b_Newsاستقلال مربی کروات بیاورد حاضرم مترجم‌اش شوم

چلنگر: خانه ما یک‌پا استادیوم آزادی است

b_News کی‌روش قبل آمدن به ایران با برانکو مشورت کرد و برای همین 5 سال است که دوام آورده!
تاریخ: 1395/11/24
زمان: 08: 15
نوع: خبر
رضا چلنگر هنوز هم برای طرفداران فوتبال محبوب و جذاب به نظر می‌رسد.


احد علوی / درست است که زبان کروات‌ها و به‌خصوص برانکو طی فصل گذشته و این فصل در کنار پرسپولیس نیست اما رضا چلنگر هنوز هم برای طرفداران فوتبال محبوب و جذاب به نظر می‌رسد. مترجم دوست‌داشتنی فوتبال‌مان صبح دیروز به اردوی پرسپولیس پیوست تا عملا برانکو با دو مترجم وارد داربی شود. با چلنگر درباره حضورش در اردوی پرسپولیس و همچنین اتفاقات اخیری که بین برانکو و کی‌روش افتاده صحبت کردیم.


برای اولین بار است به عنوان تماشاگر به آزادی برای دیدن داربی می‌روی؟
بله، امیدوارم جو مهیجی را شاهد باشیم. تاکنون داربی را به عنوان تماشاگر ندیده‌ام. امیدوارم یک محیط شاد و مهیج را تجربه کنم.


نشستن روی نیمکت چه تفاوتی با حضور روی سکوهای آزادی دارد؟
به نظرم خیلی فرق دارد. روی سکو آرام‌تر هستید. البته اگر تماشاگران مثل من باشند.


تا جایی‌که اطلاع داریم هنگام بازی‌های پرسپولیس خانه شما یک‌پا استادیوم آزادی است.
یکی از مشکلاتی که خانواده با من دارند، همین هیجان من در هنگام دیدن بازی‌های پرسپولیس است. وقتی پرسپولیس گل می‌زند روی مبل می‌پرم و مشت‌هایم را گره  و خوشحالی می‌کنم.


پس با این حساب تا حالا چند دست مبل عوض کردید؟
(خنده)... بیشتر تعمیرات داشته‌ایم.


فکر کن رضا چلنگر مثل یک تیفوسی صورتش را رنگ کند و با پرچم قرمز و شیپور به دست به استادیوم برود...
تا حالا امتحان نکرده‌ام اما فکر کنم هیجان‌انگیز باشد. البته دوست ندارم تیفوسی باشم. لحظه‌شماری می‌کنم تا داربی فرا برسد و این بازی را ببینم.


حالا چه شده که تصمیم گرفته‌ای به ورزشگاه آزادی بروی؟
قرار است دوست برانکو به ایران بیاید و برای همین با او به ورزشگاه آزادی می‌‌روم.


چه شده دوست برانکو تصمیم گرفته در این روز به‌خصوص به ایران بیاید؟
آقای شاریچ که از دوستان قدیمی برانکو است و البته فوتبالی هم نیست، خیلی دوست داشت شهرآورد تهران را که در اروپا هم می‌توان گفت تقریبا با چنین وسعت تماشاگری برگزار نمی‌شود از نزدیک ببیند.


همیشه در چنین بازی‌های خاص برانکو خانواده‌اش را به تهران می‌آورد. اما این‌بار دوستش به تهران می‌آید.
آنها شاغل هستند و مرخصی ندارند. البته زمستان و سختی راه را هم به آن اضافه کنید. دوست برانکو علاقه زیادی به دیدن شهرآورد تهران داشت برای همین خودش را به تهران رساند.


شاریچ تا چه زمانی در تهران می‌ماند؟
تا قبل از سفر تیم به عمان.


