b_Newsانتظارات مردم از کشتی بالاست اما کم‌لطفی می‌شود

یدا... محبی: همه می‌گویند چرا طلا نگرفته‌ای؟

تاریخ: 1397/05/12
زمان: 13: 59
نوع: گفتگو
یکی از مدال‌آوران ایران در رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام یاشار دوغو ترکیه یدا... محبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم بود که روی سکوی دوم ایستاد.

حامد جیرودی/ رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام یاشار دوغو ترکیه که جزو سیستم رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی نیز محسوب می‌شد، در حالی برگزار شد که تیم منتخب کشتی آزاد ایران با کسب سه مدال طلا و سه مدال نقره به کار خود در این رقابت‌ها پایان داد. یکی از مدال‌آوران ایران در این مسابقات، یدا... محبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم بود. این کشتی‌گیر کرمانشاهی فینال مقابل الکساندر خوتسیانیوسکی از اوکراین با نتیجه ۹ بر ۶ مغلوب شد و به مدال نقره رسید.

محبی که بین کشتی‌گیران به «شیروان» معروف است، با «گل» از احوالات شرکت در این جام و روزهای قبل از جاکارتا گفتگو کرد.

 

شیروان، از رقابت‌های جام یاشار دوغو برای‌مان بگو.

این مسابقات جزو برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی برای شرکت در بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی است و در واقع دومین تورنمنتی بود که بعد از انتخابی تیم ملی در آن شرکت داشتیم. همان طور که می‌دانید، جام یاشار دوغو از تورنمنت‌های معتبر کشتی جهان است که امتیازهای آن در رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی نیز محسوب می‌شود و خوشبختانه تیم ملی ما هم توانست در این مسابقات به نتایج خوبی دست پیدا کند.

 

خودت هم که در این مسابقات به مدال نقره رسیدی.

بله همین طور است. من با آمادگی نسبتا خوبی در این رقابت‌ها شرکت کرده بودم.در این مسابقات، چهار کشتی گرفتم که در ابتدا حریفان ترک و اوکراینی‌ام را بردم و دوباره با پیروزی بر یک کشتی‌گیر ترک دیگر به فینال رسیدم اما در بازی نهایی مغلوب حریف اوکراینی‌ام شدم که دارنده مدال جهانی سال 2013 بود.

 

تو در تورنمنت جام بالاوادزه و کارتوزیا در گرجستان به مدال برنز رسیدی و حالا هم که نقره گرفتی. پس کی طلا می گیری؟

(می‌خندد) پله پله پیشرفت می‌کنم. دفعه بعد طلا می‌گیرم. من در تورنمنت گرجستان به گنو پتریاشویلی قهرمان جهان و نفر سوم المپیک از گرجستان باختم و به رده‌بندی رفتم. این بار هم حریف اوکراینی‌ام کشتی‌گیر چغری بود. امیدوارم دفعه بعد بتوانم طلا بگیرم.

 

الان وضعیت تیم ملی برای حضور در بازی‌های آسیایی چطور است؟

خوشبختانه شرایط تیم که خیلی خوب است و فکر می‌کنم که آقا رسول و بقیه مربیان از کار بچه‌ها رضایت داشته باشند. همه دارند تلاش خودشان را می‌کنند تا تیم خوبی راهی جاکارتا شود و فقط امیدواریم که مسوولان ورزش هم نگاه بهتری به کشتی داشته باشند.

 

این روزها که خیلی از کشتی‌گیران گلایه می‌کنند.

خب حق هم دارند. نه این که کشتی‌گیر باشم و این حرف را بزنم اما به کشتی کم لطفی می‌شود. الان همه از ما انتظار دارند. همین الان که در جام یاشار دوغو نقره گرفته‌ام، همه می‌گویند چرا طلا نگرفته‌ای و این نشان می‌دهد که انتظارات مردم از کشتی بالاست و برای همین از کشتی‌گیران باید حمایت شود تا آنها هم انگیزه خوبی داشته باشند ولی با این حال سکه‌های بچه‌ها را که الان چهار میلیون شده، یک میلیون و 800 هزار تومان حساب کرده‌اند. من فکر می‌کنم که نباید بین کشتی و رشته‌های دیگر فرق بگذارند.

 

رشته‌های دیگر منظورت فوتبال است. اما تیم ملی در جام جهانی بد نتیجه نگرفت و فکر می‌کنم خودت هم فوتبالی باشی.

بله من هم فوتبال را خیلی دوست دارم. اتفاقا آنها هم باید پاداش بگیرند اما باید به رشته‌های دیگر هم توجه شود. در همه ایران استعدادهای زیادی در رشته‌های مختلف وجود دارد که فقط باید از آنها حمایت شود.

 

الان که رسول خادم به خاطر قهرمانی کشتی‌گیران نوجوان به آنها پراید پاداش داد.

این کار خیلی ارزشمندی بود که آقا رسول انجام داد. خوشبختانه فدراسیون کشتی خیلی روی تیم‌های پایه‌ای سرمایه‌گذاری کرده است و نتایج آن را هم که دارید می بینید. با حضور این کشتی‌گیران و موفقیت آنها، ما هم انگیزه گرفته‌ایم تا در مسابقات بعدی به موفقیت برسیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.