b_Newsاگر از آسمان سنگ نبارد، هفته اول بازی‌های آسیایی پر مدال است

چشمک خوش‌یمنی به قهرمانان وطنی

تاریخ: 1397/05/22
زمان: 14: 49
نوع: گزارش
برخلاف المپیک ریو که رشته‌های مدال‌آور ایران در روزهای‌ آخر به میدان رفتند، در اندونزی مدال‌آوری قاعدتا باید از همان روز نخست آغاز ‌شود.

نگار رشیدی/ هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی با تمام سیاست‌هایی که میزبان به نفع خودش اتخاذ کرد و به ضرر کشورهای دیگر از جمله ایران تمام شد، آغاز خوبی برای کاروان کشورمان اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد و سنگ از آسمان نبارد خواهد داشت. برخلاف المپیک ریو که رشته‌های مدال‌آور ایران در روزهای‌ آخر به میدان رفتند، در اندونزی مدال‌آوری قاعدتا باید از همان روز نخست آغاز ‌شود.

طبق نظر کارشناسان 9 رشته از 31 رشته‌ای که ایران راهی مسابقات می‌کنند، در هفته نخست مسابقات پای‌شان به سکو باز می‌شود.کشتی آزاد و فرنگی، وزنه‌برداری، تکواندو، تیراندازی، روئینگ، ووشو، شمشیربازی، تیراندازی با کمان و کبدی این 9 رشته را تشکیل می‌دهند. البته آخرین روز مسابقات وزنه‌برداری در هفته دوم جای می‌گیرد.

 

کشتی‌، استارت می‌زند

در دوره قبلی بازی‌های آسیایی، کشتی مثل همیشه یکی از پرمدا‌ل‌ترین تیم‌های ایران را داشت. آزادکاران ایران در اینچئون چهار طلا و یک نقره گرفتند و فرنگی‌کاران هم با کسب دو طلا و پنج برنز به کارشان پایان دادند تا به این ترتیب یک‌چهارم مدال‌های طلای کاروان ایران را به نام خود بزنند. امسال هم با اینکه رسول خادم با توجه به کم شدن دو وزن از مسابقات و رقبای قدرتمندی که در این میدان حضور دارند تنها قول دو مدال طلا در فرنگی و دو طلا در آزاد را داده، اما بسیاری معتقدند که تیم‌های ایران آنقدر توانمند هستند که بشود انتظار تکرار 6 طلا را از آنها داشته باشیم. کشتی اولین تیمی است که برای ایران به میدان می‌رود و احتمالا باید منتظر جشن آغاز مدال با دوبنده‌پوشان باشیم. 20 کشتی‌گیر صاحب مدال جهانی، هفت مدال‌آور المپیک و 16 قهرمان آسیا که در جاکارتا حضور دارند، کار را برای نمایندگان ایران سخت می‌کنند.

 

پولاد سرد، داغ‌تر از همیشه

وزنه‌برداری امسال تیمی را راهی بازی‌های آسیایی می‌کند که بار تجربه هر کدام از ملی‌پوشان به اندازه وزنه‌ای که بالای سر می‌برند، سنگین است. وزنه‌برداری با اینکه مسابقاتش در نخستین روز از هفته دوم به پایان می‌رسد اما بیشترین مدال‌هایی که می‌گیرد در هفته نخست ثبت می‌شود. در این دوره انتظارها از وزنه‌برداری بیشتر از تکرار یک طلا و یک نقره دوره قبل از با توجه به حضور سه قهرمان المپیک و دو قهرمان جهان در تیم است. ترکیب بهداد سلیمی، سعید علی‌حسینی، سهراب مرادی، کیانوش رستمی، علی هاشمی، محمدرضا براری و علی مکوندی از حالا یک تیم پر مدال را نشان می‌دهد. البته اگر فدراسیون وزنه‌برداری کمی زودتر به خودش می‌آمد حالا از مجید عسگری هم به عنوان یکی از شانس‌های مدال نام می‌بردیم.