درست است که همسر برانکو از رفتاری که در دیدار پایانی فصل گذشته مقابل راه‌آهن با او شد و نتوانست به ورزشگاه آزادی برود، ناراحت است؟
فکر نکنم. وسنا ایوانکوویچ شاغل است و حتما به تهران می‌آید. دفعه قبل هم که با دخترش به تهران آمده بود، شرایطی به وجود آمد که نشد به ورزشگاه برود و بازی را در اتاق برانکو به اتفاق یکدیگر دیدیم. فکر می‌کنم بهتر شد که به استادیوم هم نرفت، چون آنجا مردم هیجانی هستند و شاید فضای خوبی برای آنها به وجود نمی‌آمد.


خانواده برانکو کی به تهران می‌آیند؟
احتمالا پاییز سال آینده همسر برانکو به تهران بیاید.


24ساعت مانده به داربی به عنوان مترجم همیشگی برانکو فکر می‌کنید او چه شرایط روحی را پشت سر می‌گذارد؟
آرامش رمز موفقیت برانکو است. او استرس خاصی ندارد و تمرکزش روی مسابقه و کنترل تیم است. چه از نظر بار فنی و چه از جهت مشاهدات تاکتیکی و بررسی نفرات.


در خانواده چلنگر همه پرسپولیسی هستند یا استقلالی‌ هم دارید؟
در خانواده‌مان استقلالی نداریم.


اگر شرایط کار در استقلال برای شما به وجود بیاید، قبول می‌کنید؟
بله قبول می‌کنم و خانواده من به تصمیم من احترام می‌گذارند. البته اگر کار پیش بیاید. استقلالی‌ها علاقه‌ای به مربی خارجی ندارند ولی اگر پیش بیاید، می‌پذیرم. استقلال کمتر از مربی خارجی استفاده می‌کند و بیشتر به مربیان ایرانی اعتقاد دارد که کار بدی هم نیست. استقلال در حال حاضر مربی‌ای مثل منصوریان دارد که از دانش و تجربه زیادی در تیم ملی و باشگاهی برخوردار است. منصوریان سرمربی تیم‌ملی امید و نفت بوده و دانش‌اش در حوزه فوتبال بسیار بالاست. مهم‌تر از همه اینکه منصوریان با همه بازیکنان رفیق است و روز‌به‌روز هم بهتر می‌شود.


شب‌های قبل از داربی برانکو چه می‌کند؟
تا پاسی از شب با همکارانش صحبت می‌کند و کمتر می‌خوابد. البته غذایش هم در چنین مواقعی کم می‌شود.


نظر شما به عنوان کسی که سال‌ها کنار مربیان کروات به خصوص برانکو بوده، درباره اختلاف کی‌روش و سرمربی پرسپولیس چیست؟
برانکو با هیچ‌کس اختلافی ندارد. او به کی‌روش اعتراض نکرد بلکه از برنامه‌های تیم‌ملی انتقاد کرد. او از این بابت که برنامه‌های تیم ملی به تیم پرسپولیس آسیب وارد کرده آن هم در شرایطی که هفت بازیکن اصلی‌اش به تیم‌ملی دعوت شده‌اند برگزاری اردوی امارات را که پیش‌بینی هم نشده بود را مناسب نمی‌دانست وگرنه برانکو هنوز هم دوست و رفیق کی‌روش است و مشکلی با او ندارد.


یعنی اگر شرایط فراهم شود برانکو حاضر است با کی‌روش قهوه بخورد؟
چرا حاضر نباشد. اما فشردگی بازی‌ها زمانی باقی نمی‌گذارد تا آنها با هم قهوه بخورند. شاید خیلی‌ها ندانند اما کی‌روش قبل آمدن به ایران با برانکو مشورت کرد و نظر او را درباره جامعه و فوتبال ایران پرسید و برانکو هم حسابی از جامعه و فوتبال ایران تعریف کرد. شاید تعریف‌‌ها و توصیه‌های برانکو از ایران باعث شد تا کی‌روش پنج سال در ایران بماند و قراردادش را هم تمدید کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.