b_Newsشاهکار فدراسیون دوومیدانی با چالش خودزنی‌وار #نامادری_ورزش در آستانه بازی‌های آسیایی

بهداد خطاب به تفتیان: خیلی بی معرفتن داداش ولشون کن!

تاریخ: 1397/05/03
زمان: 14: 19
نوع: گزارش
در آستانه بازی‌های آسیایی بتمام ورزشکاران ذهن خود را جمع کرده‌اند تا دور از حاشیه در این رویداد حضور پیدا کنند. اما در دوومیدانی مثل همیشه از این خبرها نیست!

نگار رشیدی/ در روزهایی که شمارش معکوس بازی‌های آسیایی به کار افتاده، تمام ورزشکاران حاضر در این میدان فکر و ذهن خود را جمع کرده‌اند تا به دور از حاشیه و با آمادگی فکری و بدنی بالا در این رویداد حضور پیدا کنند. اما در دوومیدانی مثل همیشه از این خبرها نیست!

«چالش #مادر_ مظلوم_ ورزش» اتفاقی است که به تازگی در اینستاگرام دیده می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که چالشی که آغازگر آن یک صفحه حمایتی از دوومیدانی بود، به صفحه رسمی اینستاگرام فدراسیون دوومیدانی کشیده شده و حتی برخی دونده‌ها هم نسبت به منتشر کردن آن اقدام کردند.

 

سه مجری معروف تگ شدند

متن این چالش که خطاب به رسانه‌ها نوشته شده است با تگ کردن سه مجری کشور که برنامه‌های پربیننده‌ای روی آنتن داشتند و دارند تکمیل شد. در این متن آمده است:«دوستان رسانه‌ای، ورزش به فوتبال ختم نمی‌شود. آقای جوان خندوانه را با ورزش‌های پرمدال گره بزنید تا شادی در بین مردم گسترش یابد. آقای مدیری دور همی‌های دیده نشده دوومیدانی را هم در دور همی خود جای دهید تا مردم هم دور همین افتخارآفرینان جمع شوند. آقای رشیدپور دوربین‌های خارق‌العاده و تحلیل‌های موثر و تغییر دهنده خود را روی ورزش‌های سخت و بدون حامی منعطف کنید چراکه دوومیدانی آنقدر وسیع است که می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در بهبودی اقتصاد کشور داشته باشد. این روزها که مهم‌ترین رویدادهای ورزش دوومیدانی یک به یک در حال رقم خوردن است و رسانه ملی با چشم‌پوشی و عدم پوشش این اخبار راحت از کنارشان رد می‌شود، مادر مظلوم ورزش به نامادری ورزش تبدیل شده است. کافی است یک بازیکن فوتبال یک پست اینستاگرامی غیرفنی و بدون مفهوم منتشر کند، شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی ساعت‌ها در مورد این پست بحث و گفت‌وگو و تحلیل می‌کنند. اما یک دوومیدانی‌کار ایرانی با مشقت به موفقیت‌های تاریخی در میان ابرقدرت‌های دوومیدانی جهان دست پیدا می‌کند و بدون حتی نام بردن از او روزهای موفقیت وی سپری می‌شود. دوستان رسانه‌ای این روزها دوومیدانی بیش از پیش به حمایت شما نیاز دارد.»

 

حمایت عجیب بهداد از تفتیان

این چالش اما چندان موفق نبود. به جز حسن تفتیان و علی خدیور، بازنشر این پست در صفحه اینستاگرام هیچ‌کدام از نامداران دوومیدانی دیده نشد و تنها چند دونده کم نام و نشان آن را در صفحه خود گذاشتند. نکته جالب اینجاست تفتیان در حالی دست به این اقدام زده است که رسانه‌های مکتوب همیشه از حامیان او بودند. حتی اخیرا «گل» خواستار مصاحبه با او شده بود و سریع‌ترین مرد ایران اعلام کرد که فعلا قصد صحبت ندارد. در این شرایط چه کاری بیشتر از دست رسانه‌ها به جز پوشش نتایج آنها برمی‌آید. پست تفتیان را افرادی مثل بهداد سلیمی، احسان روزبهانی و احسان حدادی لایک کردند. حتی بهداد در کامنتی برای تفتیان نوشت:«خیلی بی‌معرفتن داداش، ولشون کن تو فقط با تمام قدرت و سرعت بدو.» این حمایت بهداد و جمله ای که نوشت در حالی عجیب است که او همیشه در تمام مقاطع حتی زمانی که با سرمربی تیم ملی مشکل داشت، مورد حمایت و توجه همه جانبه تمامی رسانه‌ها بوده و هست.