 

تکواندو به دنبال جبران

تکواندو امسال کار سختی در بازی‌های آسیایی دارد. اما این دلیل نمی‌شود که این رشته را جزو مدال‌آوران هفته نخست قرار ندهیم. هوگوپوشان ایران در دوره قبل مسابقات موفق به کسب چهار طلا، دو نقره و یک برنز شدند تا با سرفرازی به کشور بازگردند. امسال اما فریبرز عسگری تیمی جوان را با خود به جاکارتا می‌برد که مهم‌ترین فاکتور‌شان برای پیروزی، انگیزه است. به نظر می‌رسد تیم عسگری حداقل دو طلا را در جاکارتا به جیب بزند. البته از سوی دیگر کیمیا علیزاده هم با مصدومیتش یک مدال را از سبد کاروان برداشت تا مهرو کمرانی هم بدون شاگرد قدیمی‌اش تیمش را به میدان مسابقه بفرستد.تکواندو برای جبران نتایج تلخ مردان در المپیک به درخشش ددر این میدان نیاز مبرم دارد.

 

مسابقه پرچمدار و تیمش در هفته اول

مسابقات تیراندازی از 28 مرداد آغاز می‌شود و تا چهار شهریور ادامه دارد.در دوره گذشته یک طلا و نقره انفرادی و یک نقره تیمی حاصل کار تیراندازان ایران بود. تیراندازانی که امسال نماینده‌شان پرچم کاروان را حمل می‌کند و خیلی دقیق روی شلیک به سیبل مسابقات تمرکز کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود الهه احمدی به قولی که بعد از پرچمداری داد عمل کند و طلای بازی‌ها را به گردن بیاویزد.

 

مدال‌هایی از پالمبانگ

روئینگ‌سواران ایران، از حالا مدال‌هایی را برای خودشان رزرو کرده‌اند تا از پالمبانگ هم نفراتی در لیست مدال‌آوران هفته نخست جای بگیرند. تیم‌های روئینگ ایران که مدت طولانی است برای جاکارتا تمرین می‌کنند، احتمالا مدال‌های خوشرنگی را به نام ایران بزنند. تا جایی که افشین فرزام سرمربی روئینگ بانوان آنقدر از مدال‌آوری نازنین ملائی مطمئن است که حرفی درباره آن نمی‌زند. مهسا جاور هم یکی از روئینگ‌سوارانی است که بسیار به سکوی قهرمانی نزدیک است. سایر ماده‌های قایقرانی در هفته دوم برگزار می‌شود و باید منتظر درخشش و مدال‌آوری آنها هم بود. در دوره قبل تیم‌های قایقرانی ایران موفق به کسب یک طلا، دو نقره و 6 برنز شد که به نظر می‌رسد امسال مدال‌های طلایش بیشتر باشد.

 

ووشو در سبد مدال‌آوری

ووشو یکی از باانگیز‌ه‌ترین تیم‌هایی است که از فردای روز افتتاحیه کارش را در جاکارتا دنبال می‌کند. شهربانو و الهه منصوریان بدجور خواهان طلا هستند و در تیم ساندای مردان نیز مدال طلای محسن محمدسیفی مسجل به نظر می‌رسد. هرچند رییس ووشو قول طلای زیادی نداده اما هیچ بعید نیست که ووشو امسال دست به کار بزرگی بزند و یک طلا، دو نقره و یک برنز دوره قبل را تکان اساسی بدهد.

 

سابر و اپه در پیست مدال

با اینکه تیم ملی سابر در چند مسابقه‌اش پیش از بازی‌های ‌آسیایی آنطور که باید و شاید نتیجه نگرفت، اما بازی‌های آسیایی میدانی است که باید آنها را روی سکو ببینیم. بعد از قهرمانی جهان، پیمان فخری و شاگردانش تمام نگاه‌شان را به پیست جاکارتا دوختند تا شمشیر‌های‌شان را پای سکوی مدال‌آوری غلاف کنند. سرمربی اپه هم که گفته صددرصد توان‌شان را برای مدال‌آوری می‌گذارند. دختران سابر هم که در دقیقه 90 مسافر جاکارتا شدند روی کاغذ شانس مدال دارند. آنها احتمالا تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا با مدال‌آوری از اعزام شدن‌شان دفاع کنند. شمشیربازی در دوره قبل موفق به کسب مدال نقره سابر تیمی شد.

