b_Newsتعدادی از ملی پوشان هزینه رفت و آمد به شهرستان های خودشان را هم ندارند

حمید باوفا: استرس خوردن به رژیم صهیونیستی را داریم!

تاریخ: 1397/04/31
زمان: 13: 51
نوع: گفتگو
قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان در مسابقات جهانی 2018 کرواسی باعث شد سراغ حمید باوفا سرمربی این تیم برویم.

حامد جیرودی/ پس از قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان در مسابقات جهانی 2018 کرواسی، نوبت به افتخار آفرینی فرنگی کاران جوان رسید و تیم ملی کشتی فرنگی جوانان هم در مسابقات قهرمانی آسیا 2018 که در هند برگزار مي‌شد، به مقام نخست دست یافت. این موضوع باعث شد تا به سراغ حمید باوفا سرمربی این تیم برویم و با وی صحبت کنیم. با وفا در گفت و گویی که با «گل» داشت، از این مسابقات به عنوان تدارکاتی جدی برای حضور شاگردانش در مسابقات جهانی 2018 جوانان که قرار است شهریور ماه در اسلوونی برگزار شود، یاد کرد.

 

 قهرمانی تان را در مسابقات قهرمانی آسیا تبریک مي‌گوییم. درباره این رقابت ها صحبت مي‌کنید؟

از شما ممنونم. مسابقات قهرمانی آسیا در حالی برگزار شد که رقابت بسیار فشرده بود و چهار پنج تیم آمده بودند تا عنوان قهرمانی را به دست آورند و احتمال این که تیمی زود شکست بخورد یا حذف شود، زیاد بود اما من بیشتر از آن که از حریفان شناخت داشته باشم، از تیم خودمان شناخت داشتم و مي‌دانستم که بچه های ما توانایی این را دارند که بر سکوی نخست آسیا قرار بگیرند. خوشبختانه بچه ها کشتی ها کم نقصی گرفتند و بسیار خوب جنگیدند و تلاش کردند و این مسابقات به میدان تدارکاتی جدی برای حضور در مسابقات جهانی 2018 جوانان تبدیل شد.

 

شما سال قبل در مسابقات جهانی 2017 جوانان به مقام قهرمانی رسیدید و حالا هم تیم تان در آسیا قهرمان شد. چطور این روند استمرار پیدا کرد؟

ما از سال گذشته که مسابقات جهانی تمام شد، برنامه های مان را ادامه دادیم و از کشتی گیران مختلف رده نوجونان دعوت کردیم که بازدهی خوبی داشته باشند و بتوانند کمک کنند و حالا هم همین مسیر را برای سال آینده ادامه مي‌دهیم.

 

خودتان هم نام تان را به عنوان مربی که تیمش را قهرمان مي‌کند، اثبات کرده اید.

ممنونم اما این را بدانید که هیچ قهرمانی اتفاقی به دست نمی آید.باید حمایت خوبی صورت بگیرد و برنامه ریزی مناسبی انجام شود تا یک مجموعه بتواند به موفقیت دست پیدا کند.

 

حالا فکر مي‌کنید که بتوانید قهرمانی سال گذشته تان در مسابقات جهانی را هم تکرار کنید؟

این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از استرس های اصلی ما خوردن بچه ها به نمایندگان رژیم صهیونیستی است که اگر این اتفاق بیفتد، کار از روال طبیعی اش خارج مي‌شود اما اگر به مشکل بر نخوریم، بچه ها این پتانسیل را دارند که باز هم در مسابقات جهانی به موفقیت برسند.

 

تیم شما در حالی قهرمان شد که تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان در مسابقات جهانی 2018 کرواسی هم به قهرمانی رسید. برنامه ای دارید که از نفرات این تیم هم استفاده کنید؟

من در ابتدا قهرمانی این تیم را تبریک مي‌گویم و از فدراسیون کشتی هم تشکر مي‌کنم که این پایه ریزی خوب را انجام داده و نگاه ویژه ای به تیم های رده های سنی دارد.بعد هم بله ما طبق برنامه ای که داریم از سال آینده حتما از این کشتی گیران نوجوان استفاده خواهیم کرد.

 

به نظرتان چند کشتی گیر از این تیم ها مي‌توانند در المپیک 2020 توکیو شرکت کنند؟

من نگاهم خیلی مثبت است. اگر ما برنامه قوی داشته باشیم، فکر مي‌کنم ترکیب اصلی تیم ما در المپیک 2020 را همین ملی پوشان مسابقات جهانی 2017 و 2018 تشکیل مي‌دهند. البته باید دید که در آینده چه اتفاقاتی هم مي‌افتد و این کشتی گیران چه شرایطی دارند.

 

اما این نگرانی همیشه وجود دارد که کشتی گیران نوجوان و جوان به سطح قهرمانی در رده برزگسالان نرسند!

من اصلا به این موضوع اعتقاد ندارم. کشتی گیرانی که در این رده ها قهرمان مي‌شوند، حتما مي‌توانند در رده بزرگسالان هم موفق شوند اما یک جای کار مي‌لنگد و آن نوع ارتباط بین رده جوانان و بزرگسالان است. اگر تعامل خوبی بین این دو رده برقرار شود، با برنامه ریزی مناسبی به راحتی مي‌توان این بچه ها را به بزرگسالان منتقل کرد اما گاهی این ارتباط برقرار نمی شود و شیب ملایمی ندارد.الان کرامت عبدولی که سال قبل در مسابقات جوانان جهان قهرمان شد، کجاست؟ این که ما چه کار کرده ایم و چطور این انتقال را انجام مي‌دهیم، خیلی مهم است.

 

البته بحث انگیزشی و مالی هم مهم است. رسول خادم گفته چند ملی پوش به خاطر امرار معاش کارگری مي‌کنند!

بله متاسفانه همین طور است. تعدادی از ملی پوشان حتی هزینه رفت و آمد به شهرستان های خودشان را هم ندارند. باید ایم موضوعات کارشناسی شود و بچه ها بدانند بعد از مدالی که مي‌گیرند، چطور قرار است از آنها تقدیر شود.

 

 مثل این که فدراسیون کشتی به قهرمان های نوجوانان در جهان، مي‌خواهد پراید پاداش دهد.

این واقعا کار بزرگ و ارزشمندی است. البته آقای رسول خادم واقعا در کشتی تنهاست و وزارت ورزش باید به ایشان کمک کند.این طور نباید باشد که تنها در المپیک یا بازی های آسیایی همه تازه یاد کشتی بیفتند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.