b_Newsبررسی نفرات تیم ملی کشتی آزاد در بازی های آسیایی

شانسی که به پلنگ جویبار داده نشد!

تاریخ: 1397/05/13
زمان: 10: 48
نوع: گزارش
در آستانه آغاز بازی های آسیایی تکلیف تیم ملی کشتی آزاد نیز مشخص شد که نگاهی به این تیم داشتیم.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی خود را برای حضور در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا آماده می کند که کادر فنی این تیم اسامی شش کشتی گیر حاضر در این رقابت ها را معرفی کرده اند. ملی پوشانی که روی مدال آوری آنها در بازی های آسیایی، حساب ویژه‌ای باز شده است.

برای همین کادر فنی با وسواس زیادی دست به انتخاب این نفرات زده است.نفراتی که البته انتخاب آنها در بعضی از اوزان حساسیت بر انگیز شده و بحث های مختلفی پیرامون آن صورت گرفته است که در این گزارش به آن پرداخته ایم.

 

۵۷ کیلوگرم؛ انتخاب بین دو کشتی گیر

در وزن ۵۷ کیلوگرم و با توجه به  این که حسن رحیمی، مدت هاست از میادین به دور است، کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد که در راس آنها رسول خادم رییس فدراسیون کشتی حضور دارد، روی رضا اطری و مهران رضازاده نظر دارند و از میان این دو کشتی گیر، یکی از آنها را به عنوان کشتی گیر نهایی این وزن بر می گزینند. البته منصور برزگر، عضو شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد، به این موضوع اشاره داشته که اطری که مدال برنز ۲۰۱۷ قهرمانی آسیا را در کارنامه اش دارد، زیاد دل به کار نمی دهد و شاید کادر فنی، تصمیم دیگری در این رابطه بگیرد.

 

امید به نصیری

نفر انتخابی کادر فنی برای وزن ۶۵ کیلوگرم، مهران نصیری است که از ۶۱ کیلوگرم به این وزن آمده است. این کشتی گیر ساروی، از سال ۲۰۱۵ تاکنون در مسابقات مختلف، به هفت مدال طلا، نقره و برنز دست پیدا کرده که آخرین آن هفته پیش و در مسابقات جام یاشار دوغو ترکیه بود که نصیری در آن به قهرمانی دست یافت و حالا او یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال در بازی های آسیایی به شمار می رود.

 

حسین خانی، با تجربه تر

ملی پوش وزن ۷۴ کیلوگرم، مصطفی حسین خانی است. این ملی پوش تهرانی در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون هم در ترکیب تیم حضور داشت و در یک چهارم نهایی با نتیجه سه بر سه مقابل کشتی گیر ژاپنی شکست خورد و با توجه به باخت حریفش در مرحله بعد، از گردونه آن رقابت ها حذف شد.اما حسین خانی حالا هم تجربه اش بیشتر شده و هم به یک وزن بالاتر آمده است.او یک طلا و یک برنز در ۷۴ کیلوگرم در مسابقات قهرمانی آسیا دارد و حالا هم انتظار می رود که یکی از مدال آوران ایران در جاکارتا باشد.

 

کاندیدای اصلی طلا

در ۸۶ کیلوگرم هم که حسن یزدانی قرار دارد.ستاره چند سال اخیر کشتی آزاد که قهرمانی المپیک و جهان را به دست آورده و حالا یکی از اصلی ترین کاندیداهای کسب مدال در بازی های آسیایی به شمار می رود و در واقع اگر این کشتی گیر جویباری طلا نگیرد، جای تعجب دارد.

 

علیرضا کریمی؛ ۹۷ کیلوی جدید

اما بحث اصلی این روزها ملی پوش وزن ۹۷ کیلوگرم است.پس از مصدومیت رضا یزدانی، مجتبی گلیج جایگزین او شد و علیرضا گودرزی هم یکی از کاندیداهای این وزن بود اما آنها نتوانستند انتظارات کادر فنی را در تورنمنت های گرجستان و ترکیه برآورده کنند.در این شرایط، علیرضا کریمی که در ابتدا در وزن ۸۶ کیلوگرم بود و به خاطر حضور حسن یزدانی در این وزن، به ۹۲ کیلوگرم رفته بود، حالا به ۹۷ کیلوگرم رفته تا خلا این وزن را پر کند و باید دید این کشتی گیر که به تازگی دوران محرومیت خود را پشت سر گذاشته، می تواند در وزن جدید به موفقیت دست پیدا کند. چرا که اهالی کشتی به خوبی می دانند که تغییر وزن پیاپی شرایط سختی را برای یک کشتی گیر به وجود می آورد.

 

پلنگ جویبار به طلای چهارم نرسید

نکته ای که در خصوص این وزن باید به آن اشاره کرد این است که رضا یزدانی پس از طی کردن دوران مصدومیت قرار بود در انتخابی تیم ملی شرکت کند اما به علت فوت مادربزرگش و بیماری مادرش در شرایط روحی خوبی قرار نداشت و پس از آن هم شرایطی برای بررسی وضعیت فنی او وجود نداشت. این در حالی است که حالا نام او برای حضور در جام مدوید قرار داده شده تا در صورت موفقیت، شانسی برای حضور در مسابقات جهانی داشته باشد. نکته جالب در خصوص پلنگ جویبار این است که او سه مدال طلای بازی های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه، ۲۰۱۰ گوانگجو و ۲۰۱۴ اینچئون را در کارنامه خود دارد و اگر به جاکارتا می رفت، شانس این را داشت تا چهارمین مدال طلای خود هم دست پیدا کند و صاحب رکوردی بی نظیر شود اما این فرصت به او داده نشد و کادر فنی تیم ملی معتقد است چون او دو سال است کشتی نگرفته، نمی شد روی او ریسک کرد و در این میان، اصرار برزگر هم بی فایده بوده است!

فرصت به ابراهیمی هم نرسید خلا وزن ۹۷ کیلوگرم در حالی قرار است با کریمی پر شود که محمد جواد ابراهیمی دارنده مدال طلای مسابقات ۲۰۱۸ قهرمانی آسیا در وزن ۹۲ کیلوگرم هم می توانست یکی از گزینه های ۹۷ کیلو باشد اما این اتفاق نیفتاد.

 

هادی به دنبال دومین طلا

اما در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، پرویز هادی قرار دارد.این کشتی گیر تبریزی، در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون، به مدال طلا دست یافت و حالا شانس این را دارد در غیاب کمیل قاسمی و انتخاب نشدن یدا... محبی برای این وزن، دومین طلای خود در بازی های آسیایی را هم تصاحب کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.