b_Newsباید افرادی که در مدیریت فسیل شده‌اند، کنار بروند/ چرا نباید ورزشکاران بیشتری به بازی‌های آسیایی بروند

میراسماعیلی: آقای نماینده! دایی از پول خودش هم روی کمک‌های مردمی گذاشته و نیازی به این پول‌ها ندارد

تاریخ: 1397/05/20
زمان: 14: 42
نوع: گفتگو
آرش میراسماعیلی یکی از کسانی است که به اعزام نشدن بازمانده‌ها از بازی‌های آسیایی انتقاد دارد.

حامد جیرودی/ با نزدیک شدن به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا و پالمبانگ بسیاری از ورزشکاران خود را آماده حضور در این رقابت‌ها می‌کنند اما هستند ورزشکارانی که نام‌شان برای حضور در این مسابقات خط خورده و از این موضوع بسیار ناراحت هستند. آرش میراسماعیلی قهرمان سابق جودی ایران و جهان که سابقه چهار دوره حضور در بازی‌های آسیایی را در کارنامه خود دارد و یک جورهایی به قول خودش از این حیث رکورددار است، به این موضوع ورود کرده است و در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، از این که تعدادی از ورزشکاران نتوانسته‌اند در بازی‌های آسیایی شرکت کنند، گلایه کرده است. میراسماعیلی همچنین در ماجرای انتقاد علی دایی از یک نماینده مجلس، به حمایت از شهریار فوتبال ایران پرداخته است.

 

در آستانه بازی‌های آسیایی، شرایط کاروان ایران را برای حضور در این رقابت‌ها چطور ارزیابی می‌کنید؟

من فکر می‌کنم که کارمان نسبت به دوره قبل سخت‌تر است اما انتقادی که در این میان وجود دارد، این است که انتظار می‌رفت در این دوره افکار محدودی که به مدیران بالا دست مشاوره می‌دهند از بین برود اما متاسفانه می‌بینیم که تعداد ورزشکاران اعزامی به این بازی‌ها کم شده است. این درست نیست که یکسری افراد به کمیته ملی المپیک مشاوره‌های ناصحیح بدهند. من خودم چهار دوره در بازی‌های آسیایی شرکت کردم. در بازی‌های آسیایی 1998 بانکوک یک جوان 17، 18 ساله بودم که اصلا کسی روی مدال‌آوری من حساب نمی‌کرد اما من اولین مدال کاروان ایران را به دست آوردم. حالا هم نباید کاری کنیم که ورزشکاران ما دچار سرخوردگی شوند. ورزشکار چهار سال زحمت می‌کشد و تلاش می‌کند تا در بازی‌های آسیایی شرکت کند، آن وقت نامش خط می‌خورد. این تفکر غلطی است که شانس مدال از فدراسیون‌ها گرفته می‌شود. باید افرادی که در مدیریت فسیل شده‌اند، کنار بروند و تفکرات غلط از بین برود و مدیران ارشد ورزش این موضوعات را اصلاح کنند.

 

شما در کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک این موضوع را تذکر ندادید؟

متاسفانه شرایط به نحوی پیش رفت که این وضع به وجود آمد! در دوره قبل هم همین بود. آن موقع من در فدراسیون جودو بودم. دو سهمیه به ما داده بودند که با دوندگی که داشتیم آن را به پنج سهمیه افزایش دادیم. الان دو نفر از همان پنج سهمیه جزو شانس‌های اصلی کسب مدال طلا هستند. متاسفانه افرادی هستند که کارشکنی می‌کنند و افکار محدودی دارند. بازی‌های آسیایی با المپیک فرق می‌کند. برای المپیک باید سهمیه بگیری اما در بازی‌های آسیایی اینطور نیست. بازی‌های آسیایی یک لول کوچک‌تر المپیک است که تمامی ورزشکاران می‌توانند در آن قرار بگیرند. حالا هم شاید مدال نگیرند اما تجربه کسب می‌کنند. من خودم در بازی‌های آسیایی 2002 شانس اول طلا بودم اما حذف شدم. اصلا مشخص نیست که چه ورزشکاری حتما مدال می‌گیرد یا نه. من بعد از آن در بازی‌های آسیایی 2006 نقره گرفتم اما در بازی‌های آسیایی 2010 پنجم شدم و در بازی‌های آسیایی 2014 هم که سرپرست و مربی تیم بودم که فکر می‌کنم از لحاظ حضور در بازی‌های آسیایی رکورددار باشم.

 

نگفتید که در کمیسیون ورزشکاران تذکر دادید یا نه!

ببینید آقای صالحی‌امیری خودش فرد بسیار روشنفکری است اما موضوع این است که انتخابات کمیته ملی المپیک دیر انجام شد و کمیسیون ورزشکاران هم به تبع آن دیر تشکیل شد و زمانی که ما آمدیم، تیم‌ها تقریبا نفرات خود را بسته بودند و نمی‌شد کار زیادی انجام داد. چراکه تفکرات آن افرادی که گفتم القا شده بود!

 

شرایط تیم ملی جودو را چطور می‌بینید؟

ما چهار ورزشکار آقا داریم که امید مدال هستند. من خودم کارشناس این رشته هستم. ما دو جودوکار باتجربه داریم و دو جودوکار جوان که آنها هم تجربیات خوبی دارند و می‌توان به موفقیت‌شان امید داشت.

 

چه جالب است که با وجود دوری از فدراسیون جودو، از ملی‌پوشان دفاع می‌کنید!

من واقعا اگر همین الان هم بتوانم کنارشان باشم، می‌روم و کمک‌شان می‌کنم تا انرژی و روحیه بگیرند. درست است که ما اختلاف سلیقه داریم اما از یک خانواده هستیم و امیدوارم ملی‌پوشان جودو در بازی‌های آسیایی موفق باشند.

 

شما یکی از کسانی بودید که در حادثه زلزله استان کرمانشاه به جمع‌آوری کمک پرداختید. درباره حرف‌های یک نماینده مجلس که گفته علی دایی باید توضیح بدهد که چه کار کرده و کمک‌های مردمی را چطور خرج کرده و پاسخ دایی که گفته آن نماینده باید پاسخگوی ملت باشد، چه نظری دارید؟

ببینید مردم به هنرمندان و ورزشکاران خودشان اعتماد دارند و ورزشکاران و هنرمندان هم نمی‌آیند از این اعتماد سوءاستفاده کنند. متاسفانه برخی فقط در مجلس داد و بیداد می‌کنند و جو بدی را به وجود می‌آورند. اینطور صحبت کردن نماینده مجلس صحیح نیست. آن نماینده بیاید خودش شماره حساب بدهد، ببینیم 10 میلیون می‌تواند از مردم جمع کند؟ حالا که این سرمایه‌های ورزش مانند علی دایی هستند باید قدر آنها را بدانیم. من می‌دانم که آقای دایی خودش از نزدیک به کارها رسیدگی می‌کند و به مناطق زلزله‌زده سر می‌زند. نباید کاری کنیم که آنها سرخورده شوند. اگر به ورزشکاران و هنرمندان پولی داده می‌شود، از سر محبت مردم است و آن نماینده هم به جای حرف زدن، خودش بیاید و کمک کند. دایی حتی از سرمایه شخصی‌اش هم روی این کمک‌ها گذاشته و نیازی به این پول‌ها ندارد. البته من دو سال مشاور استاندار کرمانشاه بوده‌ام و می‌دانم که ایشان چقدر ورزشکاران را دوست دارد و به این مسایل توجهی نمی‌کند.