b_Newsبا استراتژی به آسیا رفتیم و به مقام اول رسیدیم

بهروز عطایی: داشتن ستاره های زیاد حتما دلیل قهرمانی نیست!

تاریخ: 1397/05/09
زمان: 12: 06
نوع: گفتگو
نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان آسیا با قهرمانی و کسب سهمیه مسابقات قهرمانی جهان برای شاگردان بهروز عطایی به پایان رسید.

حامد جیرودی/ نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان آسیا در بحرین در حالی به پایان رسید که تیم ملی والیبال جوانان به مصاف کره جنوبی رفت و با نتیجه سه برصفر این حریف قدرتمند آسیایی خود را شکست داد تا هم دوباره به عنوان قهرمانی آسیا دست پیدا کند و هم سهمیه حضور در مسابقات قهرمانی جهان را به دست آورد.بهروز عطایی سرمربی تیم ملی والیبال جوانان در فاصله کمی بعد از قهرمانی و جهانی شدن تیمش با «گل» گفتگو کرد.او درباره تیم پرستاره ارومیه هم که قرار است در فصل جدید لیگ برتر والیبال هدایت آن را بر عهده داشته باشد، صحبت کرد.

 

قهرمانی تان را در آسیا تبریک می گوییم. درباره این قهرمانی صحبت می کنید؟

از شما ممنونم. قهرمانی در آسیا از این جهت مهم است که تیم قهرمان سهمیه حضور در مسابقات جهانی را هم به دست می آورد و مثل قهرمانی اروپا نیست که تیم قهرمان، فقط قهرمان شده باشد. در اروپا، از طریق مسابقات انتخابی دیگری راهی مسابقات قهرمانی جهان می شوند ولی در آسیا تمام تیم های شرکت کننده مثل چین، ژاپن، تایلند و کره جنوبی با تمام قوا می آیند که بتوانند سهمیه جهانی را هم کسب کنند و اهمیت زیادی برای این مسابقات قایل هستند. ما هم با علم بر این که سطح مسابقات بالاست، در آن شرکت کردیم که خوشبختانه توانستیم عنوان قهرمانی را هم به دست آوریم.

 

پیش بینی می کردید که مقام قهرمانی این دوره را کسب کنید؟

به هر حال، داشتن استراتژی یک موضوع مهم است که باید داشته باشیم. ما هم بر همین اصل توانستیم به موفقیت برسیم. البته نوع برگزاری مسابقات هم فرق داشت که خیلی خوشایند تیم ها نبود.

 

چطور؟

سه تیم اول دوره قبل در یک گروه قرار گرفته بودند و هشت تیم صعود کننده به دور بعد هم با یک دور استراحت مسابقات را شروع می کردند. طراحی مسابقات هم به طوری بود که امکان داشت با یک باخت اوضاع تیمی تغییر کند. ژاپن با پنج برد و تنها یک باخت سیزدهم شد و قطر تنها با یک ست برده دوازدهم شد!

 

به این شرایط اعتراض نکردید؟

کلا در آسیا برنامه ریزی خیلی دقیقی وجود ندارد و رخ دادن این مسایل عجیب نیست. با این حال، ما با دو هدف قهرمانی و کسب سهمیه وارد این رقابت ها شدیم که به آن دست پیدا کردیم.

 

به موفقیت در مسابقات جهانی هم امیدوار هستید؟

مسابقات جهانی، شرایط و سختی های خاص خودش را دارد و ما برای رسیدن به نتایج خوب، باید هزینه کنیم. کار بزرگ، نگاه بزرگ می خواهد اما متاسفانه بعضی ها این نگاه را ندارند.ما در دوره قبل مسابقات جهانی عملکرد خوبی داشتیم و پنجم شدیم. به تیم اول و دوم مسابقات یعنی لهستان و کوبا سه بر دو باختیم و ایتالیا، آرژانتین و اوکراین را بردیم.

 

با این قهرمانی، می توان امیدوار بود که تیم بزرگسالان خوبی در آینده تشکیل شود؟

حتما همین طور است. تیم جوانان فعلی و تیم دوره قبل حتما می توانند تیم خوبی را برای آینده بسازند.اگر نگاه ها سلیقه ای نباشد و در گرفتن تصمیمات دقت شود. این تیم امید فعلی هم خیلی خوب است و در کل امیدوار هستیم.

 

شما یک نگرانی هم بابت حضور شاگردان تان در تیم ملی بزرگسالان داشتید. آنها چطور بودند؟

خیلی خوب بودند و نفرات حرفه ای داشتند.اگر یک بازیکن ظرفیت حرفه ای گری داشته باشد، می تواند به موفقیت برسد. موضوعی که ما مطرح کردیم این بود که بازیکن از رده نوجوانان نباید یک باره به بزرگسالان برود. شاید یک نفر استثناء باشد اما رویه این است که از تیم امید به بزرگسالان بروند.

 

موضوع دیگری که درباره خو دشما رخ داده این است که پس از سالها مربیگری در کاله، امسال به شهرداری ارومیه رفته اید!

به هر حال، هر کاری چالش می خواهد و من هم به این نتیجه رسیدم که به پایان کار در کاله رسیده ام و باید فضای جدیدی را تجربه کنم.

 

البته خیلی هم ستاره گرفته اید.

بله بازیکنان خوبی مانند سید محمد موسوی، شهرام محمودی و عادل غلامی به تیم شهرداری ارومیه آمده اند. موفقیت در هر تیمی ابزار می خواهد هر چند که داشتن ستاره زیاد هم دلیل بر قهرمانی نیست. تیم های زیادی هستند که می توانند قهرمان شوند اما تیم هایی هم هستند که ستاره دارند اما قهرمان نمی شوند.

 

اما به نظر می رسد امسال تیم شما مدعی اصلی قهرمانی لیگ برتر است؟

لیگ والیبال اصلا قابل پیش بینی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. کلا کار در ارومیه سخت است ولی ما همه تلاش مان را می کنیم به قهرمانی برسیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.