b_Newsترکیب دوومیدانی از پارسال معلوم بود؟!

رضا قاسمی: از اول معلوم بود نمی‌خواهند من را اعزام کنند

b_News خداحافظی نمی کنم، اگر چوب لای چرخم نگذارند می خواهم سومین ورودی المپیکم را بگیرم
تاریخ: 1397/05/17
زمان: 13: 45
نوع: گفتگو
فدراسیون دوومیدانی با اینکه همیشه در تیررس انتقادات ورزشکارانش بوده اما هیچ‌وقت اشتباهاتش را نپذیرفته و همواره حق را به خودش داده است.

نگار رشیدی/ فدراسیون دوومیدانی با اینکه همیشه در تیررس انتقادات ورزشکارانش بوده اما هیچ‌وقت اشتباهاتش را نپذیرفته و همواره حق را به خودش داده است.

 از آنجایی که بیشتر دووومیدانی‌کاران به این عادت دارند که خودشان روی پای خودشان بایستند و برای خواسته‌های‌شان تلاش و البته هزینه‌ کنند، این موضوع در رابطه با بازی‌های آسیایی هم تکرار شد. از چند ماه پیش هر کدام از دوومیدانی‌کارانی که می‌خواستند مسافر جاکارتا شوند، تلاش‌های‌شان را آغاز کردند. اما اعلام ورودی‌های فدراسیون برای کسب سهمیه این بازی‌ها جرقه آتشی بود که این روزها شعله‌ور شده است.

جدول ورودی‌ها که روی سایت فدراسیون قرار گرفت، خیلی زود در اینستاگرام بازنشر شد و از دختر و پسر به رکوردهای تعیین شده اعتراض کردند. رکوردهایی که اغلب برای میدانی مثل المپیک مناسب بود. اما فدراسیون معتقد بود که قرار نیست کسی را به عنوان توریست به جاکارتا بفرستد و کسی که بتواند ورودی را بگیرد یکی از سهمیه‌های تیم را به دست خواهد آورد.

دونده‌ها هم بر همین اساس خود را به میدان‌های رقابت مختلف می‌رساندند تا طبق قانون با کسب ورودی نماینده دوومیدانی باشند. اما درنهایت شاهد این بودیم که از 12 نفری که به عنوان تیم دوومیدانی انتخاب شدند، تنها سه نفر به طور رسمی موفق به کسب ورودی شدند یعنی احسان حدادی، حسن تفتیان و شاهین مهردلان. البته انتخاب امیر مرادی و حسین کیهانی با توجه به نتایج و فاصله کم رکوردشان در مسابقات بلاروس مورد اعتراض ملی‌پوشان بازمانده نیست. آنها به این معترض و منتقد هستند که ملاک انتخاب هفت نفر دیگری که انتخاب شدند چیست و چطور نزدیک بودن رکورد آنها به ورودی‌های تعیین شده، به چشم نیامده است! پاسخ کیهانی هم به این سوال این بود که فدراسیون برای انتخاب نفرات اصولی داشته که به آن هم پایبند است!

همچنین باید به این نکته هم اشاره کرد که در چند وقت اخیر گله مشترک دوومیدانی‌کاران توجه فدراسیون به چند دونده و بی‌توجهی به بقیه بود. موضوعی که خود مجید کیهانی خواسته یا ناخواسته در نشست خبری خود آن را تایید کرد. کیهانی گفت که از مهر سال گذشته تقریبا ترکیب تیم در بازی‌های آسیایی مشخص بوده و استحکام نفرات تیم در آسیا و جهان باعث شد که به جای سرمایه‌گذاری متعدد روی نفرات (!) برنامه‌ریزی بهترشان را اجرا کنند. حال اینجا این سوال پیش می‌آید که اگر فدراسیون از مهر سال گذشته روی ترکیب تیم به اجماع رسیده، چرا این امید را به سایر نفرات داد که سرانجامش بشود انتقاد و اعتراض؟!

انتخاب‌های فدراسیون باعث شد بسیاری از دونده‌ها بار دیگر در اینستاگرام اعتراض خود را فریاد بزنند. تا جایی که حتی فرزانه فصیحی در اوج جوانی غزل خداحافظی سر داد و کسانی مثل الناز کمپانی و رضا قاسمی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک را به خاطر نظارت نداشتن روی فدراسیون دوومیدانی زیر سوال بردند.

