b_Newsآفتاب انقلاب رکورد همه را خراب می‌کند/فدراسیون فقط از چند نفر حمایت می کند

رضا قاسمی: فدراسیون روی حرف خودش نمی ماند !

تاریخ: 1397/05/07
زمان: 13: 35
نوع: گفتگو
مرحله سوم لیگ طلایی در حالی آخرین فرصت رسید به جاکارتا بود که آفتاب انقلاب هیچ وقت نتوانسته میزبان خوبی برای مسابقات باشد.

نگار رشیدی/ آخرین فرصت دوومیدانی‌کاران برای کسب ورودی بازی‌های آسیایی در مرحله سوم لیگ طلایی و در تهران به پایان می‌رسد. مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب محلی است که میزبان این مسابقات است و با توجه به شرایطی که دارد امیدها برای کسب ورودی بین دونده‌ها کمرنگ است. اما با این حال باید از این فرصت استفاده کرد. یکی از کسانی که قرار است در آفتاب برای ورودی بدود، رضا قاسمی دونده سرعت ایران است. کسی که این روزها گلایه‌های زیادی از فدراسیون دوومیدانی دارد. او که مدت‌هاست با هزینه شخصی تمرین می‌کند، پیش از این به «گل» گفته بود دیگر با مربی آمریکایی دوی سرعت کار نمی‌کند تا هزینه‌های این مربی به نام او نشود، پای حرفش ماند. قاسمی تمریناتش را در اصفهان دنبال می‌کند و می‌خواهد ثمره کارش را در جاکارتا ببیند.

 

پای حرف‌تان برای کار نکردن با مربی آمریکایی ماندید.

بله همانطور که پیش از این گفتم شرایط در کیش خیلی سخت بود. به خصوص با توجه به رشد قیمت ارز هزینه تمرین در کیش تقریبا دو برابر تمرین در تهران و اصفهان می‌شد. من هم که هزینه‌هایم با خودم است. به همین خاطر به اصفهان آمدم تا همین جا تمرین کنم.

 

چرا به بلاروس نرفتید؟

فدراسیون گفت برای مسابقه ترکیه با هزینه شخصی بروید و به بلاروس هم من را نفرستاد. گفتند 20 نفر لیستی که به کمیته المپیک داده‌اند را اعزام می‌کنیم. من در قزاقستان 10:25 دویدم و اگر به بلاروس اعزام می‌شدم آنجا می‌توانستم ورودی را بگیرم اما متاسفانه اعزامم نکردند. در بلاروس حسین کیهانی در 3000 متر با مانع خیلی خوب کار کرد و به ورودی نزدیک شد. اما در کل ورودی‌های خیلی سختی را انتخاب کرده‌اند.

 

برای رسیدن به جاکارتا فقط یک فرصت دیگر باقی مانده.

بله آخرین مسابقه لیگ طلایی تهران است که آن هم باید با هزینه خودمان برویم و بیاییم! آفتاب انقلاب اصلا شرایط خوبی ندارد و تا به حال هیچ‌کس نتوانسته در این مجموعه ورودی المپیک را بگیرد. ورودی‌های بازی‌های آسیایی هم که همه ورودی‌های المپیک است! به طور کلی هم بخواهید ببینید فقط سه نفر موفق به کسب ورودی شدند و با توجه به رکورد حسین کیهانی در بلاروس می‌توان گفت چهار نفر.

 

به این ترتیب فکر می‌کنید نحوه انتخاب ترکیب تیم به چه شکل باشد؟

نمی‌دانم چطور این کار را می‌خواهند انجام بدهند. اما حتی اگر بخواهند نفراتی را انتخاب کنند که به ورودی‌های تعیین شده نزدیک‌تر باشند، من یکی از آنها هستم چون تنها 10 صدم ثانیه تا ورودی فاصله دارد. ورودی 100 متر یکی از سخت‌ترین ورودی‌هاست. متاسفانه در دوومیدانی تک مدال مهم است. مدال‌های کسانی که برای‌شان هزینه کرده‌اند. من بارها گفته‌ام تیم 4 در 100 متر صددرصد می‌تواند جزو مدال‌آوران باشد اما هیچ‌کس کاری نکرد.

 

اخیرا چالشی در اینستاگرام راه افتاده تحت عنوان مادر مظلوم ورزش که البته چندان هم موفق نبود. نظر شما درباره این چالش چیست؟

وقتی خود فدراسیون توجهی نمی‌کند چه می‌توان گفت. من اگر نظری درباره این چالش داشتم از آن حمایت می‌کردم. مگر در این چند سال چندتا پخش زنده داشتیم. بیشتر از سه، چهار مسابقه بوده؟ خودشان در فدراسیون هیچ برنامه‌ای در این باره ندارد و مشکل از خود فدراسیون است که به فکر دوومیدانی نیست.

 

دلار و سکه دارد هر روز گران‌تر می‌شود اما جوایز لیگ طلایی بدون تغییر مانده.

جوایز که هیچی، باشگاه‌ها هم 6،7 سال است که تکان نخورده و یک قرارداد ثابت داریم. حتی بدتر، من سال 88 به دلار 25 هزار دلار قرارداد داشتم اما امسال 1300،400 دلار می‌شود. حقوق فدراسیون هم که قطع شده. من به عنوان یک ورزشکار که شغلی ندارم از کجا باید هزینه‌های زندگی‌ام را تامین کنم؟ فقط چند مهره خاص در فدراسیون ما دارند حمایت می‌شوند و هیچ حمایتی شامل حل بقیه نفرات نمی‌شود. من باید صبر کنم که لیگ شروع شود و تا آخر سال که پول‌مان را بگیریم هیچ درآمدی ندارم. آن زمان آقای کیهانی گفتند به جای حقوق اردو می‌گذاریم. در این مدت به جز برای چند نفر چه اردویی برگزار شده؟ ایشان در شبکه خبر گفتند روزانه به ملی‌پوشان پول تو جیبی می‌دهند. متاسفانه فدراسیون روی حرف خودش نیست و اصلا روی حرف هایش نمی ماند. من که فقط برای کسب ورودی به لیگ طلایی می‌روم وگرنه شرایط آفتاب و جوایزی که دارد با توجه به هزینه‌ای که باید بکنم فایده‌ای ندارد. هرچند من شنیده‌ام که جوایز دوره‌های قبل را هنوز به بچه‌ها نداده‌اند.

 

به کسب ورودی در آفتاب انقلاب امیدوار هستید؟

من تلاشم را می‌کنم اما آفتاب واقعا شرایط خوبی ندارد. این مجموعه نه فقط در دوی سرعت بلکه در تمام ماده‌ها رکوردها را خراب می‌کند. در ایران پیست خوب داریم مثل شیراز، مشهد یا همین نقش جهان اما برگزاری مسابقه در تهران برای‌شان به صرفه‌تر است چون ورزشکارها که با هزینه خودشان می‌آیند و داورها هم که آنجا هستند. من نمی‌دانم چرا 16 سهمیه دوومیدانی باید اینطوری شود. حتی اگر بچه‌ها مدال هم نگیرند تجربه خوبی برای‌شان هست. تیم فوتبا با 23،24 نفر به مسابقه می‌رود، حالا دوومیدانی با 16 نفر برود و دو،سه مدال بگیرد. برای کمیته ملی المپیک چه فرقی می‌کند؟