b_Newsنگاهی به اعتراض دختران شمشیرباز بازمانده از بازی های آسیایی

قهرمان اپه: دم از تبعیض می‌زنند اما کارنامه‌ای ندارند!

b_News یعقوبیان: دختران سابر شرط فدراسیون را بردند
تاریخ: 1397/05/13
زمان: 10: 38
نوع: گزارش
اعزام تیم ملی سابر دختران به بازی‌های آسیایی، به همان اندازه که سابریست‌ها را خوشحال کرد، موجب ناراحتی دختران اپه شد.

نگار رشیدی/ اعزام تیم ملی سابر دختران به بازی‌های آسیایی، به همان اندازه که سابریست‌ها را خوشحال کرد، موجب ناراحتی دختران اپه شد. آنها معتقدند فدراسیون بین اپه و سابر تبعیض قائل می‌شود. علی یعقوبیان دبیر فدراسیون شمشیربازی که خودش قهرمان سابق اپه است، درباره این موضوع با «گل» صحبت و شفاف سازی کرد.

 

نقطه صفر بانوان

یعقوبیان ابتدا از نگاه حمایتی فدراسیون شمشیربازی در چند سال اخیر نسبت به شمشیربازی بانوان صحبت کرد:«واقعیت این است که همه از ورزشکار گرفته تا دست اندرکاران می‌دانند که تا سال‌های گذشته توجهی به خانم‌ها نداشتیم و از هر 10 مسابقه به یک میدان اعزام می‌شدند. اما در سه،چهار سال گذشته توجه به خانم‌ها زیاد شد و آنها هم پیشرفت خوبی داشتند. خانم‌ها واقعا صفر بودند و با دید مثبت آقای باقرزاده در این مدت مسیر خوبی را طی کردند و نتایج خوبی هم به دست‌ آوردند. ان‌شاءا... با ادامه این روند و کمک کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش شاهد مدال‌آوری بانوان شمشیربازی در میادین بین‌المللی باشیم.»

 

اعزام با شرط فدراسیون

او درباره ناراحتی دختران اپه از تبعیض فدراسیون و اعزام نشدن آنها به بازی‌های آسیایی نیز گفت:«در هر صورت اگر اپه هم به این مسابقات می‌رفت، دختران سابر ناراحت می‌شدند. این یک بحث طبیعی است و نمی‌شود مته به خشخاش گذاشت. در این خصوص باید به این نکته اشاره کنم که در مسابقات تعداد شرکت کننده‌های سابر کمتر از اپه است و به همین خاطر سابریست‌ها شانس مدال بیشتری دارند. به عنوان مثال در مسابقات اپه در فرانسه 350 نفر شرکت می‌کنند و در جهانی سابر 150 نفر. حال این را به بخش بانوان تعمیم بدهید. از طرفی برای اعزام به بازی‌های آسیایی فدراسیون شرط گذاشت که هر تیمی به جمع 6 تیم برتر آسیا برسد، فدراسیون تمام تلاشش را می‌کند تا اعزام شود. در قهرمانی آسیا هم تیم سابر دختران ششم شد و دختران اپه هشتم شدند. از طرفی نجمه سازنچیان در انفرادی سابر هم به جمع هشت شمشیرباز برتر رسید. این شانسی بود که کمیته ملی المپیک در اختیار ما گذاشت و طبق قول فدراسیون دختران سابر اعزام می‌شوند.»

 

تصمیم لحظه‌‌ آخری

یعقوبیان در ادامه به تلاش همه دختران شمشیربازی اشاره کرد:«تمام دختران شمشیربازی در سابر و اپه و فلوره خیلی زحمت کشیده‌اند و من خودم شاهد هستم که تمام خواب و خوراک‌شان بازی‌ها بود. همانطور که گفتم ما یک زمانی اصلا روی دخترهای شمشیربازی فکر نمی‌کردیم اما خدا را شکر حالا می‌بینیم که به چه جایگاه و شرایطی‌ رسیده‌اند. آنها وقتی اعزام نمی‌شوند ناراحت می‌شوند چون این توانایی را در خود می‌بینند که می‌توانند مدال بگیرند. درباره اعزام تمام تیم‌ها هم فدراسیون آنقدر تصمیم‌گیرنده نیست. همانطور که دیدید سابر دخترها در چین خیلی خوب بازی کرد ولی با این حال اعزام‌شان به بازی‌های آسیایی به اما و اگر کشیده شد و آنقدر صحبت و توجیه کردیم که این تیم روی کاغذ شانس مدال است، تصمیم اعزام‌شان لحظه آخری شد.»