 

رنکینگ یا سلیقه؟

رضا قاسمی هم که یکی از معترضان به تصمیم‌های فدراسیون است، در گفت و گویی که با «گل» داشت به این موضوع اشاره کرد که از اول هم نمی‌خواستند او در این میدان حضور داشته باشد:«واقعا نمی‌دانم چه بگویم. از ابتدا هم معلوم بود نمی‌خواهند من را اعزام کنند. به من می‌گویند تو در ایران دوم شدی، باشد قبول اما چطوری کسی که ششم شده و در رنکینگ آسیا از من بدتر است را انتخاب کرده‌اید؟! متاسفانه بحث‌هایی را مطرح می‌کنند که جز بهانه چیزی نیست.»

 

به ضرر دوومیدانی

دونده سرعت ایران همچنین به اینکه نزدیک بودن او به ورودی را ندیده‌اند نیز انتقاد دارد:«می‌گویند کسانی که به ورودی نزدیک بوده‌اند را انتخاب کرده‌اند. من هم نزدیک بودم پس چرا انتخاب نشدم. من دیگر مشکلی با این موضوع ندارم. تنها جای تاسف دارد که وقتی کمیته ملی المپیک 16 سهمیه به دوومیدانی می‌دهد فدراسیون از تمام سهمیه‌هایش استفاده نمی‌کند. وقتی تیم با تعداد بیشتری به مسابقه برود به نفع خود دوومیدانی است چون دیده می‌شود اما فدراسیون این موضوع را در نظر نگرفت.»

تیشه به ریشه

او در خصوص همراهان تیم نیز گفت:«واقعا چرا هشت همراه با تیم هستند. چرا به جای اعزام ورزشکار همراه با تیم می‌رود. ما در زمان داوری 16 سهمیه داشتیم و به 21 سهیه ارتقا پیدا کرد و باعث شد بچه‌ها انگیزه زیادی بگیرند. با این کار فقط انگیزه بچه‌ها را از بین می‌برند. وقتی در دوومیدانی 144 مدال توزیع می‌شود، چرا باید بگویند سه مدال می‌گیریم؟ تیم فوتبال با 25 نفر می‌رود و بدون مدال برمی‌گردد اما دیده می‌شود. متاسفانه با این کارها تیشه به ریشه دوومیدانی می‌زنند.»

 

خداحافظی نمی‌کنم

قاسمی برخلاف برخی از همتایانش قصد خداحافظی ندارد:«من هنوز انگیزه دارم و نمی‌خواهم خداحافظی کنم.اگر چوب لای چرخ من نگذارند می‌خواهم یک بار دیگر ورودی المپیک را بگیرم و سومین المپیک خود را تجربه کنم.»

 

گله به صالحی‌امیری

او می‌خواهد دیداری با رییس کمیته ملی المپیک داشته باشد:«من پیش از این به وزارت ورزش نامه زده‌ام. می‌خواهم دیداری هم با رییس کمیته ملی المپیک داشته باشم که تا الان موفق نشده‌ام. یعنی من با دو المپیک نمی توانم جلسه‌ای با صالحی‌امیری داشته باشم؟ حتما بعد از مسابقات جاکارتا این موضوع را پیگیری خواهم کرد.»

قاسمی در پایان در خصوص اینکه بعد از هفت ماه فدراسیون فهمیده مربی دوی سرعت آمریکایی مناسب نیست و با او قطع همکاری کرده چنین واکنشی داشت:«آن مربی برای من نبود.من با هزینه شخصی خودم کنارشان فقط تمرین می‌کردم.فدراسیون گفته تمام هزینه‌ها را داده اما نمی‌دانم از کدام هزینه حرف می‌زنند!»

 

جدول ورودی و رکورد دوومیدانی‌کاران بازی های آسیایی

 

رکورد ثبت شده

رکورد ورودی

ماده

نام ورزشکار

85/68

50/62

 

پرتاب دیسک

 

احسان حدادی

82/61

بهنام شیری

10:07

 

10:15

20:60

100 متر

200 متر

حسن تفتیان

 

45:85

20:60

45:60

200 متر

400 متر

علی خدیور

50:65

50:20

400 متر با مانع

رضا ملک‌پور

1:50:12

3:45:31

1:47:00

3:40:00

800 متر

1500 متر

امیر مرادی

8:40:99

8:40:00

13:52:00

3000 متر با مانع

5 هزار متر

حسین کیهانی

63/19

60/19

پرتاب وزنه

شاهین مهردلان

35/18

علی ثمری

02/70

50/73

پرتاب چکش

رضا مقدم

82/1

86/1

پرش ارتفاع

سپیده توکلی

23:96

23:50

200 متر

الهام کاکلی