b_Newsکشتی را همه دوست ندارند اما فوتبال را همه دنیا دوست دارند/انتقاد از فوتبال زیبنده نیست

محسن کاوه: باید حلقه گمشده نوجوانان تا بزرگسالان را پیدا کرد

تاریخ: 1397/04/31
زمان: 13: 46
نوع: گفتگو
محسن کاوه مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد، یکی از مربیانی است که همیشه مباحث فنی جالبی را در خصوص شرایط کشتی گیران در این رشته مطرح می کند.

حامد جیرودی/ محسن کاوه مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد، یکی از مربیانی است که همیشه مباحث فنی جالبی را در خصوص شرایط کشتی گیران در این رشته مطرح می کند. یکی از نگرانی های اهالی کشتی در طول سال های مختلف این بوده که کشتی گیران نوجوان و جوان، نتوانند به سطح بالاتر یعنی قهرمانی جهان و المپیک برسند. کاوه در گفت و گویی که با «گل» داشت، بر این باور است که باید حلقه گمشده میان این رده سنی و بزرگسلان را یافت تا این کشتی گیران به نتایج خوبی دست پیدا کنند.

 

درباره قهرمانی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان در مسابقات جهانی 2018 کرواسی چه نظری دارید؟

طبیعتا همه از کسب این نتایج خوب خوشحالیم و خوشبختانه این تیم ها خوب عمل کردند و من این موفقیت را به فدراسیون کشتی و مربیان و ملی پوشان این تیم ها تبریک می گویم اما نکته ای وجود دارد این است که باید حلقه گمشده میان این رده سنی و بزرگسلان را یافت تا این کشتی گیران در آینده هم نتایج خوبی بگیرند.

 

به موضوع مهمی اشاره کردید. این حلقه گمشده چیست؟

این حلقه گمشده این است که وقتی کشتی گیر نوجوان شایستگی های خود را نشان می دهد، نوعی برنامه ریزی داشته باشیم که فشار از روی بدن او برداشته شود تا عمر قهرمانی اش کم نشود.

 

با جمشید خیرآبادی که صحبت می کردیم می گفت از این قهرمانی خوشحال نیست. چرا که این کشتی گیران با این قهرمانی ها اشباع می شوند و دیگر به سطح بالاتر قهرمانی نمی رسند.

بحث اشباع شدن نیست. این ها وقتی در رده نوجوانان قهرمان می شوند، به طور طبیعی به رده سنی بالاتر می روند اما یک دفعه نمی توانند هشت کیلو وزن کم کنند و این فشار مضاعف باعث می شود که آنها کم بیاورند.

بیشتر توضیح می دهید؟

موقعی که کشتی گیر در رده نوجوانان است، 15 سالش است و حداقل پنج شش سال است که دارد کشتی می گیرد و فشار زیادی روی خود آورده. پنج شش سال دیگر هم ادامه پیدا کند یک جوان 21 ساله می شود و آن موقع 11 سال به بدن خود فشار آورده. کشتی هم ورزش سنگینی است و ممکن است بدن دیگر جواب ندهد.

 

 در این شرایط، چه کار باید کرد؟

باید تمرینات کشتی گیران را زیر نظر داشت. نه این که آنها همین طور تمرین و مسابقه داشته باشند. فقط باید به طور طولانی مدت دور هم جمع شوند ولی کار سنگین نکنند و هدایت شده به سمت بزرگسالان بروند. وقتی دو نفر اول را که استعداد زیادی دارند، زیر نظر داشته باشیم، می توان به موفقیت آنها در رده بزرگسالان هم امیدوار بود.

 

 بحث دیگر شرایط مالی و انگیزشی است. چرا که بیشتر این کشتی گیران در وضعیت مالی خوبی قرار ندارند.

متاسفانه همین طور است. کلا کشتی گیران از قشر ضعیف جامعه هستند و مشکلات مالی وکاری زیادی دارند که در وضعیت آینده ورزش آنها تاثیر منفی می گذارد. به هر حال باید وزارت ورزش و خود فدراسیون کشتی به این بچه ها کمک کند تا انگیزه ادامه کار را داشته باشند.

 

 الان مثل این که فدراسیون کشتی می خواهد به کسانی که طلا گرفته اند، یک پراید بدهد.

خیلی کار خوبی است. انگیزه بسیار خوبی هم می شود. یادم هست که ما قبل از المپیک 2004 آتن به به روسیه و ماخاج کالا رفته بودیم تا در جام اوماخانوف شرکت کنیم. در آن موقع، مسئولان شهری، به هر کدام از کشتی گیران شان که قهرمان شده بودند، جلوی جوان های دیگر یک خانه دادند که انگیزه برای کشتی گیران دیگر هم به وجود بیاید که اگر قهرمان شوند، پاداش خوبی می گیرند و ما هم باید به ملی پوشان مان انگیزه بدهیم.

 

 شما فوتبال را دوست دارید؟

بله من فوتبال را هم دوست دارم.

 

 اما خیلی از اهالی کشتی دل خوشی از فوتبال و نگاهی که به این رشته می شود، ندارند!

ما باید واقعیت را قبول کنیم که فوتبال یک جریان سیاسی است که همه دنیا را تحت الشعاع خود قرا می دهد. ما نباید رشته های دیگر را با فوتبال مقایسه کنیم. فوتبال رشته ای است که کل دنیا آن را دوست دارند. کشتی را ایرانی ها، روس ها، آمریکایی ها و چند کشور دیگر دوست دارند. مثل آمریکایی ها که راگبی را دوست دارند. آیا طبیعی است که ما هم راگبی را دوست داشته باشیم؟ البته که فوتبال یک رشته فراگیر است اما باید به سایر رشته ها مانند کشتی هم رسیدگی و توجه شود تا ورزشکاران سایر رشته ها هم انگیزه فعالیت داشته باشند اما این که از برخی از فوتبال انتقاد کنند، زیبنده نیست.

 

حالا شرایط تیم ملی کشتی آزاد برای بازی های آسیایی 2018 جاکارتا را چطور می بینید؟

در بازی های آسیایی کار سخت است اما دعا می کنم که شاهد کشتی های خوبی را شاهد باشیم و ملی پوشان به نتایج خوبی دست پیدا کنند. بار مسئولیت کشتی در بازی های آسیایی زیاد است و اگر ملی پوشان به مدال های خوبی دست پیدا کنند، می توانند به رنکینگ کاروان ورزش ایران در این بازی ها کمک کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.