b_Newsاین که به کشتی توجه نمی شود و فقط به فوتبال می رسند، دور از عدالت است

حمید جاسمیان: تختی به ما که محروم بودیم، دلداری داد

تاریخ: 1397/05/03
زمان: 14: 14
نوع: گفتگو
حمید جاسمیان کاپیتان سابق تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران و پرسپولیس در مراسم تجلیل فدراسیون کشتی از مدال آوران کشتی آزاد و فرنگی ایران حضور داشت.

حامد جیرودی/ گفت و گو با یک چهره فوتبالی درباره کشتی، شاید در ظاهر کمی عجیب به نظر برسد اما مراسم تجلیل فدراسیون کشتی از مدال آوران کشتی آزاد و فرنگی ایران در رقابت‌های نوجوانان جهان در حالی در فضای باز فدراسیون  کشتی برگزار شد که در این مراسم حمید جاسمیان کاپیتان سابق تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران و  پرسپولیس، ضیاء عربشاهی دیگر بازیکنان سابق پرسپولیس به عنوان مهمانان ویژه حضور داشتند. این موضوع، باعث شد تا به سراغ جاسمیان برویم و این مرد مو سپید کرده فوتبال ایران که در دوران بازیگری به خاطر دفاع مستحکمی که داشت به سیم خار دار مشهور بود، صحبت های جالبی را مطرح کرد و در گفت‌وگویی که با گل داشت، به حمایت از کشتی در مقابل فوتبال پرداخت!

 

حمید خان، چه شد که در مراسم تقدیر از قهرمانان کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان ایران شرکت کردید؟

من از قدیم به کشتی علاقه مند بودم و با قهرمانانی مانند محمد ابراهیم سیف پور، نبی سروری و عبدا... خدابنده رفیق بودم. هر وقت به شمال می رفتم، به امامعلی حبیبی سر می زدم. واقعا جای تاسف دارد که ورزش ایران از این قهرمان های بزرگ خالی شده و به جای آن، فقط به فوتبال توجه می شود. این واقعا از عدالت به دور است. کشتی ورزش اول ایران است. در این مراسم هم لطف کردند من را به همراه آقای مرتضی فنونی زاده و ضیاء عربشاهی دعوت کردند. من از آقای رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی تشکر می کنم که این مراسم را تدارک دیدند و امیدوارم این قهرمان های نوجوان، به ورزشکاران بزرگی در آینده تبدیل شوند.

 

خیلی جالب است که شما به عنوان کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال، از این رشته انتقاد می کنید و به حمایت از کشتی می پردازید!

من باید این حرف ها را بزنم. کشتی و وزنه برداری جزو رشته های مدال آور ما در بازی های آسیایی و المپیک هستند اما چندان به آنها توجه نمی شود. چند وقت پیش با آقای جعفر کاشانی نشسته بودیم که یک فوتبالیست آمد که شلوارش شش تا سوراخ داشت و جوراب هم پایش نبود! در گذشته یادم هست جمشید محمدی جورابش پایین بود که زنده یاد پرویز دهداری به او گفت برو لباس ات را بپوش و برو!  انگلیسی ها می گویند اگر می خواهی بدانی یک نفر چطور شخصیتی دارد، ببین چطور کفش پوشیده. ما ۵۰ سال پیش در المپیک ۱۹۶۴ توکیو، در رشته های مختلف ستاره های زیادی داشتیم. در والیبال، حسن کرد و منصور صالحی بودند. از آن به بعد، والیبال تا سالها چیزی نداشت تا این که به آنها رسیدگی شد و توانستند ابراز وجود کنند. من با فوتبال مخالف نیستم اما منظورم این است که به رشته های دیگر هم توجه شود.

 

الان تیم ملی فوتبال را در جام جهانی چطور دیدید؟

تیم ملی خوب بود و نسبت به گذشته بهتر عمل کرد. البته تیمی که نسل علی دایی در آن حضور داشتند، به نظر من تیم بهتری بود. حالا هم باید به سایر رشته ها رسیدگی کنند. به کشتی، والیبال، ورزش بانوان و...

 

شما یکی از پیشکسوتان ورزش ایران هستید. با جهان پهلوان غلامرضا تختی هم دوستی داشتید؟

بله. قبل از المپیک ۱۹۶۴، من، همایون بهزادی، حمید شیرزاگان، عزت وطن خواه، محراب شاهرخی و حمید برمکی که بازیکنان شاهین بودیم  را محروم کردند. به خاطر این که از کامبیز جمالی و محمد رنجبر حمایت کردیم. آنها هم تیمی ما نبودند و در تاج و شهربانی بازی می کردند اما مصدوم شده بودند و ما گفتیم آنها را هم همراه با تیم ملی به المپیک ببرید اما مبشر رئیس فدراسیون که با از بستگان شاپور غلامرضا بود، ما شش نفر را محروم کرد. آن موقع خانه من پشت سفارت آمریکا نزدیک امجدیه بود. یک روز دیدیم که در خانه را می زنند. دیدم تختی خدابیامرز است. آمده بود از ما دلجویی و تشکر کند. وقتی دید در خانه، فقط یک زیلو و یک تخت و یک یخچال چوب پنبه داریم، خیلی ناراحت شد و گفت آیا وضع بازیکنان تیم ملی باید این طور باشد؟ من آن موقع تازه از آبادان آمده بودم و می خواستم پز بدهم که به المپیک می روم اما نشد ولی تختی آمد و به ما روحیه داد. حالا هم می گویم فوتبالیست ها میلیاردی بگیرند عیب ندارد اما به رشته های دیگر هم برسند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.