 

محمد رضایی: شمشیربازی تفریح نیست

محمد رضایی شمشیرباز اسلحه اپه که سال‌هاست برای تیم ملی روی پیست می‌رود، در خصوص اینکه همیشه صحبت از تبعیض بین رشته‌های شمشیربازی بوده، با «گل» هم‌صحبت شد. او با رد هرگونه تبعیضی گفت:«من 20 سال است که دارم شمشیربازی کار می‌کنم. این حرف‌ها را کسانی می‌زنند که روی پیست نمی‌توانند کاری کنند و دنبال بهانه‌تراشی هستند. وقتی می‌بازی نباید دنبال بهانه باشی و باید باختت را بپذیری. باید دید کسانی که اعتراض می‌کنند چه سابقه‌ای دارند. به جز قهرمانی کشور یا برخی مسابقات جوانان و زیر 23 سال چه کاری کرده‌اند؟ این افراد اصلا در مسابقاتی مثل قهرمانی جهان نتوانستند کاری کنند. یک نفر مثل علی یعقوبیان که کارنامه خوبی دارد و دبیر فدراسیون هم هست، هیچ‌وقت چنین صحبت‌هایی را مطرح نکرده. من خودم هم به مسابقات مختلف رفته‌ام. اما کسانی که چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کنند حتی از جدول‌شان در مسابقات جهانی هم نتوانستند بالا بیایند. یک زمانی من می‌دانم استعداد و توانایی دارم و شرایط ایجاد نیست آن فرق می‌کند. اما وقتی یک نفر سال‌ها در تیم ملی است و همیشه هم بازنده بود باید چنین برخوردی صورت بگیرد تا هم آنها به خودشان بیایند و هم کسانی که پشتوانه هستند بدانند شمشیربازی تفریح نیست و باید تلاش کنند.»

 

اپه و مانع رژیم صهیونیستی

او صحبت‌هایش را اینچنین ادامه داد:«به نظر من کسی باید به مسابقات اعزام شود که از همه لحاظ آماده باشد. سابر الان چند سال است که دارد نتیجه می‌گیرد و اپه هم با حضور پرتعداد رژیم صهیونیستی تا جایی که توانسته پیش رفته. من هم دوست دارم به تمام مسابقات بروم اما وقتی می‌دانم رژیم صهیونیستی هست، چرا به مسابقه بروم و با مسابقه ندادن کارت سیاه بگیرم. مسوولان این مورد را در نظر دارند که به نفع ماست. وقتی این مشکل سیاسی برای اپه وجود دارد ما نمی‌توانیم مسابقات دیگرمان را به خطر بیندازیم. کسانی که قهرمان واقعی هستند هیچ‌وقت اعتراض نکرده‌اند. کسی که تا سطح تیم ملی بالا می‌آید با تمام ذهنش را روی پیشرفت بگذارد نه اینکه حواشی را زیر ذره‌بین بگذارد.»

 

آماده برای نبرد جاکارتا

رضایی درخصوص بازی‌های آسیایی هم صحبت کرد:«خدا را شکر شرایط خوبی داریم. ما مسابقات تدارکاتی بین‌المللی خوبی را پشت سر گذاشتیم. به جز قهرمانی جهان که به خاطر همگروهی با رژیم صهیونیستی حضور نداشتم در سایر مسابقات نتایج خوبی گرفتم. شرایط بازی‌های آسیایی سخت است ولی ما در جهانی ایتالیا ژاپن و چین را بردیم که تاریخی هم بود. من برنز بازی‌های دوحه را دارم و مسلما به خوشرنگ‌تر شدن مدال فکر می‌کنم. اما با سطح بالای شمشیربازی آسیا روی کاغذ و منطقی این است که در این دوره برنز بگیریم. کره اصلی‌ترین رقیب ماست و البته نباید چین، ژاپن و قزاقستان را هم نادیده گرفت. با این حال تمام تلاش‌مان برای کسب بهترین نتیجه است.»

 «گل» با دختران اپه هم تماس گرفت تا آنها نیز دلایل اعتراض خود را بگویند اما این ملی پوشان پاسخگو نبودند.