b_Newsداورزنی نه ضیایی بله؟

روایتی از مدرک «دکتر» احمد ضیایی

تاریخ: 1397/05/13
زمان: 10: 44
نوع: گزارش
مدرک دکترای احمد ضیایی رییس فدراسیون والیبال این روزها چالش جدیدی برای فدراسیون ایجاد کرده است.

فرزاد کفیلی/ بعد از آن‌که در گزارشی عنوان شد مدرک دکتری احمد ضیایی رییس فدراسیون والیبال معتبر نیست؛ ‌رییس فدراسیون والیبال سریع و صریح اعلام کرد که مدرکش مورد تایید وزارت علوم ایران نیست اما این مدرک را هیچ کجا استفاده نکرده است. این طور بود که چند ساعت بعد محمود افشاردوست دبیر سابق فدراسیون والیبال در گفت‌وگویی به صراحت عنوان کرد ضیایی با مدرک دکترا برای ریاست فدراسیون والیال ثبت نام کرده بود.

ضیایی کافی بود روی وبسایت فدراسیون والیبال کلمه «دکتر ضیایی» را سرچ کند تا ببیند ده‌ها بار در تیتر و متن خبرهای فدراسیونش او را دکتر معرفی کرده‌اند و تنها در آخرین خبر یا همان خبر تکذیب موضوع ، از او به عنوان احمد ضیایی نام برده شده است. این آیا استفاده از آن مدارک دکتری نیست؟

سرنوشت مدارک پخش شده میان مدیران ایرانی معمولا با روزنامه‌نگاری تحقیقی توسط روزنامه‌نگاران حرفه‌ای برملا می‌شود. اما فراموش نکنیم همین روزنامه‌نگاران سراغ مدرک دکتری محمدرضا داورزنی رییس پیشین فدراسیون والیبال نرفتند.داورزنی هم سال ها بعد از حضور در فدراسیون والیبال «دکتر» خطاب شد و با توجه به ممنوع بودن تحصیل در حین مدیریت، هیچ تحقیقی درباره مدرک دکتری رییس سابق و معاون کنونی وزارت ورزش انجام نشد.

واقعیت این است ضیایی با تغییرات گسترده در فدراسیون و پاسخگو نبودن به هیچ کدام از رسانه‌ها موقعیتی عجیب ایجاد کرده است. موقعیتی از متکلم وحده بودن و توجه نکردن به نظرات کارشناسی. او ساعت‌های کمی را در فدراسیون والیبال است می‌گدراند و  درخواست‌ها و توافقات مانده از ماه ها و هفته‌های پیش را مدام عقب می‌اندازد تا اساسا سرعت امور و تصمیم‌گیری در فدراسیون به شدت با مشکل مواجه شده است.

فراموش نکنیم در تمام سال‌های اخیرمدارک دانشگاهی مدیران ایرانی از جمله موضوعات چالشی اجتماعی بوده است. موضوع مدارک جعلی و نامعتبر از دوران محمود احمدی‌نژاد شدت گرفت و فراموش نمی‌کنیم چطور علی کردان وزیر کشور احمدی نژاد به دلیل استفاده از مدرک جعلی دکتری کارش به استیضاح در مجلس ایران کشیده شد.

استیضاح پله آخر حیات سیاسی کردان بود و بعد از آن هم به سبب بیماری از دنیا رفت. اما هرچند آشی که برای ضیایی در فدراسون والیبال پخته‌اند هنوز به مرز استیضاح نرسیده اما فراتر از تفسیر و قضاوت این مدارک تحصیلی، دو سوال اساسی برای نگارنده مطلب همواره وجود داشته است. چرا استفاده از عنوان دکتر برای مدیران ایرانی تا این اندازه پر اهمیت است؟ و این عناوین چطور در این پست‌ها نهادینه می‌شود و کم کم به اسامی مدیران اضافه می‌شود؟

تقریبا هیچ وکیل، وزیر و مدیر غربی را دکتر صدا نمی‌زنند چون اساسا اکثرا بعد از دوره کارشناسی کار را شروع می‌کنند و در تخصص خود پیشرفت می‌کنند. اما در ایران اکثر مدارک تحصیلی حین دوره مدیریت گرفته می‌شود .

پیشوند «دکتر» در ایران به این علت پر اهمیت است که بسیاری از مدیران از رشته‌ها و تخصص‌های نامرتبط می‌آیند و عناوین را سندی برای حقانیت و توانایی‌‌شان قرار می‌دهند.

چه به حق و چه ناحق با وجود قانونی که صریحا در ایران اشاره می‌کند  مدیران حین خدمت اجازه تحصیل ندارند، مدارک دکتری به ویژه بعد از دوره نسبتا سیاه احمدی‌‌نژاد در ایران رواج یافت و  این مدیران روابط عمومی ها هستند که تلاش می‌کنند عناوین «مهندس»  و «دکتر» و از این دست پیشوندها را به برای بالانشینان خود دست و پا کنند.

روابط عمومی‌ها به جای مشاوره صحیح و سالم‌سازی فضا، مدیران را دکتر خطاب می‌کنند و در کوچک‌ترین خبر و مطلبی تلاش می‌کنند این عناوین زودتر از نام مدیران قرار گیرد تا کم کم به واسطه این عناوین چهره‌ای موجه از آنان ساخته شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.