b_Newsفکر مهندسی کردن انتخابات به ذهنم خطور نمی‌ کند/ وقتی گفتند انتخابات به تعویق افتاده حتی نپرسیدم چرا ؟!

رییس قایقرانی: بعد نتایج جاکارتا می گویم که در انتخابات می مانم یا نه !

b_News اگر در جاکارتا نتیجه نگیریم یعنی من اشتباه کرده‌ام/دو طلا بگیریم خوب است
تاریخ: 1397/05/07
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
در حالی که شنیده می‌شود تعویق انتخابات فدراسیون قایقرانی به خاطر رساندن احمد دنیامالی به این مجمع است، امینی ترجیح می‌دهد به مهندسی بودن انتخابات فکر نکند.

نگار رشیدی/ قایقرانی ایران مدت‌هاست که برای بازی‌های آسیایی تمرین می‌کند. به گفته غلامرضا امینی رییس این فدراسیون، مجموعه او از یک ماه بعد از بازی‌های آسیایی اینچئون کارشان را برای دوره بعدی این مسابقات آغاز کرده‌اند. به این ترتیب پیش‌بینی کسب چند مدال توسط قایقرانان ایران در این آوردگاه آسیایی غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد. اما اخیرا قایقرانی با مسایلی روبه‌رو شده که خارج از بعد فنی است. در حالی که قرار بود انتخابات فدراسیون هفتم مرداد و پیش از بازی‌های آسیایی برگزار شود، وزارت ورزش تصمیم به تعویق این مجمع گرفت تا خیلی زود علامت سوال‌ها مقابل این تصمیم قرار بگیرد. آن زمان برهم نخوردن تمرکز و آرامش ملی‌پوشان پیش از بازی‌ها دلیل این تصمیم عنوان شد اما اخیرا شنیده می‌شود وزارت ورزش به دنبال دادن فرصت به احمد دنیامالی رییس سابق فدراسیون قایقرانی است تا بتوانند شرایط حضور او در رقابت ریاست را فراهم کنند.

این تصمیم اما برای امینی که بدون چون و چرا آن را پذیرفت، فرصت دیگری به او داده است. امینی در گفت و گویی که با «گل» داشت اعلام کرد که نتایج تیم قایقرانی در بازی‌های آسیایی مشخص می‌کند که می‌خواهد بماند یا نه...

 

زمان زیادی تا آغاز بازی‌های آسیایی باقی نمانده. از اوضاع و احوال تیم‌های‌تان بگویید.

همانطور که می‌دانید ما در 6 رشته در مسابقات حضور پیدا می‌کنیم. ورزشکاران ما در کانو، کایاک، روئینگ، اسلالوم، بادبانی و کانوپولو مدت‌هاست که برای این مسابقات تمرین می‌کنند. ‌می‌دانید که با توجه به نگاه کمیته ملی المپیک به اعزام کاروان کیفی، کانوپولو به صورت آزمایشی و با هزینه فدراسیون به پالمبانگ اعزام می‌شود. به این ترتیب منهای کانوپولو ما در پنج رشته باقی مانده 39 ورزشکار متشکل از 24 پسر و 15 دختر اعزام می‌کنیم. شرایط هم شرایط خوبی است و بچه‌ها در اردو مشغول تمرین هستند. ما یک ماه بعد از اینچئون به صورت منظم اردوها را برگزار کردیم تا ان‌شاءا... با دست پر از اندونزی برگردیم. امیدوارم شاهد کسب مدال‌های خوبی باشیم و البته رنگ مدال‌ها هم به دلخواه ما نزدیک باشد. ما در نظر داریم حداقل دو مدال‌مان طلا باشد.

 

با توجه به تلاش چهارساله فکر نمی‌کنید تعداد طلاها بیشتر باشد؟

به جز ما بحث کشورهای دیگر هم هست. آنها هم مانند بچه‌های ایران دارند تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند. ازبک‌ها، قزاقستان، چین و حتی اندونزی دارند خوب کار می‌کنند و این تلاش‌شان قابل احترام است. مطمئنا تعداد مدال‌ بچه‌ها خوب خواهد بود ولی اگر حداقل دو طلا بگیریم، اتفاق خوبی برای قایقرانی است.

