کرده/ می‌خواهم طلایی که در گوانگجو گرفتم را تکرار کنم

ذبیح‌ا... پورشیب: رقبا ضعیف نیستند، ایران تیم قدرتمندی است

تاریخ: 1397/04/27
زمان: 13: 27
نوع: گفتگو
تیم ملی کاراته یک بار دیگر برتری خود در قاره کهن را نشان داد و با ایستادن روی پله نخست مسابقات، از عنوان قهرمانی‌اش در آسیا دفاع کرد.

نگار رشیدی/ تیم ملی کاراته یک بار دیگر برتری خود در قاره کهن را نشان داد و با ایستادن روی پله نخست مسابقات، از عنوان قهرمانی‌اش در آسیا دفاع کرد. شاگردان شهرام هروی در حالی که یک سر و گردن بالاتر از رقبای‌شان بودند، با کسب سه پیروزی سه بر صفر برابر چین‌تایپه، پاکستان و عراق و شکست دادن سه بر دو ژاپن به فینال رسیدند. فینالی که در آن سوی تاتامی عربستانی قرار داشت که کاری از دستش برابر نمایندگان ایران برنیامد تا عنوان قهرمانی را مردان ایران تصاحب کنند. مثل همیشه ذبیح‌ا... پورشیب کاپیتان تیم ملی کاراته یکی از پایه‌های کسب این عنوان بود. او در گفت و گویی که با «گل» داشت از برتری ایران در آسیا صحبت کرد و البته هدف بعدی‌شان که در جاکارتا انتظار آنها را می‌کشد.

 

قهرمانی قاره کهن بار دیگر از آن ایران شد. مسابقات را چطور دیدید؟

خدا را شکر توانستیم از جایگاه کاراته ایران دفاع کنیم. کاراته ما واقعا در آسیا اول است و در دنیا هم جایگاهی دارد که تمام دنیا به آن احترام می‌گذارند. خوشحالم که باز هم توانستیم قهرمان شویم و نشان دهیم که تیم ایران همچنان بهترین تیم آسیاست و این نتایجی که در چند سال اخیر به دست‌ آمده نمایانگر پیشرفت کاراته کشورمان است. تیم ما را ترکیبی از جوان‌ها و باتجربه‌ها تشکیل داده‌اند و پتانسیل کاراته ایران بالاست.

 

از الان هم که دیگر باید تمام تمرکزتان روی جاکارتا تنظیم شده باشد.

بله با این مدال ونتایج خوبی که به دست آمد خودمان را برای بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان آماده می‌کنیم. همه از کاراته انتظار دارند که همیشه بهترین نتیجه را به دست بیاورد و ما هم تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که این اتفاق بیفتد و با کسب بهترین نتایج جامعه کاراته و ورزش و همچنین مردم را خوشحال کنیم.

 

شما در حالی قهرمان شدید که تمام تیم‌ها به عنوان شما چشم داشتند.

تمام تیم‌هایی که در این دوره از مسابقات حضور داشتند، آمده بودند تا بهترین نتیجه را بگیرند. المپیکی شدن کاراته باعث شده که حساسیت‌ها بیشتر شود و تمام کشورها با قدرت در مسابقات حضور پیدا کنند. این دوره هم از دوره‌های قبل سنگین‌تر بود و این موضوع را می‌توان در زمان توزیع مدال‌ها به خوبی متوجه شد.دیگر نمی‌شود گفت کشوری زنگ تفریح است یا کشوری را بخواهیم دست کم بگیریم. الان همه تیم‌ها قدرتمند و قابل احترام هستند ولی خدا را شکر ایران توانست با قدرت این نتایج را به دست بیاورد. البته در این نتایج خوب کادر فنی و تمام نفرات تیم با تلاش و زحمت‌شان سهم دارند. همچنین فدراسیون کاراته هم در این مدت از تیم حمایت کردند و با برنامه‌ریزی خوب مربیان و کادر فنی و تلاش بچه‌ها این نتایج خوب به دست آمد.

 

با این حال کسب چند پیروزی سه بر صفر برابر رقبا توقعات را از کاراته بیشتر کرد. چون نمی‌توان رقبا را با ضعیف بودن توصیف کرد.

بله، تیم‌های دیگر ضعیف نیستند، این ایران است که قدرتمند است. هفت نفر کومیته تیمی واقعا عالی هستند و تیم‌های دیگر واقعا مثل ما نیستند. درست است که سطح توقعات بالاست اما تیم‌های دیگر هم دارند تلاش می‌کنند. اما خدا را شکر تیم ما خیلی بهتر است. انسجام، یکدستی و یکدلی تیم ما فوق‌العاده است و همین موارد در چند سال اخیر در نتایجی که به دست آوردیم تاثیر زیادی داشته. این هم درست است که با توجه به پتانسیل کاراته و نفراتی که حضور دارند، انتظارات زیاد است و همه توقع دارند ایران همیشه بهترین نتایج را به دست بیاورد. ما هم مثل بقیه تیم‌ها تلاش می‌کنیم. این را همه می‌دانند که رقبای ایران واقعا ضعیف نیستند. ما دو دوره هم که قهرمان جهان شدیم همینطوری نتیجه گرفتیم. آنقدر کاراته ایران خوب است که خدا را شکر می‌توانیم به راحتی از سد خیلی از تیم‌ها بگذریم.

 

بسیاری این قهرمانی را یک خیز خوب برای بازی‌های آسیایی می‌دانند.

شرایط بازی‌های آسیایی متفاوت است چه از نظر روحی و روانی و چه از این نظر که ورزش یک کشور جایگاهش را در آسیا پیدا می‌کند. این بازی‌ها با مسابقات آسیایی و جهانی قابل مقایسه نیست اما از آنجایی که کاراته همیشه خوب نتیجه گرفته این انتظار هست که در بازی‌ها هم این روند ادامه داشت. من هم در یک دوره شرکت کردم و در گوانگجو طلا رفتم. به طور قطع هم جامعه کاراته و هم مسوولان ورزشی توقع دارند چه من و چه سایر نفرات نتایج خوبی به دست بیاوریم. ما هم تلاش‌مان دفاع از جایگاهی که داریم، است و اینکه خوشرنگ‌ترین مدال را بگیریم.

 

چرا در مسابقات انفرادی شرکت نکردید؟

طبق صلاحدید مربی‌ها من، عسگری و گنج‌زاده در انفرادی مبارزه نکردیم چون بازی‌های آسیایی یک ماه دیگر آغاز می‌شود و مسابقات نزدیک به هم است بهتر دیدند که ما فقط در بخش تیمی حضور داشته باشیم. ان‌شاءا... در بازی‌های آسیایی با آمادگی کامل روی تاتامی خواهیم رفت و برای بهترین مدال مبارزه می‌کنیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.