به نظر می‌رسد پخش مسابقات دوومیدانی برای خود فدراسیون هم در صدر اولویت‌ها نیست چون هنوز از یاد نرفته که اقدامات فدراسیون برای پخش مسابقات جهانی بعد از حضور تاریخی تفتیان در فینال رقابت‌ها رقم خورد.

 

گاو و گوسفند بیشتر احترام دارند!

فوتبال دستاویزی شده تا از کشتی و تنیس گرفته تا دوومیدانی همه آن را فرزند محبوب وزارت ورزش بخوانند و از تبعیض‌های ایجاد شده گلایه کنند. اما همین فوتبال هم با تمام دبدبه و کب‌کبه‌ای که دارد هم در کشور بی‌مشکل نیست. وقتی تلویزیون در پخش جام جهانی فوتبال مشکل دارد و حسن روشن بعد از ترک مراسم بهترین‌های لیگ هفدهم فوتبال به خاطر بی‌نظمی و بی‌برنامگی با عصبانیت می‌گوید که «به گاو و گوسفند» بیشتر احترام می‌گذارند، چه می‌توان گفت. از طرفی با توجه به حرکت ورزش به سمت خصوصی‌سازی، بسیاری از ورزش‌ها مثل والیبال با اسپانسر شخصی مسابقا‌ت‌شان را روانه پخش زنده می‌کنند و اگر فدراسیون دوومیدانی هم اسپانسر قوی داشته باشد، با کمترین مشکلی می‌تواند شاهد پخش مسابقات ورزشکارانش در رسانه ملی باشد.

 

کیهانی: این چالش را فدراسیون راه نینداخته!

همانطور که گفتیم این چالش از یک صفحه حامی دوومیدانی آغاز شد و در ادامه صفحه رسمی فدراسیون هم به آن ملحق شد. در همین راستا با مجید کیهانی رییس فدراسیون دوومیدانی تماس گرفتیم و از چگونگی این چالش جویا شدیم. کیهانی به «گل» گفت:«من 20 سال است که دارم این حرف را می‌زنم. باید به همه ظرفیت ورزش چه در بحث رسانه و سایر بحث‌ها پرداخت. درست است ظرفیت ورزش‌ها با هم تفاوت دارد اما نباید صددرصد پتانسیل را روی یک ورزش بگذاریم. من 20 سال است که این نقد را دارم و موضوع فقط این چالش نیست.»

او در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کنید الان با توجه به نزدیک بودن بازی‌های آسیایی زمان مناسبی برای این چالش نبود، عنوان کرد:«این چالش را فدراسیون راه نینداخته اما موردی است که ما موافقش هستیم و از آن حمایت می‌کنیم.»

 

نگران بچه ها نباشید!

کیهانی در پایان درخصوص اینکه در این برهه تمرکز ورزشکاران به‌هم می‌ریزد، گفت:«شما نگران بچه‌ها نباشید، تمرکز آنها به‌هم نمی‌ریزد، شما حمایت کنید.»

اینکه چرا فدراسیون به موجی ملحق شده که در برهه زمانی مناسبی راه نیفتاده، جای سوال دارد. چراکه مسابقات بازی‌های آسیایی پخش می‌شود و رقابت‌های دوومیدانی هم مستثنی نیست. ضمن اینکه ورزشکاران پر امید دوومیدانی بیش از هر چیزی این روزها به آرامش و تمرکز برای رکوردهایی که به مدال منجر شود، نیاز دارند.

این حرکت نشان از رفتار آماتور فدراسیون دارد که دنباله روی صفحه حمایتی شده و با دست خودش چالش را به این ورزش وارد کرده است.

البته دیگر نباید از رخ دادن چنین اتفاق‌هایی در فدراسیون دوومیدانی تعجب کرد! همیشه از این که ورزش مادر حال ناخوشی دارد گفته‌ایم و نوشته‌ایم و حالا این حرکت بیشتر از اینکه چالش مادر مظلوم ورزش باشد، شبیه چالش نامادری ورزش است یعنی بیشتر از اینکه سود برساند و مادری کند در حال ضرررسانی و نامادری کردن است!