 

شما در نشست خبری که داشتید صحبت‌هایی را مطرح کردید که کم‌تر از زبان روسای فدراسیون شنیده می‌شود. یکی تشکر از مدیران سابق و دیگری گردن گرفتن تقصیرات در صورتی که تیم نتیجه نگیرد.

من کاری به سایر عزیزان ندارم. در مدت زمانی که در فدراسیون حضور داشتم تمام تلاشم بر این بود تا بتوانیم به ایده‌آل خودمان برسیم. در بازی‌های آسیایی اندونزی کارنامه من مشخص می‌شود و من می‌توانم خودم را ارزیابی کنم که کارنامه‌ام خوب بوده یا بد یا متوسط. آن زمان می‌توانم برای خودم تصمیم‌گیری کنم. احساس من می‌گوید تمام بچه‌ها همه تلاش‌شان را کردند تا از اندونزی با موفقیت برگردند. اما انتخاب مربی‌ها، سرپرست‌ها، کمیته‌ها و ... با من بوده و اگر تیم خدای نکرده به نتیجه‌ای که می‌خواهد نرسد یعنی من در انتخابم اشتباه کرده‌ام. من هیچ وقت رییس فدراسیون نیستم، من مسوول این فدراسیون هستم.

 

انتخابات فدراسیون در حالی به تعویق افتاد که اعلام شد به خاطر نزدیکی به مسابقات و بهم نخوردن تمرکز ورزشکاران است. به نظر شما این تصمیم در این برهه ضرر بیشتری داشت یا منفعت بیشتری؟

واقعیت این است که تمام عزیزانی که برای انتخابات کاندیدا شدند همه از خانواده قایقرانی هستند و هرکدام انتخاب می‌شدند فرقی نمی‌کرد. ما هم پرسیدیم این تصمیم قبل از جاکارتا به ضرر است یا نه که گفتند نه. دلیلش هم همین بود که همه نامزدها از یک خانواده هستند. ممکن است کمی در بحث مدیریتی مسایلی پیش می‌آمد. اما من بازنشسته ارتش هستم و به سلسله مراتب احترام می‌گذارم. خدا را گواه می‌گیرم وقتی از وزارت ورزش تماس گرفتند و گفتند انتخابات به تعویق افتاده هیچ سوالی نپرسیدم. فقط پرسیدم الان باید چه کار کنم و گفتند به استان‌ها ابلاغ کند. حتی وقتی خواستند دلیلش را تشریح کنند گفتم نیازی نیست، چشم. این افکار من است.

 

با این حال خبرها حول محور چرایی این تصمیم زیاد است و اخیرا شنیده شده برای دادن فرصت به احمد دنیامالی انتخابات را عقب انداختند.

من اصلا چنین تصوراتی را به ذهنم خطور نمی‌دهم که بحث مهندسی شدن وجود داشته باشد. من خدا را شکر می‌کنم که بازنشسته ارتش هستم و همیشه سلسله مراتب را رعایت کرده‌ام. این تصمیم حتما دلایلی داشته و من آن احترام می‌گذارم. حتی بدون اینکه بخواهم آن دلایل را بدانم. من بعد از جاکارتا تصمیم خودم را خواهم گرفت.

 

یعنی ممکن است بعد از بازی‌ها تصمیم به انصراف از کاندیداتوری بگیرید؟

نتایج جاکارتا اهمیت بسیار زیادی دارد. انتخابات قبلی پیش از این مسابقات بود اما حالا بعد از بازی‌ها قرار است مجمع برگزار شود و نتایج این مسابقات خیلی اهمیت دارد.

 

شنیده می‌شود قرار است ائتلافی با دنیامالی داشته باشید.

این امکان هست که ما با هم ائتلاف کنیم و یکی از ما به نفع دیگری کنار برود. ما تا جاکارتا فرصت داریم و بازی‌های اسیایی فرصت خوبی است تا عملکرد ما مشخص شود. چراکه دنیامالی هم قرار است به جاکارتا بیاید و آنجا در خصوص این ائتلاف تصمیم‌گیری می‌کنیم.