 

کمانداران در صف مدال‌آوری

تیم ملی تیراندازی با کمان مردان در اینچئون نمایش خوبی داشت. آنها یک طلای انفرادی و یک برنز تیمی در کامپوند گرفته بودند تا از لیست طلایی‌ها جا نمانند. امسال اما کمانداران به دنبال ارتقای مدال است. به این ترتیب باید تیر و کمان را هم در لیست مدال‌آوران هفته نخست قرار داد.

 

کبدی و نبرد قهرمانی

پایان کار تیم ملی کبدی در بازی‌های آسیایی اینچئون ایستادن روی سکوی نایب‌قهرمانی بود. کبدی‌کاران ایران که جزو قدرت‌های برتر آسیا و جهان هستند در حالی به این میدان می‌روند که همه به فینالیست شدن‌شان اعتقاد دارند. به این ترتیب تیم‌ ملی کبدی با یک مدال طلا یا نقره می‌تواند سهمی در مدال‌های هفته نخست داشته باشد.

 

دیدارهای هفته دوم با مسابقات جذاب تیمی

بسکتبال، والیبال، هندبال و فوتبال ورزش‌های گروهی هستند که پایان کارشان در هفته دوم رقم می‌خورد. تمام این ورزش‌ها کار سختی در پیش دارند ولی با این حال مدعی کسب یکی از سه سکوی مسابقات هستند. بسکتبال و هندبال به دنبال تبدیل نقره‌ دوره قبل‌شان به طلا هستند و والیبال هم می‌خواهد از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کند. فوتبال هم که پیش‌بینی نداشته تا فعلا در ابهام بماند. از سوی دیگر در هفته دوم باید شاهد مدال‌آوری ملی‌پوشان کاراته هم باشیم. تیمی با تجربه که میدان‌های موفقی را هم پیش از جاکارتا تجربه کردند. کاراته در دوره قبل سه طلا و دو برنز به دست آورد. از تیم 12 نفره دوومیدانی هم انتظار می‌رود چند مدالی به دست بیاید. احسان حدادی به دنبال چهارمین طلایش از این مسابقات است و حسن تفتیان هم بعد از ماه‌ها اردوی خارجی باید برای قهرمانی بدود. دوومیدانی در دوره قبل یک طلا و یک نقره به جیب زد. دوچرخه‌سواری هم با وجود مشکلات سخت‌افزاری که داشت می‌تواند جزو مدال‌آوران هفته دوم باشد. یک طلاف یک نقره و یک برنز سهم مدال‌آوری رکابزنان ایران در دوره قبل بود. سنگنوردی هم با اینکه اولین حضورش در بازی‌های آسیایی را تجربه می‌کند اما با توجه به حضور رضا علیپور می‌تواند از شانس‌های مدال باشد.

 

دور از مدال‌ها

در این میان هستند رشته‌هایی که با هدف حمایت و توسعه به بازی‌ها اعزام می‌شوند و هیچ نگاه مدالی به آنها نیست. اما شاید آنها هم شگفتی‌ساز شوند و از این فرصت به خوبی استفاده کنند. مثل پنجاک سیلات که اگر مدال گرفت نباید تعجب کرد.

 

در اندونزی رکورد می‌شکنیم؟

ایران امسال با اعزام 378 ورزشکار پرجمعیت‌ترین کاروان خود را راهی بازی‌های آسیایی می‌کند. اما باید دید در این شرایط در کسب مدال هم رکوردشکنی می‌کنیم؟! ایران در بازی‌های آسیایی 2002 بوسان 36 مدال، در 2006 دوحه 48 مدال، در 2010 گوانگجو 59 مدال و 2014 اینچئون 57 مدال به دست آورده است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.